Ako si rozumne rozvrhnúť terasu, bazén či kozub?

27. 04. 2020
Zdieľať

Skôr než sa rozhodnete pre nový prvok vo svojej záhrade, dôkladne si premyslite najvhodnejšie umiestnenie a prerátajte si, akú veľkú plochu vám nové zákutie či drobná stavba na pozemku zaberie.



2639581
isifa/shutterstock

TERASA

Najpraktickejšie je umiestniť ju v blízkosti domu a kuchyne, niekedy má svoje výhody i samostatne stojaca terasa v zákutí ďalej od domu. Vyberajte miesto, na ktoré nebude pražiť najintenzívnejšie popoludňajšie slnko. Vhodné svetové strany sú východ, juh alebo sever. Pozor si dajte na západnú stranu, na ktorej vám bude poriadne horúco až do západu slnka. Ak máte možnosť umiestniť terasu pod košatý strom, je to ideálne riešenie. Šumenie lístia vytvára príjemnú kulisu a zároveň žiadaný tieň. Na ploche terasy určite nešetrite. Minimálna veľkosť je 16 m2, ideálne je, ak má rozmery 4 × 5 m. Premyslite si, aký veľký stôl potrebujete, k tomu si pripočítajte miesto na pohodlné odsunutie stoličiek a obsluhu, prípadne rezervu na kvetináče a pod.

NÁŠ TIP

Veľkosť terasy by mala proporčne sedieť s veľkosťou záhrady, mala by zaberať maximálne jej tretinu.



2639585
isifa/shutterstock

ALTÁNOK

Altánok by nemal byť príliš vzdialený od domu (praktické pri prenášaní riadu a stolovaní), ale zároveň by nemal byť príliš blízko, aby ste z neho mali výhľad do záhrady. Ak chcete v altánku aj grilovať, nezaškodí, keď ku grilu privediete pitnú vodu či elektrinu. Pre pohodlný prístup je vhodná rovina alebo veľmi mierna terénna vyvýšenina, nikdy nie dolinka, v ktorej sa môže počas dažďa či na jar zachytiť voda.

Rohový altánok poskytuje panoramatický výhľad do záhrady a môže sa prirodzene hodiť do časti, ktorá je inak nedostatočne využívaná alebo zabudnutá. Osemuholníkový pôdorys menšieho dreveného altánku s priemerom 4 m zabezpečí otvorený pohľad na všetky strany, čo počas vetra môže byť nevýhoda. Lacné riešenie s ľahkou konštrukciou je vhodné do malých záhrad. Drevený altánok s chráneným závetrím a rozmermi 6 × 4 m je dostatočne pohodlný, vhodný aj na stolovanie a zmestil by sa doň aj menší pevný gril.

NÁŠ TIP

Miesto na stolovanie neďaleko grilu doplňte pergolou či inou strieškou. Zabezpečí, že sa posedenie s priateľmi neskončí s prvými kvapkami dažďa.



2639587
isifa/shutterstock

BAZÉN

Bazén situujte v blízkosti domu v nadväznosti na terasu. Budete sa tak môcť kedykoľvek pokochať pohľadom na vodnú hladinu alebo pozorovať kúpajúce sa deti. Miesto na slnku je ideálne, voda sa počas horúcich dní neustále zohrieva. Ak je určený len pre jedného plavca, šírka približne 2,5 m je dostačujúca.

Na bežné využívanie je optimálna dĺžka 4 metre, pre plavecký bazén rátajte s minimálnou dĺžkou 8 m. Netreba zabúdať ani na hĺbku – kvalitne si zaplávate vo vode hlbokej minimálne 1,2 m. Spevnená plocha okolo bazéna by mala byť široká aspoň 1,2 m. Rátajte so spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu, ako aj s plochou na výstup osôb z bazéna či na umiestnenie ležadiel. Bazén je naozaj veľká investícia, s jeho výberom a realizáciou sa obráťte preto na odborníkov, akým je napríklad bazenservis.sk, ktorý vám urobí riešenie na mieru.

NÁŠ TIP

Neumiestňujte si bazén do žiadneho z rohov na pozemku, pretože vám to môže obmedzovať prístup do do vody.



2639639
Semmelrock

PARKOVANIE PRE AUTO

Svojho štvorkolesového miláčika môžete parkovať hneď vedľa domu alebo si pevnú plochu vytvorte pri plote. Ak to bude na hranici pozemku, radšej sa vopred porozprávajte so susedom. Včas sa rozhodnite, či budete realizovať parkovaciu plochu pre jedno alebo dve autá. Pre jedno auto postačí plocha s rozmermi 500 × 300 cm, v prípade dvoch áut ju treba rozšíriť na 550 cm. Najlepšie urobíte, ak si zmeriate auto a pridáte meter na dĺžku aj šírku, aby ste nemali problém vtesnať sa medzi stĺpy prípadnej konštrukcie prístrešku.

Dôležitá je aj estetická stránka príjazdovej alebo parkovacej plochy. Snažte sa všetky plochy v okolí domu (chodníky, terasy, cestičky, vchod do garáže) riešiť komplexne, aby navzájom farebne aj rozmerovo ladili.  Jedinečné optické efekty docielite pomocou dlažby  Appia antica. Predáva www.semmelrock.sk



2639599
isifa/shutterstock

ZÁHRADNÝ DOMČEK

Na záhradný domček obvykle nepotrebujete stavebné povolenie, ak ide o jednopodlažnú stavbu, jej zastavaná plocha nepresiahne 25 m2 a výška je menšia ako 5 m. Ak však chcete umiestniť domček na hranici pozemku so susedom, budete potrebovať aj jeho súhlas.

Domček nesmie susedovi tieniť a dažďová voda nesmie odtekať na jeho pozemok. Ideálne je vopred sa so susedmi dohodnúť a ohlásiť drobnú stavbu na úrade s už podpísaným formulárom od susedov. Ak bude záhradná stavba slúžiť len ako sklad náradia, prípadne domček pre deti, postačí vám aj najmenší štandardný rozmer 2 × 2,1 m.



2639589
isifa/shutterstock

OSVETLENIE

Osvetlenie v záhrade vám umožní užívať si ju vtedy, keď je šero či úplná tma. Svetlá rozmiestnite v záhrade tak, že časť záhrady ponecháte v tme a svetlami zdôrazníte len niekoľko vybraných prvkov.

Nástenné svietidlá zlepšujú orientáciu okolo domu, cesty a chodníčky nasvieťte stĺpovými svietidlami. Svetlá, ktorými potrebujete osvetliť veľkú plochu, napríklad terasu alebo vchod do domu, umiestnite približne 2 až 2,5 m nad zemou.

NÁŠ TIP

Nasvietený vodný prvok vytvorí jedinečnú atmosféru. Ak umiestnite svetlá pod hladinu, bude sa i malé jazierko zdať oveľa hlbšie, než je v skutočnosti.



2639591
Hornbach

SKLENÍK

Skleníky sú pomerne nápadné, a tak ich situujte skôr za dom než do ulice. V ideálnom prípade stojí pozdĺžny skleník smerom zo severu na juh, pretože taká poloha zaisťuje počas celého leta maximálne množstvo svetla. Ak však plánujete v skleníku zazimovať rastliny a preferujete zimné osvetlenie, zvoľte orientáciu z východu na západ. Ak ste zástancom klasického zalievania, počítajte s umiestnením suda na dažďovú vodu, aby ste mali zdroj vody blízko skleníka.

Dom v jeho tesnej blízkosti môže byť problém, ak bude na skleník vrhať tieň. Rovnako je to i s vysokými stromami. Minimálne rozmery skleníka by mali byť aspoň 2,5 × 2 m. V menšom skleníku je ťažké pracovať a riešením je parenisko, ktoré na pestovanie zdravej zeleniny poslúži dostatočne. Skleník LIMES Praktik 750 vám zaručí už od februára čerstvé reďkovky, raný šalát, prvý karfiol, v zime v ňom prezimujú rastliny. Za 465 € ho kúpite na www.hornbach.sk



2639593
isifa/shutterstock

JAZIERKO

S tým, kam sa rozhodnete umiestniť jazierko, súvisí aj otázka, kde bude zdroj vody. Môže ním byť odkvap (ten je vhodný predovšetkým preto, že dokáže občas zaistiť cirkuláciu vody), prameň alebo spodná voda. Keď vyriešite zdroj vody, môžete pristúpiť k otázke odtoku. V prípade väčšieho množstva zrážok môže totiž hroziť, že sa vám voda vyleje z jazierka a mohla by ohroziť ďalšie stavby v záhrade.

Ak nemáte kam vodu odviesť, môžete tento problém vyriešiť pomocou vsakovacej vodnej nádrže (priekopy), ktorú čiastočne vyplníte štrkom. Poloha je dôležitá a bude mať vplyv aj na rastliny, ktoré budú v jazierku vysadené. Rastliny zväčša preferujú umiestnenie na slnku, na druhej strane, jazierko na priamom slnku bude aj rýchlejšie vysychať. V tomto prípade je najlepší kompromis, teda polotieň. 



2639595
Archív firiem

SAUNA

Sauna v záhrade nemusí byť veľká. Pre štyri osoby postačí plocha 1,5 až 4 m2. V ideálnych podmienkach na saunu bezprostredne nadväzuje bazén, kaďa so studenou vodou alebo sprcha. 
Odpočiváreň je bonus navyše, tieto priestory však môže nahradiť niektorá miestnosť v dome. Už vopred myslite na prívod elektriny a vody (na ochladzovaciu sprchu, vírivku a pod).

Umiestnenie sauny v záhrade zvážte tak, aby ste si zachovali pocit súkromia pri vstupe do nej i z nej. Ak už máte záhradný domček, postačia drobné úpravy v podobe vytvorenia sedenia, použitia vhodných náterov a zakúpenie saunovej pece. Bonusom môže byť orientácia okien sauny takým smerom, aby ste mali počas relaxu krásny výhľad do záhrady.



2639583
isifa/shutterstock

OHNISKO

Vonkajší krb by mal byť, samozrejme, poruke a blízko pri mieste, kde sa stoluje. Na terase však môže dymom znepríjemňovať stolovanie alebo čierniť steny domu. Umiestnite ho preto k plotu a len kúsok od terasy. Pre kozuby a grily je ideálna záveterná strana, prípadne použite umelú ochrannú bariéru.

Múdrym riešením je nadviazať stavbou kozuba na už existujúce ostatné objekty v záhrade. Mimoriadne obľúbené sú klasické ohniská alebo mobilné ohniská z kovu, ktoré sa dajú ľahko premiestňovať. Otvorený oheň však treba pravidelne kontrolovať a rozhodne by nemal byť v priamej blízkosti stavieb či rastlín. Aby sa okolo neho pohodlne usadila celá rodina i priatelia, mal by mať priestor okolo ohniska priemer 3 – 4 m. V blízkosti by nemali byť žiadne horľavé predmety, naopak, v prípade nehody oceníte, ak je poruke zdroj vody.

NÁŠ TIP

Drobné stavby a pevné plochy na jednom mieste nepôsobia v záhrade až tak rušivo, ako keď sú bez rozmyslu roztrúsené po pozemku.



2639597
Archív firiem

Miesto NA DREVO

Jednoduchým riešením je umiestniť v blízkosti domu vhodný regál. Čím ďalej od domu ho umiestnite, tým nepríjemnejšie bude pre vás v zime vykurovanie. Nezabudnite, že strieška by mala byť šikmá, aby po nej ľahko stekal dážď aj roztápajúci sa sneh, a umiestnite ho tak, aby drevo od zeme nevlhlo. Stena z krbového dreva môže byť aj súčasťou inej záhradnej stavby, ako je altánok alebo státie pre auto. Neumiestňujte však drevo priamo na bok domu či garáže. Pri stene by sa dlhodobo držala vlhkosť. Premyslite si i výšku. Tá by kvôli bezpečnosti a dobrej dostupnosti nemala presiahnuť 2,5 m.

NÁŠ TIP

Stojan na drevo nemusí byť len praktickým zásobníkom paliva. Môže sa stať netradičnou kulisou pre výsadby rastlín, deliacim prvkom, nevšedným plotom, miestom na sedenie či 
účinným vetrolamom.

K BAZÉNU

KAMEŇ

Prírodný kameň je trvácny a ľahko sa udržiava. Okrem vysokej ceny môže byť nevýhodou tepelná vodivosť, najmä v letných horúčavách. Alternatívou môžu byť obklady z umelého kameňa. Dobrú protišmykovosť zabezpečuje vymývaný povrch. Popularitu si získava dlažba z vibrovaného betónu, ktorý dokonale imituje vzhľad kameňa, tehly, pieskovca či dreva.

DLAŽBA

Dlažba je cenovo dostupná, je odolná a ľahko sa čistí. Rovnako ako kameň, i dlažba sa môže v lete rozpáliť. Je však krehkejšia a môže praskať. Ak zvolíte drsnejší povrch, bude zároveň protišmyková. Pri zámkovej dlažbe využite občas špeciálne postreky – zahubia burinu, ktorá sa po čase môže objaviť v škárach. 

DREVO

Drevená plocha vyžaruje teplo, je príjemná na dotyk alebo pri behaní. Vyžaduje si však každoročný náter či olejovú impregnáciu. Navzdory všetkej starostlivosti však drevo starne, sivie a postupne sa na ňom začnú robiť triesky. Chemikálie používané v bazéne na ňom navyše zanechávajú škvrny a mapy, ktoré nezamaskuje ani tá najlepšia údržba a konzervačné nátery.

WPC

Kompozit WPC (wood-plastic composite) má vzhľad podobný drevu, no je odolný proti vlhkosti, je tvarovo stabilný, má dlhú životnosť. Je príjemný pri chôdzi naboso, netvorí triesky a vďaka povrchovej úprave je dokonale protišmykový. V kvalite drevoplastových materiálov na trhu sú však rozdiely, je lepšie sa spoľahnúť na kvalitných a overených výrobcov.

PRIPRAVILA: KATARÍNA PAUKEJE 
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: altánok alternatívne bývanie bazén kozub sauny terasy
Zdieľať článok
Martin Čurda odporúča: Aký materiál použiť na spevnenú plochu v záhrade?Záhrada

Martin Čurda odporúča: Aký materiál použiť na spevnenú plochu v záhrade?

Na jesennej návšteve: Záhrada, ktorá mení svoju podobu podľa ročných období a nikdy nepôsobí prázdnoZáhrada

Na jesennej návšteve: Záhrada, ktorá mení svoju podobu podľa ročných období a nikdy nepôsobí prázdno

Ako odstrániť mach prírodnými prostriedkami na neželaných miestach v záhradeUrob si sám

Ako odstrániť mach prírodnými prostriedkami na neželaných miestach v záhrade

Ľad z topiacich sa grónskych ľadovcov v exkluzívnych baroch v Dubaji? Žiaden problém, na emisie zabudniteASB.sk

Ľad z topiacich sa grónskych ľadovcov v exkluzívnych baroch v Dubaji? Žiaden problém, na emisie zabudnite

Diskusia