Aj deti ju milujú! Prírodná hygge záhrada za rodinným domom ukrýva čarovné zákutia
Toto pôvodom škandinávske slovo v zjednodušenom preklade znamená „cítiť sa dobre“. Pomenúva však aj životný štýl smerujúci k pohode a spokojnosti a to je i dôvod, prečo prekročilo hranice svojej krajiny a šíri sa svetom.
Životný štýl hygge sa zaoberá otázkou, ako byť šťastný a spokojný aj v „obyčajnej“ každodennosti. Ide o schopnosť radovať sa a vychutnávať si život v príjemnej atmosfére. Dá sa aplikovať na rôznorodé kontexty od bývania cez stolovanie až po trávenie času s rodinou a priateľmi.
Čo sa týka kultúry bývania a záhradného umenia, sú s týmto pojmom spojené jednoduché a nadčasové prvky, kvalitné materiály a vo výsledku útulnosť, pohoda a neformálnosť.
Pokiaľ ide o bývanie, s hygge sa spájajú jednoduché nadčasové veci, ktoré vedia starnúť a ich kvalita časom rastie. A takto sme poňali aj záhradu.
Jakub, záhradný architekt
Po výstavbe bytovky v širšom okolí Prahy vznikla vedľa nej hneď pri dubovom lese ruderálna plocha s množstvom burín a náletových rastlín. A práve toto miesto si vyhliadol mladý pár na svoje bývanie. Manželia s dvomi deťmi, taká normálna rodinka, ktorá žije zdravo.
Z ich rozumného životného štýlu a lásky k prírode pramení aj snaha o ohľaduplnosť k prostrediu, kde žijú. Dom, ktorý si dali postaviť, svojím charakterom zapadá do okolia. Ide o prízemnú drevostavbu s fasádou z neošetrovaných dubových lát a s extenzívnou zelenou strechou, v ktorej dominujú rozchodníky. Obytná zóna je orientovaná do záhrady a smerom k lesu. Vstup na pozemok s miestom na parkovanie „ukazuje chrbát domu“. Táto orientácia stavby vytvára rodine ozajstné súkromie úzko spojené so zeleňou.
Dôvera
Záhradu začali majitelia riešiť po dostavbe domu. Priali si jednoduchú terasu, ohnisko a kus ozajstného trávnika, kde by sa mohli deti hrať. Nič sofistikované ani komplikované, presne v štýle hygge. Zároveň chceli, aby rovnaká kvalita vyplývajúca z ohľaduplného prístupu k danému miestu pri stavbe domu definovala aj záhradu.
Dali na odporúčanie kamarátov architektov a riešenie zverili do rúk tímu skúsených záhradných architektov zo záhradného ateliéru Partero, najmä Jakuba Fingera a Mirky Svorovej. Ateliér má za sebou rôznorodé projekty, niektoré ocenené v prestížnych českých súťažiach. Odporúčanie i referencie ateliéru sa stali pre majiteľov mostom dôvery k prizvaným odborníkom.
Hoci prírodná záhrada vyzerá na prvý pohľad prirodzene a nenútene, nevznikne sama od seba tým, že plochu necháme samovývoju. Naopak, rovnako ako iné záhrady musí byť precízne vymyslená a vyprojektovaná až do najmenších detailov.
Ateliér Partero
Záhradný architekt Jakub Finger spomína, ako ich veľmi oslovil spomínaný ohľaduplný prístup domácich k všetkému naokolo: „Jednoznačnou voľbou tu bola prírodná záhrada, čo sme zohľadnili v celkovom tvarosloví, pri výbere materiálov a rastlinných druhov.“ Mirka dopĺňa: „Túto záhradu sme si pracovne nazvali Záhrada škriatkov a víl. Neslúži iba na relaxáciu a potešenie oka, ale predovšetkým ako kulisa hier.
Jej bohatosť podnecuje detskú predstavivosť a chuť objavovať nové svety. Ktovie, kto sa objaví v záhrade tak blízko lesa? Bavila nás predstava, že nepriletí iba čmeliak, sojka či iný lesný tvor, ale večer, keď deti zalezú do postelí, záhrada precitne novým nadprirodzeným životom.“
Intenzívny kontakt s prírodou
Hneď prvý predložený koncept záhrady si majitelia zamilovali, a tak ho záhradní architekti rozpracovali do podrobného projektu. „Často sa stretávame s názorom laikov,“ vysvetľuje Jakub, „že prírodná záhrada sa zakladá jednoducho. Opak je pravdou. Aby výsledok pôsobil prirodzene a nenútene, skrýva sa za ním dobre vymyslený koncept a podrobný projekt.“
Domáci majú veľmi intenzívny kontakt s okolitým lesom aj vďaka jednoduchému plotu z lesníckeho pletiva s veľkými okami, ktorý na prvý pohľad ani nevidieť. Záhradný architekt dodáva: „Záhrada je druhovo bohatá a pestrá, ale nie pompézna či krikľavá. V každom ročnom období sa v nej objaví nejaká výrazná zmena. Čisto lúčne druhy bylín sa tu miešajú s prešľachtenými druhmi, no vždy v nenásilnej harmónii.“
Vysadené stromy, kry aj trvalky, väčšina vo svojej prirodzenej forme, majú podčiarknuť prírodnú a nenútenú vizáž celého miesta. Jakub pokračuje: „Sú tu vítané i všetky prichádzajúce živé tvory, čakajú na ne skrýše, ako sú čmelie a hmyzie hotely, mačacie domčeky a hromady s vetvami a lístím pre ježkov. Raz za čas záhradu navštívime a teší nás, že je tu o všetko s láskou a citom postarané. Isté je jedno, divoká a neformálna nálada miesta sa bude časom ešte prehlbovať a zosilňovať.“
Text: Monika Králová
Foto: Ateliér Partero
Zdroj: Časopis Tvorivé Bývanie