Zdroj: iStock

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri navrhovaní záhrady

09. 09. 2021
Zdieľať

Aj vy plánujete oživiť dizajn vašej záhrady? Alebo začínate úplne nanovo? Pri plánovaní vonkajšieho priestoru pri dome, chate či víkendovej stavbe nie je ťažké urobiť chyby, ktorých sa neskôr budete zbavovať len veľmi ťažko. Preto je dobré skutočne „dvakrát merať a raz strihať“.

Jednou z najdôležitejších vecí je prepojenie záhrady so štýlom domu a jeho interiérom. Nepovažujme záhradu za samostatný priestor, ale zamyslime sa nad prepojením vonkajších a vnútorných priestorov, dosiahneme tak omnoho lepší efekt. Štýl, ktorý používate v interiéri, by mal pretekať a byť viditeľný aj vonku.

Trávnatá plocha v zelenej záhrade so stromami

Zdroj: iStock

Mnohí záhradkári sa inšpirujú obrázkom alebo záhradami z iných končín krajiny či dokonca sveta, pritom si neuvedomia, že v prostredí ich záhrady nebudú tieto rastliny prosperovať. V prvom rade si teda vyberajme rastliny, vhodné do nášho prostredia – vzhľadom na klímu a poveternostné podmienky. Aj v rámci pozemku môžete mať rôzne podmienky. Krásna a zdravá záhrada vznikne vtedy, keď zasadíte tú pravú rastlinu na správne miesto.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

5 najčastejších chýb pri navrhovaní záhrad

Keď je toho v záhrade priveľa

V interiéroch sa snažíme mať poriadok, prehľadne, vzdušne, minimalisticky, ale záhradu v tomto smere často zanedbávame. Skončí v nej starý kuchynský drez, nábytok, ktorý nám je ľúto vyhodiť, hoci máme už nový, a možno aj starý stôl a stoličky. Práve toto je jednou z najočividnejších chýb v dizajne záhrady.

Trpaslík v záhrade

Zdroj: iStock

Nemusíme sa snažiť, aby všetko úplne zapadalo do seba, ale nepremeňme záhradu alebo jej časť na smetisko. Taktiež nie je estetické, keď použijeme množstvo rôznych materiálov – postačujú dva tvrdé terénne materiály alebo povrchy. Ešte opatrnejší buďte pri používaní farby, nechajte „spievať“ svoju výsadbu a nebojujte s ňou. Menej je v tomto prípade podstatne viac.

Odkladisko v záhrade

Zdroj: iStock

To isté platí aj pre rastliny. Aby záhrada vyzerala a pôsobila prirodzene, popremýšľajte o výsadbe rastlín rôznych veľkostí a usporiadajte ich do opakujúcich sa vzorov. Je to rozhodne lepší prístup, ako keď sa do sadenia vrhnete štýlom „jeden z každého druhu“. Opäť začnite menším množstvom, pretože rastliny sa rozrastú, aby vám celý priestor doslova nezadusili. Chcete predsa mať aj cestičky, lavičku a priestor na relax.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Prílišná snaha o dokonalosť

Snaha o dosiahnutie záhrady ako z katalógu sa neraz nevyplatí. Záhrada sa mení – menia sa materiály, ktoré použijete, mení sa aj rastlinstvo. Nemôžeme očakávať, že vytvoríme záhradu, ktorá bude každé ročné obdobie po mnoho rokov dokonalá. Radšej jej nechajme priestor voľne dýchať a meniť sa. Prirodzená záhradka je omnoho príjemnejšia ako záhrada s dokonalo vybraným nábytkom, druhmi kvetom a materiálov.

Zelená záhrada s rôznymi rastlinami

Zdroj: iStock

Aj tie najtvrdšie materiály majú určitý stupeň pórovitosti a sú neustále vystavené poveternostným vplyvom – budú sa meniť. Rovnako ani biela stena nezostane dlho biela. Pri výbere materiálu sa vždy pýtajte, aká je jeho predpokladaná životnosť a ako ho treba udržiavať. Jednoduchšie je prijať nedokonalosť a pracovať s ňou už od začiatku, ako očakávať dokonalosť po dlhé roky.

Veľká nádoba s kvetmi v záhrade

Zdroj: iStock

Nový pozemok vyčistíte do poslednej rastliny a kameňa

Noví majitelia pozemkov si často myslia, že by mali začať úplne od nuly. Odstrániť všetko, čo na je na pozemku a urobiť si svoje. Skutočne potrebujeme odstrániť všetky existujúce kríky a prvky a nahradiť ich niečím novým? Zbaviť sa zasadených stromov je možno lákavé, ale záhrade dodajú zrelosť a veľmi ľahko ich začleníte do nového dizajnu. Vďaka ním môžete záhradu rozčleniť na viaceré zóny. Existujúce materiály sa dajú často tiež opätovne použiť, napríklad na originálne cestičky či obklady brehov.

Chodník z kameňa v botanickej záhrade

Zdroj: iStock

Používate plytké nádoby

Zaujímavý estetický efekt v záhradkách dosiahnete kombinovaním výsadby zasadenej do pôdy a solitérov, ktoré pestujete v nádobách. Okrem dizajnu však myslite aj na hĺbku nádob a požiadavky pestovaných rastlín. Mnohé krásne kameninové či keramické kontajnery sú plytké, pôda v nich rýchlo presychá a rastliny hynú. Ak chcete pestovať menšie rastliny, exteriérový kvetináč by mal mať hĺbku aspoň 30 centimetrov, pri väčších aj 60 cm. Dôležitý je tiež priemer kontajnerov.

Prečítajte si tiež
Ani v zime nemusí byť vaša záhrada bez života, stačí vybrať vhodné rastliny!

V záhrade chýba niečo jedinečné

Každý záhradný dizajn by mal obsahovať nejaké prekvapenie ( „wow faktor“). Vložte do svojho návrhu niečo, pričom sa ľudia pristavia. Štýlové vyvýšené sedenie, pútavú architektonickú kombináciu výsadby alebo zaujímavú sochu, jazierko či fontánku.

Jazierko s parou a kameňmi

Zdroj: iStock

Pozor však, aby ste neskĺzli do gýčovitosti. V každom prípade by to malo byť niečo osobné, charakteristické pre vás, alebo váš pozemok,niečo s čím urobíte dojem a čo vám zlepší náladu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: chodník kvetinové záhony plánovanie záhrady záhrada záhradné inšpirácie zakladanie trávnika
Zdieľať článok

Diskusia