Ako si vytvoriť záhradu v stredomorskom štýle
Výhodou záhrady ladenej do stredomorského štýlu je hlavne výsadba do veľmi slnečných miest, menšia spotreba vody pri zavlažovaní, kombinácia byliniek v záhonoch, ale tiež ovocia, ako sú granátové jablko, figy, olivy či dokonca mandle.
Stredomorské rastliny sú zväčša náročné na svetlo, teplo a znesú len chladnú či mierne mrazivú zimu. Sú ideálne do slnečnej alebo polotienistej záhady.
Najviac rozšírené druhy, ktoré vytvárajú pravú južanskú atmosféru, sú oleandre, palmy, citrónovníky, pomaranče, olivovníky, figovníky, prípadne ibišteky a banánovníky. Dopĺňajú sa voňavou levanduľou, rozmarínom, šalviou, tymianom a bazalkou.
Pri realizácii takýchto záhrad netreba zabúdať na prírodné materiály, ako pieskovec či vápenec, ktoré sú ľahko dostupné aj u nás. Stredomorský štýl nám tiež vedia pripomenúť živé ploty, napríklad z fotínie, tiež kužeľovité cyprusy a štíhle stromy.
Oliva európska
Dlhoveký strom , vyhovuje mu priame slnečné stanovište. Má radšej chudobnejšie, nehnojené pôdy. Škodí mu veľa vody, ale znáša mráz, a to až do –15 °C. V našich podmienkach sa zväčša nepestuje pre úrodu, ale pre exotický vzhľad. Mimochodom, surové olivy sú nejedlé, plody musia najskôr prejsť fermentáciou.
Olivovníky majú schopnosť vyrážať nové výhonky z koreňov. Takto sa niektoré jedince môžu dožívať niekoľko tisíc rokov (údajne existujú exempláre staré 3- až 4-tisíc rokov). Olivovník sa reže minimálne 2-krát ročne. Jarný rez sa realizuje v marci. Ďalší rez sa vykonáva na prelome júna a júla. Pri reze sa skracujú konáriky vybiehajúce do koruny cca o polovicu.
Rezom koruna hustne, keďže strom ženie nové výhonky. Poškodené a suché konáriky odstraňujte kedykoľvek. Pri olivovníkoch v nádobách stačí len pravidelne skracovať výhonky tak, aby sa všetka sila sústredila do koruny.
Figovník obyčajný
Patrí medzi najstaršie známe dreviny. V teplých oblastiach je bohato rozšírený aj ako divoký druh. U nás dorastá do výšky cca 3 – 5 metrov a dokonca aj bez problémov plodí (aj bez oplodnenia). Divé plody sú chlpaté. Naopak, plody domestikovaného stromu sú hladké a sladké. Je to na pôdu nenáročná rastlina.
Páči sa jej na miestach s minimom vetra, najlepšie pri stenách budov na južnej svetovej strane. Vyžaduje priame slnečné stanovištia. Je odolná proti mrazom až do –20 °C, ale mladé rastliny treba v zime chrániť nastielaním. Dnes sa dá pestovať prakticky všade. V chladných oblastiach sa pestuje v kontajneroch a prezimuje vnútri, najlepšie v miestnosti s teplotou okolo 7 °C.
Figa znáša rez veľmi dobre, rýchlo sa rozkonáruje, preto môžete rezať hlboko a na 3 – 5 púčikov. Figu vysádzame v apríli až máji, až keď je zem dostatočne vyhriata. Figovník pestujeme hlavne pre chutné a šťavnaté plody. Obsahujú množstvo prospešných látok.
Oleander
Jedovatý okrasný ker, ktorý dorastá do výšky aj 3 metre. Mráz a teploty pod 6 °C sú preň nebezpečné, preto sa v našich podmienkach pestuje len v kvetináči. Základom pestovania je slnečné stanovište a pravidelná zálievka. Oleandre sa ľahko množia pomocou vrcholových odrezkov.
Strihanie oleandrov je dosť náročná činnosť.
Rez pred prezimovaním: odstraňuje sa maximálne tretina konárov, nie však tie, ktoré majú kvetné púčiky. Radikálny spätný rez: v neskorej zime, cca v marci, zrežte prehustené alebo staré, prípadne napadnuté jedince. Krík však v tomto roku kvitnúť nebude. Rez počas vegetácie: odstraňuje prekážajúce konáre, prípadne sa redukuje korunka.
Pri prezimovaní stromu je dôležité zalievať, no s citom, aby rastlina nezhnila. Oleandre majú rady tvrdú odstátu vodu. Pri prezimovaní by mala byt teplota od 10 do 15 °C. Pri ich pestovaní dbáme na výber vhodnej nádoby, presádzame aspoň raz za 3 roky.
Text: Dominik Lukáč
Foto: Shutterstock/Isifa
Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie