Zdroj: Assen Emilov

V obývačke ako uprostred lúky: Nad dedinou vznikol dom s panoramatickými výhľadmi

01. 12. 2020
Zdieľať

V najvyššej časti dediny na severovýchode Bulharska uprostred poľnohospodárskej oblasti vznikol projekt pripomínajúci vyhliadkovú vežu. Nie je to však žiadna turistická vyhliadka, ale súkromný rodinný dom. Vďaka polohe poskytuje krásne panoramatické výhľady.

Dom pozostáva z troch podlaží. Najvyššie podlažie je vďaka preskleniam z každej strany úplne otvorené a ponúka 360-stupňový výhľad do okolia. Otvorený krov priestor ešte viac prevzdušňuje. Keď sa posadíte na pohovku do obývacej izby, máte pocit, že príroda okolo vás nekonečne plynie a vy ste jej súčasťou.

Prečítajte si tiež
Takúto chatu s výhľadom na Tatry by chcel asi každý!

Na hornom podlaží sa okrem obývačky nachádza aj kuchyňa riešená v hnedo-čiernej kombinácií, prakticky ako celý interiér. Jedálenská časť od kuchynskej je oddelená stenou so vstavanými spotrebičmi, boxom s ukrytým WC, výťahom a ostrovčekom. Na obývaciu časť nadväzuje otvorená veľká terasa, prekrytá strechou.

moderný dom s gabiónovou stenou

Zdroj: Assen Emilov

Vchod cez garáž a dobre utajená pivnica

Pod vyhliadkovou časťou domu je čiastočne ukrytá vstupná časť s garážou. Vchod do domu pripomína vstup do kamennej jaskyne – otvorom v gabiónovom plote vojdete do vstupnej haly, ktorá je zároveň garážou. Okrem parkovania pre tri autá sa na prízemí nachádzajú spálne, hygienické miestnosti, šatňa, masážna miestnosť, hosťovská izba a samostatná miestnosť pre personál.

Pod týmto podlažím je ešte jedno podlažie, ktoré je takmer úplne vsunuté do svahu. Tu majú domáci pivnicu, sklad, technické miestnosti a výťah. Samozrejme, do pivnice je možné vojsť aj schodiskom.

obývacia izba s presklenými stenami a čiernou sedačkou

Zdroj: Assen Emilov

Šikmá strecha, nadrozmerné obklady, drevo a kameň

Šikmá strecha geometricky spája horný objem so základňou a dodáva vnútornému priestoru komplexnosť. Nemenej zaujímavým riešením sú nadrozmerné odkvapy, ktoré strechu prepájajú s okolitou lúkou. Celkový dojem pripomína vznášajúcu sa priesvitnú archu.

Prečítajte si tiež
Moderný nízkoenergetický drevodom s krásnym výhľadom na Bratislavu
terasa domu s krásnym výhľadom

Zdroj: Assen Emilov

Kým zvonku dominuje kameň, kov a sklo, zvnútra drevený obklad z miestnych zdrojov. Drevo v interiéri vyrovnáva drsnosť celej konštrukcie stavby a jej okolia.

drevená kúpeľňa

Zdroj: Assen Emilov

Observation House

Architektonický ateliér: I/O architects

Autori: Viara Jeliazkova, Georgi Katov, Stefan Apostolov

Lokalita: Bulharsko

Realizácia: 2015

Plocha: 980 m²

Sabína Zavarská
Foto: Assen Emilov

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra novostavby rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia