Zdroj: Ezio Manciucca

Óda na stredomorskú architektúru: Svetlý dom s átriom uprostred

19. 06. 2021
Zdieľať

Talianski architekti z ateliéru GGA gardini gibertini architetti nedávno dokončili projekt typického stredomorského domu, uprostred ktorého je átrium. Využíva priestorový mechanizmus, ktorý umožňuje domácim naplno obdivovať okolitú prírodu – priamo z interiéru. I preto ho nazvali pavilónom, ktorý sa priam divadelne otvára do okolitej krajiny a vytvára rôzne scenérie.

Jednopodlažná budova už na prvý pohľad zaujme použitými materiálmi – betónovou základnou doskou a vysokou kamennou strechou. Medzi týmito dvoma rovinami prúdi každodenný život.

Hranatý presklený dom v lese Taliansko

Vďaka použitým materiálom dom splýva s krajinou a nadväzuje na jej históriu, na tradíciu múrov zo „suchého kameňa“. Zdroj: Ezio Manciucca

Dom stojí na najvyššom mieste pozemku, odkiaľ ponúka fantastické výhľady do okolia. Je obklopený olivovým hájom. Princípy stavby vychádzajú z typickej stredomorskej architektúry, i keď sú prenesené do modernej novodobej podoby.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako dokonalý dovolenkový úkryt

Átrium obkolesené miestnosťami

Pôdorys tvorí štvorec, rozdelený mriežkou 3 x 3. Takto vzniklo deväť „boxov“, pričom ten uprostred funguje ako vnútorné átrium. A tiež zároveň ako prívod prirodzeného svetla do interiéru aj z opačnej strany – nielen zo strany vonkajších fasád.

Štvorcový dom v Taliansku

Dom stojí na najvyššom mieste pozemku, odkiaľ ponúka fantastické výhľady do okolia. Zdroj: Ezio Manciucca

Ostatných osem obytných konštrukčných boxov architekti posadili na železobetónovú plošinu, ktorá je základom pre pevnú kamennú podlahovú krytinu interiéru. Tradičnému usporiadaniu, keď sú obytné priestory v dome geometricky uložené okolo centrálnej terasy, sa v historickej talianskej architektúre hovorí „Atrium Tusculanum“.

Obývačka stredomorského štýlu

Obývacia časť. Zdroj: Ezio Manciucca

Cementová živica, oceľový kuchynský ostrov, betónový stôl

Veľké plochy v interiéri sú riešené jednoducho, aby zvýraznili krásu detailov. Podlaha je z cementovej živice a v teplejších mesiacoch má farbu ako od slnka spálené listy gaštanu. Betónu a kameňu konkuruje prírodné drevo, všetko zariadenie je prispôsobené na mieru stavby.

Prečítajte si tiež
Bývanie ako v raji! Jedinečný rodinný dom prirodzene zapadol do prostredia

Špeciálne nás oslovil oceľový kuchynský ostrov a monumentálny zapustený cementový stôl. Pôsobia ako oslavný obrad dobrej talianskej kuchyne s dôrazom na pohodový charakter domu. Stôl, ako „oltár“ rodinného života a domácej pohody, je viditeľnej scény z každej miestnosti v dome.

Kuchyňa s netradičným ostrovčekom kov

Oceľový kuchynský ostrov a monumentálny zapustený cementový stôl pôsobia ako oslavný obrad dobrej talianskej kuchyne s dôrazom na pohodový charakter domu. Zdroj: Ezio Manciucca

Od súkromia po olivový háj

Interiér prestupuje rôznymi fázami súkromia. Od najintímnejších častí pri átriu až po exteriér kúsok od olivového hája. Domáci si môžu regulovať vstup okolia do interiéru svetlými ľanovými závesmi.

ľanové závesy v stredomorskom interiéri

Domáci si môžu regulovať vstup okolia do interiéru svetlými ľanovými závesmi. Zdroj: Ezio Manciucca

Celý objekt je kvôli prísne geometrickému riešeniu maximálne kompaktný a súdržný. Zároveň, vďaka použitým materiálom, splýva s krajinou a nadväzuje na jej históriu, na tradíciu múrov zo „suchého kameňa“. Drevené výplne zase pripomínajú prvky tradičných vidieckych budov zvaných „seccatoi“ – „sušičky na gaštany“.

Prečítajte si tiež
800-ročný dom v Toskánsku, kde sa zabúda na rušný život

HV Pavillon

Architektonický ateliér: GGA gardini gibertini architetti
Autori: Alice Gardini, Nicola Gibertini
Spolupráca: Luigi Lupini, Giada Spano
Lokalita: Castel del Piano, Taliansko
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Plocha: 230 m2

Sabína Zavarská
Foto: Ezio Manciucca

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium čisté geometrické tvary kameň moderná architektúra oceľ presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia