Zdroj: James Geer

Bývanie ako v raji! Jedinečný rodinný dom prirodzene zapadol do prostredia

05. 11. 2020
Zdieľať

Pri horských stavbách je najdôležitejšie, aby ladili s prostredím, nerušili ho, ale stali sa jeho súčasťou. Austrálski architekti zo štúdia InForm navrhli jedinečný rodinný dom, ktorý je priamou reakciou na svoje okolie.

Keďže sa nachádza na svahovitom mieste, v súlade s topografiou je stavba rozdelená na sériu stupňovitých podlahových dosiek. Tie sú usporiadané okolo centrálneho nádvoria.

Pasívny rodinný dom v horách

Zdroj: James Geer

Vďaka prispôsobeniu terénu a použitým materiálom vyzerá tento pomerne rozľahlý dom (má plochu 353 metrov štvorcových) nenápadne. Všetky priestory sú jednopodlažné, rozvrstvené okolo stredového átria. Umiestnenie podlahových dosák v rôznych výškach vzhľadom na členitosť terénu má aj ďalšiu funkciu. Vytvára zóny jednotlivých funkčných celkov aj v interiéri, a zároveň je z každej časti jedinečný výhľad na okolie.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre talentovanú fotografku spojil jej potreby so záľubami
Pasívny rodinný dom v horách

Zdroj: James Geer

Princípy pasívneho dizajnu

Red Hill House je výsledkom dôkladne premyslených princípov pasívneho dizajnu, ktoré pomáhajú rodine znižovať spotrebu energie. Umiestnenie okien, strešných okien a centrálneho nádvoria umožňuje, aby aj v zime do domu prenikalo prirodzené svetlo. Vďaka tomu nie je po celý deň potrebné umelé osvetlenie a počas slnečných zimných dní je v dome prirodzene teplejšie.

krb v obývacej izbe

Zdroj: James Geer

Krb dopĺňajú stropné ventilátory

V nižšie položenej časti domu nájdete efektívny krb. Séria stropných ventilátorov pomáha distribuovať teplo do ostatných priestorov a znižuje potrebu elektrického vykurovania. Dostatok energie pre bežné fungovanie domácnosti zabezpečuje veľké množstvo solárnych panelov. Každá miestnosť má intenzívne prepojenie s prírodou – nielen vďaka výhľadu. Z väčšiny z nich môžete vyjsť buď priamo na pozemok, alebo na terasu.

obývacia izba s francúzskymi oknami a jedálňou

Zdroj: James Geer

Miestne materiály a prirodzená podoba

Architekti zvolili opláštenie z miestneho surového rezaného dreva. Pergoly sú postavené z regenerovaných drevených trámov. Nebolo treba žiadnu fintu navyše, aby rodinný horský dom prirodzene zapadol do prostredia.

hojdačka na drevenej terase

Zdroj: James Geer

Pokojný interiér vznikol vďaka kombinácii jemnej sivej palety, dreva a stien z cementových tehál. Všimnite si prepracované detaily, ktoré znásobujú čaro interiéru i skĺbenia fasády s okolím.  Napríklad sklon strechy, ktorý nadväzuje na sklon svahu okolo, alebo prírodné dekorácie v interiéri.

Prečítajte si tiež
Bývanie pri hlavnom meste v pasívnom štandarde a za rozumnú cenu? Je to možné!

Red Hill House

Architektonické štúdio: InForm

Hlavný architekt: Ross Berger

Lokalita: Red Hill, Austrália

Plocha: 353 m2

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: James Geer

Kategória: Návšteva
Tagy: chata moderná architektúra pasívne domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia