Ako zelená strecha šetrí krytinu, energiu, priestor aj prostredie?
V minulosti verejnosťou nie príliš obľúbené ploché strechy sa v dnešnej dobe stávajú jedným zo základných prvkov modernej architektúry. Plocha vysadená zeleňou má predovšetkým v mestách čoraz väčšiu hodnotu. Preto sa s ňou stretávame aj na menej tradičných miestach, ako sú strechy či terasy domov a bytov. Hydroizolačný systém Fatrafol ponúka spoľahlivé riešenia pri realizácii zelenej strechy.
Strešné záhrady poskytujú množstvo funkčných výhod z viacerých hľadísk. Ekologickou výhodou je, že vo veľkých mestách nie je priestor pre záhrady a parky. Zazelenanie striech a prirodzená filtrácia vzduchu rastlinami významne prospieva k zvýšeniu množstva kyslíka a zníženiu skleníkového efektu. Rovnako výstavba záhrad na strechách budov v mnohých prípadoch plne kompenzuje stratu zelene v zastavaných častiach mesta.
Ďalšou výhodou je tepelná izolácia, ktorú rastliny a vrstva pôdy streche poskytujú. Rovnako to vedie k výrazným úsporám energie. Izolácia má schopnosť udržať v lete chladnejší priestor a v zime teplejší. Pri realizácii zelenej strechy sa môžete spoľahnúť, že samotnej strešnej krytine zvýšite trvácnosť aj o niekoľko rokov, keďže bude chránená vrstvou pôdy. Ak je strecha plochá, umožní majiteľom ušetriť miesto a získať oddychový priestor s krásnym výhľadom. V ostatnom čase rastie záujem o strešné záhrady, kde si dopestujete drobné plody či bylinky.
Podľa typu a hrúbky vegetácie realizujeme extenzívnu alebo intenzívnu strechu. Kombináciou zaštrkovaných, vegetačných a dláždených striech a terás tak vkusne dotvoríme funkčnosť objektu a tiež jeho vizuál. Myslieť by ste mali aj na to, ako budete chcieť zeleň nad hlavou využívať, ale predovšetkým na kvalitné prevedenie hydroizolácie a odvod dažďovej vody. Hydroizolácia teda musí byť absolútne dokonalá, bezšpárová.
A, samozrejme, základom kvalitnej zelenej strechy je použitie hydroizolačných materiálov, ktoré musia vydržať aj pôsobenie koreňov rastlín. Preto sa na tieto konštrukcie odporúča používať výhradne také materiály. Vhodné sú napríklad PVC fólie Fatrafol, ktoré majú tzv. FLL atest proti prerastaniu koreňov rastlín.
Ešte predtým, než si extenzívnu strešnú záhradu založíme, mali by sme vedieť, že na ňu budeme musieť aspoň dvakrát ročne vstúpiť a odstrániť buriny, napadané konáriky, šišky, listy a pod. Na intenzívnu strešnú záhradu budeme zrejme vstupovať častejšie (preto sú spevnené plochy opodstatnené).
Súčasťou intenzívnej strešnej záhrady môže byť okrem samotnej výsadby aj vhodne umiestnený a esteticky pôsobiaci záhradný nábytok – najlepšie na menšej spevnenej ploche. Na takúto strechu by sme mali mať bezproblémový prístup priamo z domu.
Odporúčaná skladba vegetačnej strechy:
Zdroj: PR článok FATRA IZOLFA, a.s