Zdroj: Filip Šlapal

Zimná záhrada ako pasívny zdroj energie. Chata so zelenou strechou sa dočkala oživenia

19. 01. 2022
Zdieľať

Horské prostredie, krásne výhľady, vynikajúca lyžovačka i letná rekreácia. Tieto možnosti ponúka prostredie Orlických hôr. Pod Bukovou horou sa nachádzala lyžiarska chatka z 80. rokov, učupená pod storočným javorom. Vznikla na mieste zaniknutej chalupy. Avšak roky plynú a potreby domácich sa menia, a tak aj táto chata si vyžiadala rekonštrukciu. Pribudlo viac priestoru, svetla, ale aj zelene.

Rekonštrukciu chaty s výrazným kamenným komínom navrhli Milan Rak a Alena Režná z ateliéru ARCHTEAM. Bolo pre nich dôležité zachovať pôvodný charakter stavby, ktorá za desaťročia, čo tu stojí, zrástla s okolitým prostredím.

Pôvodný stav

Pôvodný stav. Zdroj: Filip Šlapal

Najvýraznejšou zmenou oproti pôvodnej stavbe je pridanie dvoch menších prístavieb – drevená hmota vstupného priestoru a sklenená hmota zimnej záhrady. Vďaka ním sa rozšíril interiér o dôležité miesta, ktoré zmazávajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Ďalšou významnou novinkou je zelená strecha, ktorá chatu pokrýva.

Prečítajte si tiež
Moderný čierny dom vedome nadviazal na pôvodný hospodársky dvor

Zateplená, ale neprehrieva sa. Zimná záhrada šetrí energiu

„Do pôvodnej hmoty stavby sme vložili nové stropné klieštiny, krov, stropný záklop, ktorý vymedzuje podkrovné izby a priečku oddeľujúcu hygienické zázemie od spoločenskej miestnosti. Pôvodné murivo je z vnútornej strany zateplené drevovláknitou doskou, krov drevovláknitou izoláciou. Retenčná zelená sedlová strecha s rozchodníkmi zabraňuje prehrievaniu v lete.

Domček s mohutným kamenným komínom, zelenou strechou a zimnou záhradou

Strecha hlavnej časti chaty je vysadená zeleňou a v diaľkových pohľadoch splýva s horskou krajinou. Zdroj: Filip Šlapal

Vykurovanie v chatke je možné krbovou vložkou s teplovzdušnou komorou pre zimnú záhradu a ako doplnkové fungujú podlahové elektrické kúrenie a rebríkové sušiaky,“ vymenúvajú konštrukčné a technické prvky rekonštruovanej chatky autori premeny. Chladenie, vykurovanie a odvlhčovanie zimnej záhrady zabezpečuje kompaktné tepelné čerpadlo vzduch – vzduch. Vďaka kompletne zasklenej zimnej záhrade – vrátane strechy, sa interiér v zime teší pasívnym energetickým ziskom.

Prečítajte si tiež
Pôvodný dom kedysi fungoval ako hostinec. Po náročnej rekonštrukcii si v ňom dnes užívajú zaslúžený dôchodok

Drevo, marmoleum, hliníkové rámy a zeleň

Materiály použité pri rekonštrukcii vyplynuli z pôvodných, ale sú oživené modernými. Na prvý pohľad si všimnete strieborné drevené konštrukcie, fasády z tepelne upraveného dreva. Interiér je obložený svetlými doskami HPL, podlahu prízemia osviežuje žlté marmoleum. Obklady a podlaha v podkroví sú zo žltých MDF dosiek.

Spoločenská svieža miestnosť v dome s presklenim

Prízemie tvorí veľká multifunkčná spoločenská miestnosť. Zdroj: Filip Šlapal

Sivé drevo, masívny kamenný komín a presklené plochy rámujú čierne akcenty hliníkových rámov okien a presklených plôch. Strecha hlavnej časti chaty je vysadená zeleňou a v diaľkových pohľadoch splýva s horskou krajinou. Okolitá zeleň zostala taktiež zachovaná – storočný javor, okrasné kríky a lúčka dotvárajú malebné prostredie na relax.

Biela jednoduchá kuchyňa v dome s oranžovým stropom a podlahou

Minimalistický interiér pôsobí vďaka farebnej i materiálovej kombinácii sviežo, príjemne, harmonizujúco, a pritom moderne. Zdroj: Filip Šlapal

Na prízemí spoločenská miestnosť, v podkroví spanie

Prízemie tvorí veľká multifunkčná spoločenská miestnosť (kuchyňa, jedáleň, obývací priestor), na ktorú nadväzuje zimná záhrada, fungujúca ako krytá terasa s vírivkou a fantastickými výhľadmi. Do priestoru zimnej záhrady je zakomponovaný aj veľký kamenný komín – jeho najnižšia časť. Sklená strecha ponúka zaujímavú tieňohru z korún stromov, jednoducho ideálne miesto na relax v lete i v zime. Na prízemí sa tiež nachádza kúpeľňa so sprchou a integrovanou parnou saunou.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia obytnej časti chalupy: Z malých tmavých miestností veľký svetlý priestor

Prakticky, funkčne, sviežo

Schodisko do podkrovných izieb zostalo pôvodné. V podkroví nájdete dve spálne. Celý interiér je zariadený maximálne prakticky a funkčne. Vďaka farebnej i materiálovej kombinácii pôsobí sviežo, príjemne, harmonizujúco, a pritom moderne.

Zimná záhrada s vírivkou

Na spoločenskú miestnosť nadväzuje zimná záhrada, fungujúca ako krytá terasa s vírivkou a fantastickými výhľadmi. Zdroj: Filip Šlapal

Chata pod Bukovou horou

architektonický ateliér: ARCHTEAM

autori: Milan Rak, Alena Režná

lokalita: Čenkovice, okres Ústí nad Orlicí, ČR

plocha: 95m2

projekt: 2020

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Kategória: Návšteva
Tagy: chata podkrovie presklené plochy rekonštrukcia chaty vegetačné strechy zelené strechy zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia