Zdroj: Miro Pochyba

Elegancia, harmónia a bohatosť kvitnutia. Pri rodinnom dome v Galante dokázali vytvoriť inšpiratívnu záhradu

01. 07. 2022
Zdieľať

Vďaka jednoduchej kompozícii a vhodnej výsadbe sa dá i na relatívne malej ploche okolo domu dosiahnuť elegancia, pohoda, harmónia a bohatosť kvitnutia.

Mladá rodina s dvomi deťmi, čerství majitelia novostavby na tichom okraji menšieho mestečka na juhu Slovenska, mala vo výbere záhradného architekta jasno. Keďže sa so Zoltánom Nagyom z ateliéru Grand Garden priatelia už dlhšie a páči sa im jeho práca, po dokončení stavebných prác a spevnených plôch prizvali práve jeho. Okolo domu bol prudší svah smerujúci k stavbe a z pôvodných rastlín bývalej záhrady tu rástol jeden veľký orech a ponechali aj zopár náletov – dospelých agátov.

Elegantná a rozmanitá záhrada domu

Ako prvé v tejto záhrade upútajú oku lahodiace ucelené záhony trvaliek a nižších krov s kvetmi v bielych, červených a fialových tónoch popretkávané výsadbami tráv. Zdroj: Miro Pochyba

Návrh zverili do Zoltánových rúk a po konzultáciách a drobných úpravách nič nebránilo realizácii. „K domu a terase s jednoduchým pôdorysom som zvolil priame, buď s domom rovnobežné, alebo naň kolmé línie, ktoré priestoru dodávajú eleganciu,“ hovorí záhradný architekt ku kompozícii záhrady. „Najväčšia práca bola so svahom a s ním spojenou modeláciou terénu. Okolo domu sme vytvárali rovinu, kde je situovaná okrasná časť so záhonmi, s trávnikom a detským kútikom. Končí sa malým briežkom so schodmi vedúcimi do vyššej časti so zeleninovo-ovocnými výsadbami. Briežok celkom zakrývajú pestré kombinácie krov, ruží a trvaliek. Pred výsadbami sme pôdu obohatili rašelinou a pomaly sa uvoľňujúcim hnojivom, čo je dôležité pre bujný a zdravý rast.“

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Čo sa nových drevinových výsadieb týka, kostru tvoria stromové hlohy s jedlými plodmi, z nižších drevín sú vysadené vždyzelené fotínie, vavrínovce a opadavé jedlé muchovníky. Zvoleným solitérnym stromom je málo známa parócia perzská pôvodom z Iránu s intenzívnym jesenným vyfarbením do červena.

Elegantná a rozmanitá záhrada domu

Vytrvalo kvitnúca trvalka šalvia lúčna, odroda ‚Ostfriesland‘, je spoľahlivou spoločníčkou k ružiam i trávam. Zdroj: Miro Pochyba

Plná kvetov

Ako prvé v tejto záhrade upútajú oku lahodiace ucelené záhony trvaliek a nižších krov s kvetmi v bielych, červených a fialových tónoch popretkávané výsadbami tráv. Práve zoskupenie týchto rastlín spoluvytvára pohodovú atmosféru. Nájdete tu sivasté čistce vlnaté, veľa pôdopokryvných červených ruží kvitnúcich celé leto aj fialovo kvitnúce šalvie.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Zaujímavosťou je stepná tráva kavyľ, o ktorú sa treba každú jar špeciálne postarať. Po zrezaní nad zemou z nej treba päsťou „vymlátiť“ suché a mŕtve časti, inak trs časom odumrie. Po tomto zákroku kavyľ zo živých častí opätovne vyrastie. Druhou zaujímavosťou kavyľa je, že je krátkoveký a v záhrade „putuje“, čiže vyrastá zo semienok na nových miestach, kde sa môže ponechať alebo presadiť, či zlikvidovať.

Elegantná a rozmanitá záhrada domu

Údržba záhrady spočíva najmä v starostlivosti o trávnik, jarnom ostrihaní trvaliek a priebežnom odstraňovaní odkvitnutých kvetov. Na jar domácim s prácami pomáha realizačná firma, ostatné zvládnu sami. Zdroj: Zoltán Nagy

Veľkou prednosťou novozakladanej záhrady sú dospelé stromy buď na pozemku, ako v tomto prípade orech, alebo v priamom okolí. Zelená kulisa, ktorú vytvárajú, umocňuje dojem, že človek je niekde v prírode.

Aby bola záhrada atraktívna aj počas zimy, sú tu listnaté vždyzelené druhy, napríklad moderné fotínie s červenými jarnými listami a bielym atraktívnym kvetom, husto rastúca odroda vavrínovcov, ktorá sa bude tvarovať do gule, a v briežku niekoľko magnólií. Našťastie, v južnej časti Slovenska by nemali mať problémy s namŕzaním.

Ing. Zoltán Nagy – záhradný architekt
a autor projektu, grandgarden.sk

Skryté hranice záhonov

Záhony sú od trávnika oddelené zapusteným betónovým okrajom, po ktorom poľahky prejde koleso kosačky. Majitelia sa tak vyhnú dodatočnému prácnemu dokášaniu hraníc trávnika. Častým problémom tohto detailu je vysychanie trávy v blízkosti betónu, keďže tento materiál saje vodu. Aby sa tomu domáci vyhli, záhradný architekt dal betón natrieť vodoodolnou tekutou lepenkou. Sivobiela línia okrajov zároveň spoluurčuje základnú jednoduchú kompozíciu záhrady.

Prečítajte si tiež
K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

Zoznam rastlín na výsadbu na slnečné miesto

Astra krovitá (Aster dumosus ‘Prof. Anton Kippenberg’)
Čistec vlnatý (Stachys byzantina)
Kavyľ perovitý (Stipa tenuissima ‘Pony Tails’)
Vavrínovec lekárs ky (Prunus laurocerasus ‘Etna’)
Kavyľ perovitý (Stipa tenuissima ‘Pony Tails’)
Ruža pôdopokryvná (Rosa Kordes Rekord ‘Milano’)
Šalvia hájna (Salvia nemorosa ‘Ostfriesland’)
Čistec vlnatý (Stachys byzantina)

Súkromie majiteľov bude od susedov chrániť živý plot z hraba. Hoci patrí k opadavým druhom, jeho prednosťou je, že časť listov ostáva na konároch až do jari, nikdy teda nie je celkom priehľadný. Reže sa približne dvakrát za rok. Z praktického hľadiska je dobré nechať ho dorásť do výšky, v ktorej sa bude ešte dobre rezať bez pomoci rebríka. Na terasu pri dome majitelia zvolili povrch z lepených drobných kamienkov, tzv. kamenný koberec, v sivých odtieňoch, k čomu doladili aj výber farby záhradného nábytku.

Text: Monika Felixová

Foto: Miro Pochyba, Zoltán Nagy

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: kvety kvitnúce dreviny návrh záhrady okrasná záhrada stromy svahovitý terén úžitková záhrada záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia