Zdroj: Lucie Peukert

Osem najdôležitejších krokov pri zakladaní novej záhrady

04. 02. 2022
Zdieľať

Založenie novej záhrady alebo rekonštrukcia tej existujúcej je pre každého záhradkára veľká výzva. Na čo si dať pozor, kedy si na to trúfnuť sám a čo všetko môže sťažiť následnú údržbu?

Často sa stáva, že kým sa dopracujeme k perfektnej záhrade, s ktorou sme spokojní, trvá to mnoho rokov a vyžaduje to i tvrdú drinu. Nečudo, že jediná záhrada môže prejsť hneď niekoľkými premenami. Jednoznačne sa dá povedať, že záhrada sa vyvíja spolu s nami. Jej budúci vzhľad je totiž do veľkej miery ovplyvnený súčasnými trendmi a našimi aktuálnymi požiadavkami.

Prečítajte si tiež
Ako budú vyzerať záhrady v roku 2022? Toto je 8 kľúčových trendov!

Ak zakladáme novú záhradu na ploche bez akéhokoľvek porastu, napríklad pri novostavbe rodinného domu, môže byť absencia zelene a iných prvkov do istej miery výhodou. Na druhej strane aj rekonštrukcia už existujúcej záhrady je zaujímavou skúsenosťou, pričom jej najväčšou výhodou býva práve už prítomná rozrastená zeleň, ktorá „novej“ záhrade dáva doslova náskok v desiatkach rokov.

Výroba múrika v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Svojpomocne alebo s architektom?

Ak patríte medzi milovníkov záhradníčenia, určite si svoju vysnívanú záhradu naplánujete aj vytvoríte svojpomocne, no v niektorých zložitejších prípadoch je oslovenie odborníka naozaj namieste. Záhradný architekt vám pomôže aj s technickými záležitosťami, ktoré s tvorbou záhrady súvisia, dokáže navrhnúť efektívne hospodárenie s vodou, naplánuje závlahový systém. Projekt aj rady odborníka veľakrát ušetria nemalé financie. V prípade komplikovaného svahovitého pozemku je užitočným odborníkom statik, ktorý pomôže s navrhnutím riešenia, ako spevniť svah. Cena projektovej dokumentácie sa odvíja od veľkosti pozemku aj od zložitosti riešenia, zvyčajne sa však začína na asi 650 €.

Plánovanie záhrady

Zdroj: Lucie Peukert

Vyberte si svoj štýl

Častým problémom záhrad býva prekombinovanie rôznych štýlov, ktoré si dokonca i odporujú. Minimalistický charakterizuje jednoduchá kompozícia, hodí sa k modernej architektúre. Prírodný a permakultúrny štýl podporujú život nielen v záhrade, ale aj v blízkom okolí. Stále väčšiemu záujmu sa teší aj pestovanie vlastného ovocia a zeleniny, hoci len na určitej časti pozemku.

Ak máte o štýle jasnú predstavu, držte sa iba toho jedného počas celého obdobia tvorby budúcej zelenej oázy. Zohľadnite i vzhľad domu a umiestnenie zeleniny, hoci len na určitej časti pozemku.

Pestrá kompozícia

Dá sa vaša záhrada celá obsiahnuť z jediného miesta? Potom je zrejme nedostatočne členitá a môže vás zakrátko začať nudiť. Každý pozemok, dokonca aj ten najmenší, je dobré rozdeliť na zóny s odlišnou tematickou náplňou. V každej časti sa tak môžete venovať inej činnosti. Oddychová zóna býva sústredená napríklad na terase pri dome, ale niekedy oceníte aj súkromie vo väčšej vzdialenosti od diania. Obľúbeným zákutím je kútik pre deti, odpočinkový trávnik, kvetinové záhony alebo úžitkové sekcie.

NÁŠ TIP

Jednotlivé časti záhrady nemusia byť pevne oddelené, často stačí použiť len optický predel v podobe napríklad kvetinového záhona.

Farebné záhony v záhradě

Zdroj: Lucie Peukert

S materiálmi opatrne

Keď ste sa v nejakej záhrade necítili celkom dobre, možno to bolo tým, že pôsobila chaoticky. Za tým často stojí prekombinovanosť farieb i materiálov. Všeobecne platí, že v stredne veľkej záhrade sa nemajú použiť viac ako tri druhy rôznych materiálov. Ak to čo len trochu ide, opakujte rovnaké alebo podobné materiály nielen pri drobných stavbách, ale aj priamo v záhrade. Obľúbenou trojicou bývajú napríklad kameň, tehly a drevo.

NÁŠ TIP

Ak chcete celý priestor domu aj záhrady vizuálne zjednotiť a zharmonizovať, použite pri tvorbe záhrady materiál i farby z fasády.

Prírodná záhrada

Zdroj: Lucie Peukert

Existujúcej zeleni dajte šancu

Pozemok s existujúcou vegetáciou berte skôr ako výhodu, i keď bude nutné sa rozhodnúť medzi rastlinami, ktorým dáte druhú šancu v novovznikajúcej záhrade, a tými, s ktorými sa rozlúčite. Už vyrastené stromy majú oproti novovysadeným náskok v raste niekoľko desaťročí.

Záhrada s velkým stromom

Zdroj: Shutterstock

Záhrade dajú tretí rozmer a mierku, v lete poslúžia ako zelený slnečník, pod ktorým sa radi schováte. Dokonca aj prestarnuté ovocné dreviny sa po starostlivom a správne vykonanom reze odvďačia tvorbou nových vetiev, ktoré ešte zvládnu bohato plodiť.

Neviete čo zasadiť? Prejdite sa po okolí a rýchlo zistíte, ktoré rastliny či stromy prospievajú v iných záhradách. S najväčšou pravdepodobnosťou sa im bude dariť aj v tej vašej.

Záhrada sa začína stavbou

Hoci si väčšina záhradkárov spája založenie záhrady len s výsadbou rastlín, úplným základom sú skôr stavebné úpravy. Práve ony rozhodnú o funkčnosti celej záhrady. Kým sa vydáte na nákup rastlín, je nutné vyriešiť spevnené povrchy a umiestnenie drobných stavieb v podobe garáže, domčeka na náradie alebo napríklad drevárne.

Prečítajte si tiež
Ako rozšíriť prízemie domu smerom do záhrady

Do stavebných úprav patrí aj stavba oplotenia, budovanie terasy a mnoho ďalších zásahov, ktoré sú pre pohodlné užívanie domu a celého pozemku kľúčové. Nezabudnite ani na spôsob zavlažovania či na spracovanie záhradného odpadu. Výsadba rastlín je vlastne až zakončením procesu založenia novej záhrady.

Kruhový chodník v záhrade

Zdroj: Shutterstock

S trávnikom alebo bez neho

Trávnik sa často považuje za korunu krásy záhrady, ale sú aj také časti pozemku, kde je lepšie sa zaobísť bez neho. Zelený koberec je náročný na svetlo, kvalitu pôdy aj na vyrovnanú zálievku. Ak ho chcete udržať v perfektnej forme, nemali by ste ho ani príliš zaťažovať pohybom. Zatienené časti pozemku, kde sa drží dlho ranná rosa alebo v zime sneh a ešte sa tu aj často pohybujete, je vhodné poňať skôr ako pochôdzne plochy s povrchom priepustným pre vodu, po ktorých sa bude dobre chodiť. Úplne bez trávnika sa zaobídu aj menšie mestské záhradky a takto im to aj pristane.

NÁŠ TIP

Namiesto trávnika náročného na údržbu si môžete vysadiť napríklad okrasné trávy, trvalky, cibuľoviny. Veľkú súvislú plochu vytvoríte pomocou pôdopokryvných rastlín.

Chodník v peknej zelenej záhrade

Zdroj: Lucie Peukert

Zjednodušte si údržbu

Viete, ako sa prejaví zle založená záhrada? Tým, že vám starostlivosť o ňu zaberie oveľa viac času, než by bolo nutné. Všetko naplánujte a založte s logickou nadväznosťou. Tvary výsadieb by mali byť pozvoľné, vyvarujte sa zložitých zákrut, ktoré zbytočne komplikujú kosenie. V blízkosti jazierka alebo bazéna nevysádzajte vyššiu zeleň, opadávanie lístia by vám komplikovalo život každú jeseň. Dobrými pomocníkmi sú inštalované obrubníky i mulčovacie materiály.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Zmapovanie záhrady

Na začiatku plánovania záhrady je dobré dôkladne ju premerať a zakresliť si všetko, čo sa tam už nachádza, ale aj plánovanú novú výsadbu či stavby. Čím lepší plán si vytvoríte, tým viac budete rozumieť svojej záhrade a ušetrí vám to aj kopec času a neúspechov. Veľmi dobré je si zaznamenávať prúdenie vetra, slnečný svit, zatienenie, zamokrenie, klímu či orientáciu na svetové strany.

Žena sediaca na stoličke v sade

Zdroj: Shutterstock

Vezmite si milimetrový papier a zaznačte si všetko, čo na pozemku existuje a rastie. Zakreslené objekty budú v mierke 1 : 100, čiže
1 cm na papieri je 1 m v skutočnosti. Zakreslite si už existujúce stromy, kríky, záhradné záhony, prístupové cesty aj budovy, ako kôlne či šopy. To, čo v záhrade len plánujete, si zakreslite tiež – jazierko, altán, kompostovisko… Pri vysádzaní stromov sa riaďte ich skutočnou veľkosťou v dospelosti. Môžete si nastrihať rôzne veľké papierové kolieska a ponalepovať ich na milimetrový papier. Kolieska s priemerom 12 cm budú pre orechy a čerešne, 10 cm pre jablone a hrušky, 8 cm pre slivky, 6 cm marhule, broskyne, čremchy, liesky a mišpule, 4 cm pre muchovníky, rakytníky a driene, 2 cm pre ruže, zimolez a ostatné menšie kríky.

Prečítajte si tiež
Za dva mesiace si v dedinke pod Tatrami zrealizovali záhradu snov

Kolieska by sa nemali prekrývať, každý strom by mal mať dostatok miesta. Takto nakreslený plán výsadby vám ukáže veľkosť pozemku a koľko stromov a kríkov sa vám v skutočnosti na záhradu zmestí. Veľkou chybou záhradkárov býva, že sadia stromy príliš blízko seba. Tie sú potom často zatienené, môžu trpieť chorobami a nezriedka ich treba predčasne vypíliť z dôvodu menšej úrody. Zakresľovanie zvládne naozaj každý, pri vyrábaní a nalepovaní koliesok vám môžu pomôcť aj deti, čím bude práca baviť celú rodinu.

Text: Lucie Peukert, zodpovedná redaktorka Katarína Paukeje

Foto: Lucie Peukert, isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: kvetinové záhony kvety v záhrade okrasná záhrada plánovanie záhrady záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia