Zdroj: Juraj Čičo

Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

12. 04. 2021
Zdieľať

Aj na relatívne malej ploche možno vybudovať atraktívny a zároveň plnohodnotný záhradný priestor, kde sa myslí na hru pre deti, na posedenie s priateľmi, na ohriatie pri teplej piecke, na zber plodov zeme i na raj pre hmyz a motýle.

Keď sa mladí manželia rozhodli riešiť svoje bývanie, do oka im padol neobývaný rodinný domček na okraji malého mestečka. Hoci stavba bola hotová, jej okolie vrátane vstupného priestoru pred vchodom a záhrady zívalo prázdnotou.

Malý priestor, veľa muziky

Od vstupu sa dvíhal nerovnomerný a pomerne prudký svah a po schodoch vedľa domu sa vystupovalo na pozemok bez výsadieb. Hotová bola iba trochu neútulná terasa hneď pri dome. Hoci domáci sú obaja veľmi šikovní a kreatívni, nevedeli celkom, ako si poradiť so svahom a ako vlastne pracovať so samotným priestorom.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

Snívali o vonkajšom kozube a sedení pod pergolou či trávniku na hry detí. Potrebovali naplánovať aj záhradný domček na náradie a dve miesta pre autá. Preto sa obrátili na záhradných architektov Katarínu Masárovú a Richarda Masára.

„S majiteľmi sme si dobre porozumeli,“ spomína záhradná architektka. „Priali si oddychovú záhradu s množstvom rôznorodých rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou. Nič príliš sofistikované ani prísne tvarované, ale také akurát na život.“

Prístrešok pri vstupe

Vstupný priestor zo strany ulice zíval prázdnotou a pôsobil veľmi chladne. To si vyžadovalo značnú úpravu. Najskôr sa položila dlažba a odčlenil sa vstup od cesty pomocou pergolového prístreška. Vybudoval sa parkovací priestor pre dve autá a nakoniec sa architekti pohrali s výsadbou rastlín. Pergolu časom obrastie majestátna popínavá hortenzia, ktorá tvorí peknú kompozíciu s krušpánom a hortenziou kalinolistou. Zdroj: Juraj Čičo

Pred domom nebola položená dlažba, chýbala parkovacia zóna pre autá, vstupná brána na pozemok a bolo treba vyriešiť aj svah pri schodoch. Keďže pán domu je stolár, nakoniec mnohé z vecí, ktoré záhradní architekti navrhli, sám realizoval.

Katarína spomína: „Pomocou pergolového prístreška a popínavej hortenzie na drôtenke sme odčlenili vstup do domu od ulice. Našiel sa aj priestor na dve zastrešené miesta pre autá, ktoré časom od susednej budovy odizoluje vysadená zeleň. Trochu sme sa pohrali s dlažbou pred domom a s výsadbami, čím vstupný priestor nadobudol prívetivý ráz. Svah popri schodoch sme s malými úpravami ponechali a olemovali z jednej strany pestrou zostavou kvitnúcich kríkov a z druhej záhonom kvitnúcich trvaliek a polodrevín.

Úžitkové rastliny v záhone

V tejto záhrade sa nik nemôže sťažovať, že sa na niekoho alebo niečo zabudlo. Okrem trávnika, hracích prvkov pre deti, sedenia pod pergolou a záhradného kozuba si tu našiel miesto aj záhon s úžitkovými rastlinami. Zdroj: Juraj Čičo

Okrem pôvodnej terasy pri dome pribudla nová, hlavná, ktorej srdcom je vonkajšia pec. Tú spolu s terasou a pergolou takisto realizovali domáci. Aby mali majitelia pod pergolou pocit súkromia, terasu sme zo strany záhrady čiastočne uzatvorili záhonom s japonským javorom, vavrínovcom a hortenziami.

Prečítajte si tiež
Na návšteve u Lucie Benešovej: Otvorený dom do záhrady žiari pozitívnou energiou
Vyvýšený záhon v záhrade

Vyvýšené záhony spolu s dreveným plotom so zaujímavým rastrovaním postavil sám majiteľ, ktorý je šikovným stolárom. Zdroj: Juraj Čičo

Pôvodne sme v celej záhrade vysadili okrasné druhy. Po čase sa majitelia rozhodli pre niekoľko vyvýšených záhonov pri drevenom plote, v ktorých pestujú úžitkové druhy. Pribudli aj detské prvky – hojdačka, preliezka a malé pieskovisko. Napokon sa sem pomestilo všetko, čo mladá rodina potrebuje na život.“

Kvitnúce kríky

Potrebné boli aj úpravy svahu popri schodisku z bočnej strany domu. Architekti ho doslova vyšperkovali. Z jednej strany ho olemovali pestrou zostavou kvitnúcich kríkov a z druhej záhonom kvitnúcich trvaliek (ružové rudbekie, levandule a iné), okrasných tráv a polodrevín, ktoré počas vegetačného obdobia prilákajú veľké množstvo hmyzu i motýľov. Zdroj: Juraj Čičo

Prečítajte si tiež
Ako na romantickú vidiecku záhradu?

Profil

Okrasná záhrada v malej obci so svahovitým vstupom s celkovou rozlohou 329,6 m2

Záhradní architekti

Ing. Katarína Masárová a Ing. Richard Masár, www.zahrady-landart.sk

Text: Monika Králová

Redakčne upravila: Miroslava Maceková

Foto: Juraj Čičo

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: kvetiny okrasná záhrada okrasné dreviny okrasné kry svahovitý pozemok záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia