5 nenáročných drevín do malej aj veľkej záhrady. Čo potrebuje tradičný orgován?
Opadavé alebo vždyzelené listnáče či ihličnany, druhy a odrody so sýto sfarbenými a voňavými kvetmi či zaujímavými listami alebo aromatickou kôrou. Sortiment nenáročných drevín je prekvapivo rozsiahly, vyberie si majiteľ väčšej aj menšej záhrady. Jar je na výsadbu drevín ako stvorená, využite preto príležitosť, keď je aj ponuka týchto rastlín v rámci roka najširšia.
Okrasné dreviny sú dôležitou súčasťou záhradného priestoru. Môžu byť jeho základnou kostrou, decentnou kulisou pre kvetinové záhony, ďalšie dokážu byť rozdeľovacím prvkom, iné sa ukážu v plnej nádhere skôr samostatne na reprezentatívnom mieste. Ideálne je, ak si vyberiete do záhrady zopár vždyzelených jedincov a tie doplníte opadavými druhmi, ktoré vnesú do záhrady premenlivosť. Nenáročnou voľbou sú vždyzelené druhy (keďže pri nich odpadá každoročné odpratávanie lístia), no na druhej strane je dobré pripomenúť, že záhrada, ktorá pozostáva len zo vždyzelených stromov a krov, môže pôsobiť príliš monotónne a časom ťaživo. Konkrétne druhy si vyberajte s prihliadnutím na podmienky vašej záhrady. Nezabudnite zohľadniť výšku a šírku zvolených druhov v dospelom veku.
Kalina bodnantská
Viburnum × bodnantense, 2,5 × 1,7 m
Zaraďuje sa k nenáročným a opadavým drevinám. Je zaujímavá skorým kvitnutím a vtedy je v záhrade neprehliadnuteľná. Nádherné ružové kvety tejto kaliny s príjemnou vôňou sa objavujú počas miernej zimy už v decembri. V období mimo kvitnutia je zasa tento ker bohato olistený, listy sa na jeseň pekne vyfarbujú. Kalina prosperuje a každoročne bohato kvitne na slnečnom alebo polotienistom mieste s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Vyplatí sa jej vybrať viditeľné umiestnenie v prednej časti záhrady pred vždyzelenými listnáčmi alebo v predzáhradke. Uplatní sa v skupinách s inými drevinami ako solitér.
Vavrínovec lekársky
Prunus laurocerasu, 3 × 2 m
Tento zástupca skupiny vždyzelených listnáčov má v záhradách všestranné využitie. Uplatní sa v skupinách s ihličnanmi, s listnatými krami, v predzáhradke, vo forme živého plota, ako solitér či súčasť väčších kvetinových záhonov. Má viacero odrôd a všetky sa výborne a ľahko pestujú. Má tmavozelené lesklé listy a na jar kvitne bielymi súkvetiami a z nich sa neskôr vyvinú čierne plody. Vavrínovec znesie miesta s nedostatkom svetla, potrebuje priepustnú, výživnú pôdu. Ideálne je, ak je mierne vlhká, no po zakorenení znesie aj sucho. Tento ker výborne znáša tvarovanie a rastie stredne rýchlo.
Orgován malolistý
Syringa microphylla, 1,5 × 2 m
Vďačný a pekne kvitnúci druh orgovánu, ktorý sa vojde aj do menšej záhrady. Je nevysoký, no jemne fialové súkvetia nádherne voňajú a okrem hlavného obdobia v máji sa zvyknú v menšom množstve objaviť ešte aj v lete. Nezvykne sa na rozdiel od iných orgovánov rozrastať, tvorí kompaktné kríky. Výborne však znáša aj tvarovanie.
Darí sa mu na slnečnom mieste s výživnou a priepustnou pôdou. Veľmi dobre znáša aj sucho. Prekáža mu tieň a príliš vlhká pôda. Tento orgován, konkrétne odrodu ´SUPERBA´ zoženiete vo forme kra alebo menšieho stromčeka. Pôsobivý je v zmiešaných kvetinových záhonoch aj v predzáhradke, dočasne porastie aj vo väčšom kvetináči.
Ibištek sýrsky
Hibiscus syriacus, 2,5 × 1,5 m
Tento ker zaplatí záhradu počas leta množstvom bielych, ružových alebo fialových lievikovitých kvetov. Tie môžu byť aj poloplné alebo plné. Zároveň býva bohato olistený. Ibištek dostanete kúpiť v tvare kra alebo menšieho stromčeka. Hodí sa do stredne veľkých aj menších záhrad, vyníma sa v predzáhradkách. Vyžaduje dostatok slnka, teplo, priepustnú pôdu, mierne vlhkú, no znesie aj sucho. Nežiada pravidelný rez, hoci ak sa reže, podporí sa množstvo kvetov. Táto drevina rastie stredne rýchlo, využiť ju môžete ako solitér, do voľne rastúcich živých plotov aj do skupín s inými drevinami. Vybrať si môžete z viacerých odrôd. Dočasne porastie aj v kvetináčoch.
Škumpa vlasatá
Cotinus coggygria, 3,5 × 2 m
Jedna z najzaujímavejších moderných okrasných drevín, ktorá sa vyznačuje pestovateľskou nenáročnosťou a vysokou odolnosťou proti slnečnej páľave, suchu aj mrazu. Atraktívna je predovšetkým odroda ´ROYAL PURPLE´, ktorá má tmavopurpurové listy a v lete vzdušné vatovité súkvetia v jemnom bordovom odtieni. Ker je však ozdobný aj mimo kvitnutia. Môže byť súčasťou väčších záhonov, uplatní sa v kombinácii s inými drevinami a tiež ako solitér. Potrebuje slnko, priepustnú pôdu, ktorá môže byť aj suchšia. Hoci nevyžaduje každoročný rez, za predpokladu každoročného skrátenia o zhruba polovicu býva bohatšie olistený. Zaujímavá je vôňa dreva škumpy.
Radíme, ako na dreviny
- Dreviny s koreňovým balom môžete vysádzať počas celej sezóny, no uprednostnite daždivejšie obdobie. Vždyzelené listnáče a ihličnany sa dobre ujmú na konci leta, keď je zohriata pôda a dostatok zrážok, ktoré sú potrebné na zakorenenie.
- Pri výsadbe do skupín dbajte na dostatočné výsadbové vzdialenosti, dreviny nesaďte natesno k sebe. Vyhnite sa aj výsadbe tesne k plotom či múrom, neskôr by to prinieslo zbytočné problémy.
- Ideálne je dreviny sadiť tak, aby vyššie druhy boli v pozadí a nižšie v popredí. Už pri kúpe si preto zistite rastové charakteristiky danej dreviny.
- Dajte si záležať na príprave výsadbového miesta. Dreviny totiž zostanú na zvolenom mieste veľa nasledujúcich rokov a od kvality prípravy pôdy závisí to, či sa im tu bude dobre dariť. Do pôdy pridajte kompost, využite aj mykorízne huby.
Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Môj dom