Aké teploty znesú muškáty? Nízke môžu spomaliť ich rast, preto pozor, kedy ich vysadíte
Po sivých zimných dňoch je pre každého z nás slnko absolútnou vzpruhou. Príroda začína kvitnúť a v predajniach sa objavujú sadenice prvých okrasných i úžitkových rastlín. K najobľúbenejším kvitnúcim rastlinám na balkónoch bytových domov, terasách, ale aj v záhradkách patria muškáty. Aj vy ste ich už vysadili? Potom treba vedieť, ako ich chrániť pred nízkymi teplotami, ktoré sa ešte predsa len objavia.
Muškáty a jarné „mrazy“
Je logické, že s prvými slnečnými dňami máme chuť vyzdobiť si okná, balkón či predzáhradku kvetmi, ktoré úplne zmenia vzhľad nášho bývania. Nečudo, sadenice muškátov sú v predaji prakticky od februára. Ak ste podľahli pokušeniu a máte ich vysadené v nádobách a záhonoch, potom je na mieste vedieť, že aj odolnejšie druhy môžu mať problém znášať teploty pod 10 stupňov Celzia (pri teplotách pod 5 stupňov sa ich rast zastaví úplne). A tie počas aprílových nocí i dní ešte budú.
Najlepší čas na výsadbu muškátov
Lepšou voľbou je – aj keď už máte sadenice kúpené – s ich vysadením do nekrytých exteriérov a záhrad počkať približne do polovice mája, keď sa teploty vonku stabilizujú a nebudú nižšie ako dvojciferné hodnoty. V skleníkoch a na zasklených balkónoch sa im bude dariť aj skôr. Nezabudnite ich však pravidelne kontrolovať kvôli vlhkosti.
Ako chrániť muškáty vysadené do nádob?
Ak ste vysadili muškáty do nádob, s ich ochranou nebudete mať veľa starostí, ale určite ju neodkladajte, ak majú teploty klesnúť pod 10 stupňov. Dobrým spôsobom je neukladať kvetináče s muškátmi priamo na zem, pretože prízemný mráz môže byť aj vtedy, keď teplomer ukazuje plusové hodnoty. Takže položte ich na vyvýšené miesto, ešte lepšie blízko steny domu, ktorá ich ochráni pred vetrom a zároveň z nej vyžaruje teplo. Ak neviete muškáty preložiť inam, tak aspoň pod kvetináče položte kartóny alebo lepenku.
Nedávajte ich na zábradlie balkóna
Ak pestujete muškáty v kvetináči na balkóne či terase, myslite na to, že ešte nie je vhodný čas nechať ich na alebo pri zábradliach. Áno, v lete sú krásnou ozdobou každého balkóna a pokojne ich môžete nechať visieť zo zábradlia, avšak teraz by ste im len ublížili. V tejto časti balkóna je zvyčajne najchladnejšie a tiež veterno. Radšej ich umiestnite k stene bytu alebo domu a v prípade väčšieho chladu prekryte ochrannou textíliou.
Muškáty je vo všeobecnosti lepšie pestovať v nádobách, pretože ich môžete podľa potreby ľahko premiestniť alebo skryť pred mrazom na chránené miesto. Dobre fungujú napríklad garáž, záhradný domček či veranda, ale aj zasklený balkón.
Na čo dať pozor pri pestovaní muškátov?
Hoci sú muškáty všeobecne považované za ľahko udržiavateľné, so zalievaním opatrne. V týchto týždňoch majú pomalý metabolizmus a nepotrebujú toľko zálievky ako v horúcich letných dňoch – stačí ich zalievať striedmo. Vždy skontrolujte pôdu, či už naozaj potrebujú zaliať.
Ak sa vám náhodou stane, že muškáty utrpia zranenie prízemným mrazom, ešte stále je šanca, že sa regenerujú – podľa toho, ako rýchlo zasiahnete. Základom pre regeneráciu je neporušený koreň a stonka. Takže, aj keď listy zamrznú, rastlina sa vie ešte obnoviť a rásť ďalej. Radšej však neriskovať.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock