Zdroj: iStock

Čo by ste mali ešte stihnúť na jeseň v záhrade?

14. 10. 2020
Zdieľať

Aby sychravé a chladné počasie nezaskočilo vás ani záhradu, prinášame vám zoznam aktivít, ktoré by ste mali na jeseň stihnúť, aby bola záhrada dobre pripravená na zimný spánok a na jar sa vám opäť odvďačila za dôkladnú starostlivosť.

záhrada na jeseň

Zdroj: shutterstock

Pokoste a prevzdušnite trávnik

Ak je trávnik vašou pýchou, starostlivosť oň by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať. Pred koncom vegetačného obdobia (zvyčajne koncom októbra) treba porast pokosiť nakrátko, no pokosenú trávu už nenechávajte na ploche, ale dajte ju do kompostu. V prípade teplého počasia môžete kosiť ešte aj začiatkom novembra. Vrstva snehu v zime, ktorá bude na trávniku zotrvávať, by vysokú trávu zaťažovala a poškodila svojím tlakom i nedostatkom vzduchu.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Trávnik nezabudnite začiatkom jesene aj prevzdušniť, aby mal dostatok priestoru na nové živiny. Vertikulácia by mala prebiehať vždy po pokosení trávnika. V prípade vysokej trávy je vertikulácia neúčinná. Prevzdušňovanie môžete robiť pomocou hrablí alebo jednoduchšie pomocou vertikulátora, čím si ušetríte nervy i čas.

Náš tip

Chemické prípravky na odstraňovanie škvŕn a znečistenia sú isto účinné. Ak ale hľadáte ekologický spôsob, zámkovú dlažbu zbavíte väčšiny nečistôt vysokotlakovým čističom.

čistenie chodníkov a terasy v záhrade

Zdroj: shutterstock

Vyčistite si chodníčky i ploty

Zablatené cestičky, plot či terasu, ale i auto, bicykel či fasádu najlepšie vyčistíte tzv. wapkou. Dokáže totiž vyvinúť až štyridsaťkrát vyšší tlak než hadica, preto je upratovanie s jej pomocou rýchlejšie, menej namáhavé, ale i úsporné. S použitím nadstavcov ňou môžete čistiť odkvapy alebo aj odčerpávať nečistoty z vodnej hladiny.

Tlakové umývačky sú nielen extrémne rýchle a výkonné, ale tiež vám ušetria obrovské množstvo vody. S prerastenou burinou či machom v škárach medzi dlažbou a pri obrubníkoch vám pomôže zase výkonný krovinorez, na ktorý pripevníte oceľovú kefu a všetky nečistoty odstránite bez námahy raz-dva.

jesenný strih drevín

Zdroj: shutterstock

Doprajte drevinám jesenný strih

V rámci upratovania záhrady nezabudnite na strih drevín. Nie všetky dreviny je vhodné preriediť či skrátiť. Napríklad rez ovocných stromčekov je vhodnejšie vykonávať v januári a februári. Odumreté a suché konáre však môžete odstrániť kedykoľvek.

Na rezanie tenších vetiev vám poslúžia aj (záhradné) nožnice alebo pílka, na tie hrubšie si zabezpečte akumulátorové nožnice alebo reťazovú pílu. Na vysoké stromy použite teleskopickú pílu. Ak v záhrade radi využívate všetko, čo vám ponúka, zvážte nákup drviča či štiepkovača. Drvič podrví drevo najemno, štiepkovačom spracujete vetvy na väčšie kúsky, dlhé 2,5 – 5 cm.

hrabanie lístia na jeseň

Zdroj: shutterstock

Odpratávajte napadané lístie

Nik z nás sa pravdepodobne nevyhne hrabaniu napadaného lístia. Aby tráva, ktorá pod ním leží už dlhšie, nezačala po čase hniť, treba lístie pohrabať a skompostovať. Kým v menšej záhrade si vystačíte s klasickými hrabľami, do väčšej sa už zíde fúkač a záhradný vysávač, ktorým lístie odfúknete alebo nasajete.

Existujú aj kombinácie oboch prístrojov, ktoré dokážu listy nasať a vo vaku rozdrviť, čím sa ich objem zmenší a rýchlejšie sa rozložia. Časť zdravého lístia (takého, ktoré nie je napadnuté hubami) je vodné ponechať a nahrnúť ich okolo okrasných rastlín, výsadby cibuľovín – ochráni povrch pôdy pred mrazom.

spracovanie dreveného odpadu zo záhrady

Zdroj: shutterstock

Využite všetok drevený odpad

Hrubá drevená štiepka predstavuje ideálny materiál na zakladanie prírodných chodníkov v zablatenom teréne. Rozkladu podlieha pomaly a stane sa pevnou oporou pod nohami. Osvedčila sa aj pri spevnení výbehov v drobnochove a ako drenáž pri zakladaní kompostov a vyvýšených záhonov. Ak však máte miesto, kde by ste ju mohli nechať vysušiť, určite ju využite ako palivo do krbu. Štiepka sa dobre skladuje, po vyschnutí má menší obsah vody a po spálení z nej zostane menej popola.

Prečítajte si tiež
Ani v zime nemusí byť vaša záhrada bez života, stačí vybrať vhodné rastliny!

Kúsky z drviča sú hodnotným materiálom, za ktorý mnohí záhradkári dávajú v záhradných centrách nemalé peniaze. Výborne funguje pri nastielaní vyvýšených záhonov. Mulč v desaťcentimetrovej vrstve dokáže efektívne potlačiť rast buriny, ochráni koreňové krčky pred vymrznutím.

kompostovisko

Zdroj: shutterstock

Založte si kompostovisko

Lístie a rastlinný odpad zo záhrady môžete tiež ešte zužitkovať a premeniť ich na cenný kompost. Kompost treba založiť na voľnej pôde v rovine tak, aby do zmesi mali prístup baktérie aj dážďovky. Hoci máme na jeseň na kompostovanie najviac trávy a lístia, na dobrý priebeh tlenia je potrebné pridať aj ďalší hrubší materiál – drvené drevo konárov, suché vetvičky, ktoré vytvoria štruktúru kompostu. Odpad treba dobre premiešať a vrstviť po 15 až 20 cm.

Ak je suchý, treba ho zaliať, pri prevahe zeleného odpadu dodávame vodu opatrne. Jednoduchší spôsob je zadovážiť si kompaktný plastový kompostér. Na trhu nájdete kompostéry s rôznym tvarom a s rôznym objemom. Vyberte si taký, ktorý umožní dostatočnú cirkuláciu vzduchu, má horné plnenie a spodné dvierka na ľahké odobratie vyzretého kompostu.

Náš tip

Ak máte na jedenkrát veľa pokosenej trávy, lístia alebo štiepky, môžete kompostovanie urýchliť tzv. urýchľovačom kompostu. Ten ekologicky rozloží všetok odpad rastlinného pôvodu.

Tipy na kvalitné pracovné nástroje

Kvalitné pracovné nástroje vám môžu uľahčiť prácu v záhrade i v okolí domu, preto si ich vyberajte dôkladne.

Ľahký pozinkovaný stavebný fúrik s plným gumovým kolesom

Zdroj: Hornbach

Ľahký pozinkovaný stavebný fúrik s plným gumovým kolesom, pozinkovanou korbou, kovovým rámom a objemom 80 l a dokáže uniesť až 100 kg nákladu. V Hornbachu za za 36,69 €.

rovný rýľ s hliníkovou násadou

Zdroj: Hornbach

Ďalším spoľahlivým pomocníkom vám bude rovný rýľ for_q s hliníkovou násadou. List rýľa je s násadou pevne spojený pomocou upevnenia s dvoma pružinami. Vďaka tomu sa môžete do nástroja pri práci kvalitne oprieť bez strachu, že sa zlomí.  Rýľ for_q kúpite v Hornbachu za 40,19 €.

zametacia kefa EGO POWER+ BBA2100

Zdroj: egopower.sk

Uľahčite si zametanie tvrdých povrchov so zametacou kefou EGO POWER+ BBA2100. Vďaka 1,5 mm hrubým štetinám je ideálna na čistenie hrubej vrstvy lístia, machu i nánosov, pričom plastový kryt chráni užívateľa pred odlietajúcim nečistotami. Kefu jednoducho pripevnite k tzv. multitool základni PH1400E. So zametacím valcom ARB2100 (dodávaný zvlášť) odstránite aj vodu a sneh. Cena 249 €. .

elektrický drvič konárov

Zdroj: noblegarden.sk

Zužitkujte všetok biologický odpad. S elektrickým drvičom konárov Hecht 6280 XL Silent pomocou ozubenej hlavice rozdrvíte vetvy až do priemeru 4,4 cm. Drvený materiál padá rovno do 60 l boxu – koša, vďaka čomu pri práci nevzniká prakticky žiadny neporiadok. S praktickými pojazdnými kolesami je možné s drvičom ľahko pohybovať sa v záhrade a odpad likvidovať priamo na mieste. Cena 169,99 €.

Redakčne upravila: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock, istock, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kompostovanie trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia