21. 08. 2009
Zdieľať

Slnečné letné počasie je zárukou, že kvetinové záhony budú žiariť množstvom farieb. Nič však nie je len tak. O všetko sa treba starať. Ak budete zalievať, hnojiť a strihať odkvitnuté kvety, budete sa môcť tešiť dokonalému výsledku. Nezabudnite, že je tiež najvyšší čas pozberať kvety na sušenie, zorganizovať ešte nejakú záhradnú párty a zapísať si, čomu sa v záhrade darilo. Pomôže vám to budúcu jar pri plánovaní novej výsadby.

Bránka do iného sveta

Aj okolie bránky z dvora do záhrady by malo pôsobiť príťažlivo. Ideálne je, ak bránka nenápadne a nenásilne zapadá do celkovej výsadby, samozrejme, musí byť aj funkčná. Je dobré, ak farebne a materiálom ladí s tým, čo je okolo. K bránkam (nie na bránky) sa hodia niektoré popínavé rastliny (napr. plamienky a ruže), treba ich však držať na uzde. Vhodné sú aj vyššie a dlho kvitnúce trvalky, najmä reprezentatívne druhy a kultivary (najlepšie je, ak pri bránke vždy niečo kvitne). Slnko obľubujú rozchodníkovce, šalvie, rudbekie a levandule, do polotieňa astilby, funkie, hortenzie alebo zvončeky. Veľmi pekne tu ukážu aj bambusy a kvitnúce letničky v nádobách.



August v záhrade

213138

Čo môže ublížiť alergikom

Alergie sú dnes naozaj časté a možno nimi trpíte aj vy či vaši blízki. V takomto prípade by ste si mali dať pozor aj na to, čo rastie vo vašej záhrade – rozhodne by to nemali byť brezy, liesky, orgován, baza, vŕby, vtáčí zob, kvitnúce okrasné trávy, palina, brečtan, vistéria, povojník, slnečnice, aksamietnice, nechtík, zlatobyľ, čemerice, krásnoočko, myší chvost, rudbekie a nevädze. Niektoré rastliny môžu byť nebezpečné aj na dotyk – napríklad drsné listy divozelu či kostihoja, listy ruty a niektorých cypruštekov neraz spôsobia nečakané kožné reakcie.





V auguste nezabudnite
– Zavlažovať kvetinové a zeleninové záhony a novovysadené dreviny.
– Pravidelne kosiť trávnik (výška kosenia by mala byť v horúcich dňoch nastavená vyššie), zavlažovať ho a dopriať mu výživu. Hnojenie treba ukončiť koncom mesiaca.
– Začiatkom mesiaca môžete rozsadiť kosatce a prebytky napríklad podarovať známym.
– Odstraňovať odkvitnuté kvety trvaliek a letničiek. Rastliny vďaka tomuto pôsobia krajšie a mnohé to povzbudí k tvorbe nových kvetov. To isté platí aj pre ruže.
– Ostrihať odkvitnutú levanduľu. Udrží si tak pekný kompaktný tvar a o rok bude bohatšie kvitnúť.
– Vyväzovať dlhé výhony popínavých rastlín k opore. Ak chcete, aby boli hustejšie, môžete im v tomto období dlhšie výhony zastrihnúť. August je ideálny aj na preriedenie prerasteného brečtanu.
– Koncom mesiaca môžete začať vysádzať ihličnany a vždyzelené rastliny. Do začiatku zimy budú mať ešte dosť času na zakorenenie.
– Vytvarovať živé ploty z ihličnanov a vždyzelených listnáčov (napr. krušpánu). Je na to najvyšší čas!
– Pravidelne zalievať a prihnojovať kvitnúce letničky v nádobách. Pomocou odrezkov si teraz môžete tiež rozmnožiť muškáty na prezimovanie.





August v záhrade

213142

V nežných tónoch leta

V lete kvitne množstvo krásnych kvetín – napríklad exoticky pôsobiaca cibuľovina nerine (Nerine bowdenii) sa pýši svetloružovými kvetmi s úzkymi lupeňmi, ktoré sa vynímajú na stvole dlhom až 45 cm (na jednej stonke ich môže byť až 10). V kvetinárstvach ju dostať aj rezanú, kupujte však len mierne rozvinuté kvety. Nerine vynikne samostatne v štíhlej sklenej váze, ale možno ju aj kombinovať s inými typicky letnými kvetmi (trebárs v príbuzných farbách). V tomto prípade bola zvolená nenáročná záhradná trvalka jarmanka (Astrantia major), a keďže nerine aj jarmanka majú pomerne krehké stonky, celému aranžmánu dodávajú formu moderne pôsobiace prasličky (Equisetum).


Jazierko v lete


August v záhrade

213140

Jazierko je pekná a užitočná vec, nie je však nič horšie ako zanedbané jazierko. Najmä novozaložené vodné plochy mávajú v lete problém s riasami. Ak mu chcete predísť, v žiadnom prípade nehnojte rastliny na brehoch, keď je daždivo a aj za slnečného počasia dávajte pozor, aby zálievka s hnojivom nestekala do jazierka. Nezabudnite tiež odstraňovať všetky choré, odumreté, poškodené a suché listy a stonky vodných rastlín a zberať napadaný peľ a zvädnuté kvety. Dobre pri tom poslúžia teleskopické nožnice a siete. Dajte pozor aj na to, aby sa pri kosení nedostávala do jazierka tráva. Ak sa tak stane, vyberte ju, podobne aj prvé vytvorené riasy.



August v záhrade

213141

Sýte farby a netradičné prvky

Aj malá záhrada môže byť zaujímavá – skúste do nej napríklad zakomponovať plochy natreté sýtymi farbami, vysadiť rastliny s architektonickým efektom a všetko zavŕšiť niekoľkými netradičnými doplnkami (napríklad kovovými guľami či zhlukmi tenkých bielych tyčí, kovové tyče môžu tiež oddeliť miesto na posedenie). Najmä na malej ploche by sa však nič nemalo preháňať. V malej mestskej záhrade sa experimentuje ľahšie, pretože na výrazný výsledok netreba veľa zmien. Na zmeny a oživenie nie je neskoro ani uprostred leta, a preto smelo do toho.



August v záhrade

213137

Monbrécie rozveselia záhradu

Nádherné oranžové kvety sa na tejto nie veľmi vysokej dekoratívnej rastline objavujú v lete a ešte aj začiatkom jesene. Rozkvitajú zdola nahor, pričom súkvetia efektne vyčnievajú z mečovitých listov. Hľuzy monbrécií sa v apríli vysádzajú na záhon do mierne vlhkej humusovitej pôdy. Po odkvitnutí – v októbri, ich treba vykopať a uložiť v suchu (v pilinách alebo rašeline). V nížinách, kde sú mierne zimy, ich možno nechať v pôde, čím sa docieli bohaté kvitnutie v nasledujúcom roku. Monbrécie sú pekné na kvetinových záhonoch v kombinácii s letničkami, okrasnými trávami a v lete kvitnúcimi trvalkami.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: august záhrada
Zdieľať článok

Diskusia