08. 08. 2006
Zdieľať

Leto vrcholí a najhorúcejšie letné dni sa pomaly, ale isto približujú k jeseni. V záhrade však stále bohato kvitnú pestrofarebné letničky, trvalky, ruže, hortenzie a letné cibuľoviny. Aj niektoré typicky jesenné trvalky a neskoro kvitnúce letničky sa začínajú pýšiť svojimi kvetmi. Ak vám to čas a počasie dovolia, snažte sa vychutnať si vo svojej záhrade čo najviac leta, oddajte sa relaxu a usporiadajte malé záhradné posedenie, na ktorom nesmú chýbať grilovanie a dobrá nálada. Pri potulkách augustovou záhradou porozmýšľajte nad tým, čo by ste mohli v nasledujúcom roku zlepšiť alebo dosadiť.

Fascinujúce letné trvalky


August v záhrade

61045

V auguste kvitnú v záhrade všetky známe aj menej známe druhy letničiek. Najkrajšie a najmenej náročné sú slnečnice, astrovky, aksamietnice, rudbekie, cínie, krasuľky, ageráty, papuľky, nechtíky, limonky, gazánie, maky, šalvie a klinčeky. V tieni sa darí begóniám, netýkavkám alebo fuksiám. K tomuto mesiacu patria aj kvitnúce montbrécie (Crocosmia), georgíny (Dahlia), gladioly (Gladiolus) alebo kany (Canna indica). Kvetinový záhon môže rozžiariť aj množstvo nádherných trvaliek, predovšetkým veternica japonská (Anemone hupehensis), echinacea (Echinacea purpurea), ježibaba (Echinops banaticus), helenium (Helenium autumnale), liatra klasnatá (Liatris spicata) či prilbica (Aconitum carmichaelli). Z okrasných krov práve kvitnú budleja (Buddleia davidii), ibištek (Hibiscus syriacus), nátržník (Potentilla fruticosa), hortenzia (Hydrangea arborescens), ľubovník (Hypericum calycinum), levanduľa, ako aj rozličné druhy a kultivary ruží. Z popínavých drevín ohromia množstvom kvetov plamienky (Clematis), trúbkovec (Campsis) alebo stavikrv (Polygonum).

Najdôležitejšie je zavlažovanie


August v záhrade

61046

Vzhľadom na dlhotrvajúce suchá nezabudnite vo svojej záhrade na pravidelnú zálievku mladších exemplárov okrasných drevín – listnáčov aj ihličnanov. Dostatok vody doprajte aj trávniku. Pravidelne a výdatne zavlažujte všetky rastliny v nádobách. Toto obdobie je najvhodnejšie na rozmnožovanie okrasných rastlín, najmä fuksií, dvojzubcov a muškátov. Do zimy sa dostatočne zakorenia a nasledujúcu sezónu prinesú množstvo kvetov. Pomocou odrezkov si môžete rozmnožiť aj vybrané ihličnany (tuje, cyprušteky alebo borievky). V auguste je vhodné radikálne ostrihať dlhé jednoročné výhonky vistérie na dva až tri listy. Rastlina tak začne viac sily vynakladať na tvorbu kvetov. Pre vždyzelené okrasné dreviny je koniec augusta ideálnym obdobím na výsadbu. Treba ich však vysádzať len s koreňovým balom. A nezabudnite ich pravidelne zavlažovať a chrániť pred horúcim letným slnkom. Toto obdobie je ideálne aj na rozmnožovanie trvaliek (delením starších trsov) kvitnúcich na jar. A milovníci jahôd si práve teraz môžu založiť úplne novú výsadbu. Pomaly si môžete zháňať aj jarné cibuľoviny, napríklad narcisy, ktoré už môžete vysádzať.


August v záhrade

61047

Záhradný štýl: rodinná záhrada

Pri vytváraní tohto typu záhrady by sa malo prihliadať na potreby všetkých členov rodiny. Na takom priestore môžete spoločne odpočívať, hrať sa, pripravovať posedenia, pracovať alebo športovať. Každý by si tu mal nájsť svoj kútik. Deti preliezačky, hojdačky a pieskovisko, dospelí odpočívadlá či kulinárske kútiky na prípravu jedál s grilom. Táto záhrada by mala byť čo najmenej náročná na údržbu. Jej súčasťou by mali byť aj udržiavaná trávnatá plocha a atraktívne stromy (podľa veľkosti záhrady). Ani bazén nič nepokazí, rovnako ako ani konštrukcie s popínavými rastlinami, ktoré zaujímavo rozdelia priestor. K dokonalému pohodliu a relaxu prispieva aj kvalitný záhradný nábytok – lavičky, ležadlá, slnečníky, hojdacie siete a, samozrejme, aj vhodné osvetlenie.

Okrasné trávy v nádobách


August v záhrade

61048

Vybrané druhy okrasných tráv budú atraktívne nielen na záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Ich krása vynikne práve v tomto období – na konci leta. Ideálne na ich výsadbu sú terakotové nádoby, ale možno použiť aj atraktívne nádoby z pálenej hliny. Substrát by mal obsahovať piesok, rašelinu a kompostovú zeminu. Na dno črepníka treba dať drenážnu vrstvu. Trávy totiž neznášajú premokrenie koreňového balu. V nádobách možno pestovať ostrice (Carex), kortadérie (Cortaderia selloana), kostravy (Festuca glauca), bezkolenec (Molinia), proso (Panicum virgatum), perovec (Pennisetum alopecuroides), ale aj ozdobnicu (Miscanthus sinensis). Ale nezabudnite, že najlepšie sa týmto okrasným trávam bude dariť na slnečnom mieste, kde sa nezaobídu bez zálievky. Efektne pôsobí skupinka rôznych druhov okrasných tráv vo vyšších aj v nižších vegetačných nádobách.


August v záhrade

61049

Klenoty okenných parapetov

Medzi najkrajšie kvitnúce rastliny leta, ktoré sú vhodné na okenné parapety, patria gloxínie (Sinningia). Krášlia ich ružové, biele, červené, fialové či modré kvety. Typická je pre ne aj manžeta zo zelených listov so zamatovou štruktúrou, ktorá spolu s kvetmi vytvára pôsobivý celok. Samozrejme, že atraktívnosť kvitnúcej gloxínie zvýrazní aj pekný črepník, najlepšie jednofarebný, kontrastujúci s kvetmi. Pri kúpe nezabudnite, že zárukou dlhého kvitnutia sú len rastliny s množstvom kvetných pukov. Gloxínie vyžadujú dostatok svetla, ale nie priameho, ideálne je východné alebo severné okno. Gloxínie zalievajte do misky alebo pod listy, najlepšie vlažnou a odstátou vodou. (Pozor, v obalovom kvetináči nikdy nesmie zostať prebytočná voda!) Raz za dva týždne ich prihnojte viaczložkovým hnojivom. Všetky odkvitnuté kvety odstráňte hneď nad pôdou – podporíte tak tvorbu nových.

Václav Vlk – Zahradní krby a grily I


August v záhrade

61050

Spojenie príjemného s užitočným je grilovanie v záhrade. Umiestnenie kozubov a grilov v záhradnom priestore by sa však malo riadiť určitými zákonitosťami a na tie sa často zabúda. V tejto publikácii sa o nich určite dočítate. Takisto sa dozviete, aké druhy kozubov sú na trhu a aj to, ako a kde ich stavať. Autor pomocou podrobných ilustrácií opisuje budovanie záhradných kozubov a kútikov na prípravu jedál. V druhej časti publikácie sa dozviete množstvo praktických informácií a technických údajov o záhradných griloch, o ich výhodách a nevýhodách. Na záver autor nezabudol uviesť niekoľko vyskúšaných receptov. Publikáciu, ktorú dopĺňa množstvo ilustrácií a fotografií, vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a. s., v roku 2004. Má 116 strán a jej cena je 149 Sk.


August v záhrade

61051

Opojná vôňa hrachora

Stolovanie pod šírym nebom má pre mnohých z nás neopakovateľnú atmosféru. Tú môže ešte viac zvýrazniť zaujímavý kvetinový aranžmán. Samozrejme, najvhodnejšie sú typicky letné kvetiny, ale najkrajšie sú vlastnoručne vypestované. Napríklad popínavý jednoročný hrachor zaujme svojimi elegantnými a vzdušnými kvetmi, ich sýtou farbou a nádhernou prenikavou vôňou. Môžete si z neho vytvoriť rôzne typy aranžmánov, ktoré budú mimoriadne pôsobivé. V tomto prípade sa rozvité kvety bieleho kultivaru hrachora povkladali do skúmaviek s vodou, pripevnených k tenkým bambusovým tyčinkám, ktoré sú porozhadzované na efektnej drevenej ploche miske. Je to jednoduchý letný aranžmán vhodný aj do stredu stola. Ak ste sa nechali inšpirovať, nezabudnite pravidelne kontrolovať vodu v skúmavkách, prípadne ju podľa potreby dopĺňať.

Kategória: Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: august záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia