Čím doplniť záhon s ružami? Ako na heuchery a durman? A ďalšie otázky od vás

20. 09. 2013
Zdieľať

Potrebujete aj vy poradiť s okrasnou záhradou? Napíšte nám na zahrada@jaga.sk.

Oživenie chodníka

Od domu smerom k záhradnému domčeku máme kľukatý chodník, ktorého okolie pôsobí veľmi stroho, a to i napriek tomu, že tu často vysádzame kvitnúce rastliny. Viete mi poradiť, aké rastliny sú vhodné na oživenie chodníka na slnečnom mieste s výživnou a mierne vlhkou pôdou?
(Miroslava F., Stupava)

Okolie chodníkov môžete vhodnou výsadbou naozaj pekne zatraktívniť. K chodníkom by sa nemali sadiť vyššie a do šírky rastúce druhy rastlín, ktoré napríklad po daždi dokážu úplne znemožniť prechádzanie. Ideálne sú nižšie a kompaktnejšie druhy. Môže ísť o sezónne kvitnúce druhy (letničky), z ktorých sú do daných podmienok vhodné aksamietnice, lobulárie, ageráty, begónie či kataranty. Z trvaliek to môžu byť zvončeky, pakosty, kocúrnik, heuchery, klinčeky, krásnočká, devätorník, nižšie druhy floxov, z drevín je vhodná levanduľa, prípadne tavoľník japonský. Nádherné sú aj nižšie a kompaktnejšie druhy a kultivary ruží. Aby rastlina vynikla, vysádzajte do skupín viac kusov jedného druhu.


oživenie CHODNÍKA

oživenie CHODNÍKA
Daniel Košťál

Ako na heuchery

Na jednej z výstav som objavila rastlinu s názvom heuchera. Zistila som, že má množstvo krásnych kultivarov, a rozhodla som sa niektoré si zadovážiť. Kde sa im bude dariť? 
(Eva N., Bratislava)

Heuchery sú asi 40 cm vysoké trvalky vytvárajúce bohato olistené trsy. Majú drobné kvety, dekoratívne sú však najmä listy. Existuje naozaj množstvo nádherných kultivarov – listy môžu byť zelené, purpurové, bordové, citrónovožlté (Heuchera ’Key Lime Pie‘) alebo oranžové (Heuchera ’Creme Brulée‘). Rastliny sú efektným spestrením aj na miestach, kde je menej svetla, dobre sa cítia v humóznej a mierne vlhkej pôde. Ideálne je vysádzať ich do skupiniek po tri. Každý tretí rok je potrebné trsy vykopať, rozdeliť a znovu zasadiť. V lete im doprajte pravidelnú zálievku a prihnojenie. Môžete ich pestovať aj vo vegetačných nádobách na balkóne alebo terase.  


ako na HEUCHERY

ako na HEUCHERY
Daniel Košťál

Výsadba pod stromami

V záhrade mám množstvo stromov a pod nimi sa mi dlhodobo nedarí pestovať žiadne úžitkové ani okrasné rastliny. Čo mám pod ne vysadiť a kedy?  
(Viliam B., Senica)

Miesta pod stromami patria skutočne k problematickým, keďže menej slnka a často aj vlahy neumožňuje vypestovať na týchto miestach atraktívne kvetinové záhony. Existujú však rastlinné druhy, ktoré sú na pestovanie pod stromami ako stvorené. Okrem cibuľovín, ktoré kvitnú v jarných mesiacoch, to môžu byť funkie (Hosta), pakosty (Geranium), ostrice (Carex), udatník (Aruncus dioicus), náprstník (Digitalis purpurea), zvončeky (Campanula persicifolia), zimozeleň (Vinca minor), krpčiarky (Epimedium rubrum), bergénia (Bergenia cordifolia), plazivá pachysandra (Pachysandra terminalis), z drevín krušpán (Buxus sempervirens), brečtan (Hedera helix), vavrínovec (Prunus laurocerasus), z letničiek koleus (Coleus blumei), aksamietnice (Tagetes patula), netýkavky (Impatiens waleriana) či begónie (Begonia semperflorens).Výsadné dreviny a trvalky v prvom roku výdatne zavlažujte, letničky počas leta. Ideálny na výsadbu pod stromami je koniec leta, pri letničkách máj až jún.  

Čím doplniť záhon s ružami

V záhrade mám krásne kvitnúce ruže. Miesta pod nimi však nie sú pekné. Hneď ako ruže odkvitnú, záhon prestáva byť atraktívny a je to vo vstupnej časti pozemku. Je možné záhon s ružami doplniť o iné kvitnúce rastliny? 
(A. Š., Humenné)

Ruže obyčajne pôsobia na záhonoch natoľko dominantne, že nepotrebujú žiadneho iného konkurenta. Napriek tomu ich však môžete doplniť trvalkami, letničkami alebo drevinami. Vyberajte podľa farby kvetu tak, aby ladili s farbou ruží. K žltým ružiam sa hodia aksamietnice (Tagetes), rebríčky (Achillea filipendulina), alchemilka (Alchemilla mollis), krásnoočko (Coreopsis verticilata) či mliečnik (Euphorbia marginata), k červeným a ružovým popínavý plamienok (Clematis), šalvia (Salvia nemerosa), levanduľa (Lavandula angustifolia), gypsomilka (Gypsophylla paniculata), pakosty (Geranium), veronika (Veronica spicata), astry (Aster amellus) či balónovník (Platycodon). Zaujímavé efekty dokážu do záhonov s ružami vniesť aj trvalky so sivými listami (čistec, santolína alebo palina). Nezabudnite, že všetky uvedené rastliny potrebujú slnečné miesto s priepustnou a výživnou pôdou. 


čím doplniť ZÁHON S RUŽAMI

čím doplniť ZÁHON S RUŽAMI
Daniel Košťál

Starostlivosť o durman

Na výstave som si kúpila dve sadenice durmanu. Čo všetko je dôležité pri jeho pestovaní? Počula som o vysokých nárokoch tejto rastliny na vodu a živiny.    
(Daniela N., Bratislava)

Durman (Datura) pochádza z Južnej Ameriky a má nádherné rúrkovité a najmä podvečer omamne voňajúce kvety. Keďže dosahujú niekedy dĺžku až 45 cm sú veľmi nápadné a zrejme aj preto dostal durman ľudový názov „anjelské trúby“. Táto zaujímavá krovitá rastlina kvitne od júla do augusta, vyžaduje si miesto v polotieni chránené pred vetrom, kde však svieti ranné a večerné slnko. Durman je najlepšie pestovať vo väčších nádobách. Potrebuje pravidelnú a bohatú zálievku odstátou vodou (počas horúcich dní aj 3-krát denne). Pred každou ďalšou však musí pôda v nádobe mierne preschnúť. Je naozaj veľmi náročný aj na prísun živín (1- až 2-krát týždenne ho prihnojte tekutým hnojivom rozpusteným v zálievkovej vode). Počas leta je dobré ker občas osprchovať vlažnou vodou – zmyjú sa tak prípadní škodcovia. Ak durman stratí počas leta niekoľko listov, nemusíte sa báť, že vyhynie – je to pre túto rastlinu prirodzené. Pred nástupom mrazov preneste durman na prezimovanie do chladnej pivnice.


starostlivosť o DURMAN

starostlivosť o DURMAN
thinkstock.com

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: okrasna Praktické rady záhrada
Zdieľať článok

Diskusia