Zdroj: Shutterstock

Čo by ste mali vedieť o živých plotoch, kým sa pre ne rozhodnete

15. 11. 2021
Zdieľať

Jednou z možností, ako si ohraničiť pozemok či rozdeliť záhradný priestor, je vytvorenie živého plota. Môže mať rôznu podobu, výšku, dokonca aj farebnosť. Dokáže sa meniť alebo zachovať nemennú podobu počas celého roka. Čo by ste o živých plotoch mali vedieť?

Každý sa cíti príjemnejšie v obklopení živých rastlín než múrov. Bohato olistený a zdravý živý plot pomáha vytvoriť v záhrade priaznivú mikroklímu, zvyšuje vzdušnú vlhkosť, zachytáva prach, tlmí vietor, hluk a v horúcom lete prináša blahodarný tieň. Pomocou živého plota si v exteriéri môžete vytvoriť miesta s intímnou atmosférou alebo vymedziť priestor, kde sa budú hrávať deti. Plocha zelene v takejto podobe tiež spoľahlivo zabráni neželaným pohľadom, či už zvonka, alebo od susedov. Živý plot je teda skvelou voľbou, ak si chcete v záhrade zabezpečiť viac súkromia a zároveň túžite žiť ekologickejšie.

Prečítajte si tiež
Ani v zime nemusí byť vaša záhrada bez života, stačí vybrať vhodné rastliny!

Osvedčená klasika

Vtáčí zob (Ligustrum ovalifolium) sa na zakladanie živých plotov využíva od nepamäti. Prednosťou tejto dreviny je pestovateľská nenáročnosť a rýchly rast. Hodí sa do mestského aj vidieckeho prostredia, na ohraničenie aj rozdelenie priestoru. Živý plot z tejto dreviny je hustý, príjemný na dotyk a odolný proti znečistenému ovzdušiu. Výborne znáša aj tvarovanie. Dobre sa mu darí na slnečnom aj na polotienistom mieste. Založenie živého plota z tejto dreviny nie je finančne náročné a na výsledok nebudete čakať príliš dlho. Na meter dĺžky treba vysadiť 3 – 4 rastliny.

Vtáči zob

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Zaujímavý je oblúkovitý profil, ktorý sa mimoriadne hodí na tvarovanie vtáčieho zobu, vyžaduje si však veľkú precíznosť.

Trendový hrab

Živé ploty z hrabu (Carpinus betulus), najmä tie tvarované, pôsobia exkluzívne a zaujímavo. Momentálne sú pomerne obľúbené, hoci založenie takéhoto živého plota môže byť finančne náročnejšie. Hrab prosperuje na slnečnom aj polotienistom mieste, bohaté olistenie docielite len vtedy, keď budete túto drevinu pestovať vo výživnej a nevysychajúcej pôde. Hrabové živé ploty vyniknú najmä vo vidieckom prostredí, v prírodných a chalupárskych záhradách. Na meter dĺžky si vysaďte 2 – 3 rastliny.

Hrab okolo bránky do záhrady

Zdroj: ISIFA

Farebný experiment

Živý plot nemusí byť nudný a dokonca sa môže vymykať aj zaužívaným štandardom. Čo tak vyskúšať niečo farebnejšie? Niektoré dreviny, napríklad vybrané kultivary tavoly a škumpy či odolný myrobalán, ponúkajú listy, ktoré sú sfarbené do purpurova.

Prečítajte si tiež
Z nevyužitej krajiny zelená oáza: Majiteľ si počkal, kým záhrada vyrastie, až potom prišiel na rad dom

Najkrajšie sa tieto dreviny rozrastú a vyfarbia na slnečných miestach s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Myrobalán (Prunus cerasifera Atropurpurea) vyniká pekným rastom a aj pekne kvitne. Kvety má menšie, ružové a v spojení s bordovými listami sú mimoriadne príťažlivé. Pekný tvar živého plota z tejto rastliny je podmienený pravidelným rezom, ktorý treba uskutočniť aspoň dvakrát ročne.

NÁŠ TIP

Živé ploty z myrobalánu sú peknou kulisou pre kvetinové záhony.

Myrobalán v pozadí za zelenými záhonmi v záhdrade

Zdroj: Shutterstock

Krášli aj v zime

Cezmína (Ilex aquifolium) patrí k nenáročným a obľúbeným vždyzeleným drevinám. Upúta tmavozelenými lesklými listami a červenými plodmi, ktoré zdobia kry počas zimy, napríklad aj v období adventu či Vianoc. Ich bohatá úroda je však podmienená pestovaním samčej a samičej rastliny.

Cezmína

Zdroj: Shutterstock

Keďže cezmína výborne znáša tvarovanie, hodí sa aj na zakladanie tvarovaných živých plotov. Hodí sa však len do nižších a chránených polôh a najlepšie je pe ňu miesto v modernom exteriéri. Vyžaduje slnečné stanovisko, výživnú a priepustnú pôdu. Cezmína pichá, preto sa nehodí do záhrad s menšími deťmi a domácimi zvieratami.

NÁŠ TIP

Cezmína vytvára veľmi husté porasty cez ktoré nič neprenikne. Vybrať si môžete z viacerých kultivarov, dokonca aj pestrolistých.

S nádychom romantiky

V polotienistých záhradách s vlhkejšou a kyslou pôdou sa môžete pokúsiť aj o vytvorenie netradičného, voľne rastúceho živého plota z rododendronov alebo dokonca hortenzií. Výsledok je zaujímavý a pohľad na rozkvitnuté kry môže byť každoročne úchvatný.

Hortenzie ružové

Zdroj: Shutterstock

Celkový efekt dosiahnete pravidelným prihnojovaním týchto rastlín, ktoré podporí bohaté kvitnutie. Po odkvitnutí zdobia tieto kyslomilné rastliny pekné listy, v prípade rododendronov vždyzelené. Zo sortimentu hortenzií je na založenie živých plotov vhodných viacero druhov.

Listnaté kry sa strihajú aspoň trikrát do roka, počas sezóny (jún, júl – začiatok augusta). Živé ploty z ihličnanov sa tvarujú v predjarí, na jar kvitnúce druhy sa strihajú hneď po odkvitnutí. Vždyzelené kry môžete upravovať od júna do septembra.

Vždyzelené steny

Na zakladanie tvarovaných živých plotov sa v našich záhradách s obľubou využívajú aj rôzne druhy ihličnanov. Najčastejšie tuje, cyprušteky a cyprusovce a ich viaceré kultivary. Hoci ide o dreviny, ktoré zakrátko vytvoria želaný efekt, nie vždy pôsobia v našich záhradách prirodzene a často nezapadnú do daného prostredia. Takéto riešenie je preto vhodnejšie skôr do miest.

Prečítajte si tiež
Dula, moruša a oskoruša: Menej známe stromy, ktoré v záhrade oceníte

Využiť sa však dá aj tis, ktorý výborne znáša rez – živé ploty z tejto dreviny pôsobia vysoko reprezentatívne. V horských oblastiach si pekný živý plot vytvoríte aj zo smrekov. Ihličnany potrebujú nielen dostatok svetla z každej strany, ale aj veľa vlahy a živín. Zároveň ich treba aj rezať, a to podľa požiadaviek jednotlivých druhov.

Zelený živý plot v zelenej záhrade

Zdroj: iStock

Plný farieb a vôní

Voľne rastúci, netvarovaný živý plot môže pozostávať aj z pestrej skladby drevín, ktoré kvitnú, a to v rôznych obdobiach počas sezóny. Najviac týchto drevín kvitne na jar, a preto by nemala vo vašom výbere chýbať napríklad zlatovka, kalina, okrasná ríbezľa, no osvedčený je aj dulovec, trojpuk, tavoľník alebo pajazmín, ktorý zároveň záhradu počas kvitnutia naplní nádhernou sladkou vôňou.

06_shutterstock_560177008

Zdroj: Shutterstock

V lete môže v živom plote rozkvitať budleja alebo botanické ruže. Pri výsadbe nezabudnite dať pozor, aby každá drevina mala okolo seba dostatok miesta.

 

Text: Daniel Košťál

Foto: Isifa/Shutterstock, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: dreviny kríky okrasná záhrada plánovanie záhrady vždyzelené dreviny záhrada záhradné inšpirácie zive ploty
Zdieľať článok

Diskusia