… a hrdo sa vyníma zo záhona

… a hrdo sa vyníma zo záhona

27. 07. 2007
Zdieľať

Okrasný cesnak si vás rýchlo získa. Je nenáročný, krásny, a keďže sa často vypína nad záhonom, vidieť ho už z diaľky.

Rod Allium (cesnak) zahŕňa viac ako 500 druhov. Medzi nimi nechýbajú cibuľa, pór a pažítka, ktoré sú obľúbené najmä v kuchyni. V okrasnej záhrade táto rastlina zaujme svojím guľatým súkvetím, ktoré môže byť biele, žlté, modré, červené, ale najznámejšie sú odtiene ružovej a fialovej. Okrasné cesnaky pochádzajú okrem Európy a Ameriky aj z teplých oblastí strednej Ázie, kde sa pred horúcim letom bránia tak, že sa stiahnu do cibule. A to isté robia aj v záhrade. Po odkvitnutí sa väčšina z nich stratí v zemi. Veľa druhov cesnakov sa na seba podobá. Niektoré firmy si ich propagáciu a predaj zjednodušili. Napríklad pod jedným názvom Allium aflatunense (cesnak perzský) môžete dostať viac ako sedem rôznych druhov, pričom ani jeden z nich nie je skutočný Allium aflatunense. Pre konečného spotrebiteľa to nemá, našťastie, až taký význam, keďže v tomto prípade ide o podobné druhy.Ako použiť cesnak v záhrade:
-Aby cesnak v záhrade vynikol, vysádzajte ho do skupín.
-Pretože v júli po ňom na stanovišti nezostane ani stopa, najlepšie urobíte, ak ho vysadíte medzi trvalky, ktoré zakryjú prázdne miesta.
-Cesnak je trvanlivá rastlina vhodná i na rez. Krásna je sólo v úzkej sklenenej váze.
-Všimnite si ho aj po odkvitnutí, keď vytvára semená. Aj týmto zeleným „guliam“ pristane spoločnosť iných kvetov v kytici alebo v aranžmáne.


Rýchlokurz pestovania


Výhodnejšie aj rýchlejšie je zakúpiť si hotové cibule. Pestovanie zo semien je skôr pre trpezlivých – prvé kvety sa totiž objavia až po troch rokoch pestovania. Cesnak by ste mali vysádzať do hĺbky dvojnásobku priemeru cibule od septembra až do novembra. Pôda by mala byť priepustná, ak však býva často zamokrená, bude nevyhnutná drenáž. Pri výbere stanovišťa platí jednoduché pravidlo – čím väčšia je cibuľa, tým suchšie a slnečnejšie miesto potrebuje. V zásade však možno povedať, že cesnak obľubuje slnečné miesta. Po odkvitnutí nechajte listy vyschnúť a zatiahnuť do pôdy. Cibule zvyčajne vyberať nemusíte. Ak sa vám však stane, že po troch rokoch na stanovišti prestane cesnak kvitnúť, vyberte cibule po zatiahnutí listov z pôdy a nechajte ich až do konca októbra odpočívať na suchom a teplom mieste (teplota by sa mala pohybovať okolo 25 °C). Potom ich môžete vysadiť na nové miesto. Veľkosť a kvitnutie závisia od druhu, prípadne aj kultivaru. Kvitnú od mája do júna, niektoré aj počas leta. Priemer gule býva rozmanitý – od 5, 6 cm až do 20 až 25 cm. S výškou stonky vrátane kvetov je to podobné – môže merať 30, ale aj 150 cm.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: okrasný cesnak
Zdieľať článok

Diskusia