Domček pre ježka
Zdroj: Shutterstock

Čo môžete v novembri spraviť pre svoju záhradu a živočíchy v nej prebývajúce

23. 11. 2022
Zdieľať

V predposlednom mesiaci roka sa môžeme tešiť pri pohľade na farebné vresy, opadané lístie, ale aj príťažlivé plody drevín. Nezabúdajme však ani na mnohé drobné živočíchy v záhrade.

Orechové lístie

V záhradách s mohutnejšími stromami orechov vzniká každoročne problém – ako naložiť s hromadiacim sa lístím. V prípade orechov ho býva naozaj veľa. Pomôcť s jeho zberom môže vhodná technika, ktorá túto prácu zároveň urýchli.

Problémom však je, že toto lístie sa pre obsah trieslovín rozkladá veľmi pomaly. Najlepšie je teda orechové lístie posekať na drobnejšie časti, zmiešať s iným záhradným odpadom a umiestniť na kompostovisko. Dôležité však je, aby kompostovanie orechového lístia prebiehalo dlhšie.

Orechové lístie

Zdroj: Shutterstock

Posledné práce pred zimou

Z kvetinových záhonov odstráňte všetky uhynuté letničky, trvalkám ostrihajte suchú nadzemnú časť. Vyhnite sa však rudbekiám, rozchodníkom a veronike, ich suché súplodia budú peknou zimnou ozdobou záhonov. Nezabudnite tiež odstrániť súplodia so semenami trvaliek, ktoré sa ľahko šíria samovýsevom. Z kvetinových záhonov dajte preč trvácu burinu, odstrániť môžete príliš rozrastené alebo slabé jedince. Nazbieraný odpad dajte na kompostovisko.

Posledné práce v záhrade pred zimou

Zdroj: Shutterstock

Začiatkom novembra ešte možno vysadiť ruže a cibuľoviny, napríklad tulipány, a aj pôdopokryvnú zeleň a popínavé dreviny. Priaznivé počasie na začiatku mesiaca tiež umožňuje presádzať mladšie dreviny z menej vhodných miest na vhodnejšie alebo vysádzať nové živé ploty. Nedávno vysadené trvalky, dreviny a okrasné trávy zakryte ihličnatými chvojkami.

Čo robiť v novembri?

  • Záhradné náradie, fúriky a všetku techniku dôkladne vyčistite, ošetrite vhodným prípravkom a zakonzervujte, vyčistite grily, grilovacie príslušenstvo, záhradné krby a exteriérové kuchynské kútiky.
  • Vypnite prívod vody do záhrady a uskladnite zavlažovacie pomôcky.
  • Začiatok novembra je ešte vhodný na sadenie stromčekov, kríkov, zakladanie živých plotov, vysádzať môžete holandské cibuľovité kosatce a niektoré trvalky.
  • Skalničky, ale i niektoré cibuľoviny a trávy pôvodom zo stepných oblastí (napr. fakľa, kortadéria) zakryte netkanou textíliou.

Vyčistite jazierko

Pokiaľ sa rozhodnete nevypustiť vodu, je potrebné jazierko dôkladne vyčistiť. Usadeniny listov a iných rastlinných zvyškov vo vode uvoľňujú pri rozklade jedovaté plyny. Ryby nekŕmte, keď teplota vody klesne pod 10 °C. Počas zimy by ste im mali zabezpečiť dostatok kyslíka, hladina by teda nemala byť kompletne zamrznutá. Lekná je potrebné umiestniť do väčšej hĺbky. Ryby aj lekná môžu prezimovať aj mimo jazierka.

Údržba záhradného jazierka na jeseň

Zdroj: Shutterstock

Ak jazierko vypustíte, ryby a rastliny môžu stráviť zimu v akváriu alebo nádrži napríklad v pivnici. Jazierko vyčistite a prikryte ho fóliou alebo plachtou. V prípade, že jazierko nezvyknete vypúšťať každú zimu, mali by ste tak urobiť aspoň raz za 3 až 4 roky.

Prikrmujte vtáky

Vtáky, ktoré u nás zimujú, si musia denne hľadať potravu, aby nezahynuli. Pomôžu im aj kry s drobnými plodmi, napríklad kalina obyčajná, jarabina, hloh či skalník. Ak také ešte v záhrade nemáme, je čas vysadiť ich. Prikrmovať možno aj rôznymi zakúpenými suchými zmeskami, prípadne lojovými guľami. Čím viac kalórií, tým lepšie, pretože im pomôžu prežiť studené noci.

Vtáčie nápajadlo

Zdroj: Shutterstock

Nezabudnite, že vtáky sa aj počas zimy potrebujú napiť. Ak na hladine jazierka necháte plávať kus polystyrénu, ten zabráni zamrznutiu celej hladiny a operenci z neho môžu piť. Ak máte napájadlá, pravidelne v nich vymieňajte vodu.

Z kompostoviska do záhrady

Kvalitne vyzretý kompost teraz môžete naložiť na fúrik a poroznášať v rámci záhrady k okrasným aj ovocným stromom, ku krom, k živým plotom, popínavej zeleni alebo trvalkám. Nemusíte sa obávať dopriať každej rastline dostatok kompostu, pretože ten zároveň poskytuje aj zimnú ochranu. Zvyšky, ktoré ostanú po preosiatí kompostu, navrstvite najlepšie na nový rastlinný odpad, ktorý doň dávate. Prirodzene totiž obsahujú rozkladné baktérie.

Z kompostoviska do záhrady

Zdroj: Shutterstock

Jesenný výsev trvaliek

Viaceré kvitnúce trvalky pochádzajúce z chladnejších oblastí Európy sa tamojšej klíme dokonale prispôsobili. V teple dokonca nevyklíčia ani ich semená. Ak by ste sa pokúsili vypestovať prvosienky, poniklec, prilbice, horce, žltohlavy alebo hlaváčiky zo semien, jarný výsev by nebol úspešný. Ich semená totiž musia prejsť obdobím chladu, aby sa odbúrali látky, ktoré bránia klíčeniu.

Po zbere semien na jeseň alebo kúpe ich hneď vysejte do výsevných nádob. Po označení ich umiestnite na chránené slnečné miesto, napríklad do prázdneho pareniska. Nádoby môžete zakryť ihličnatými chvojkami.

Jesenný výsev trvaliek

Zdroj: Shutterstock

Pomôžte prezimovať

Prostredie v okolí mnohých záhrad je ľudskou činnosťou výrazne narušené. Keďže mnohé drobné živočíchy sú v záhrade našimi „spojencami“, má zmysel pomôcť im prezimovať.

Ak v záhrade vytvoríte rôzne kôpky z lístia, zo stoniek, z vetvičiek i dreva, stanú sa útočiskom pre hmyz, drobné cicavce či obojživelníky. Aj vtáky, ako sú drozd, oriešok či červienka, sa v takýchto kôpkach radi prehrabú a vyberú si niečo „pod zub“. Záhradný odpad nespaľujte, lebo spálite i množstvo hmyzu, ktorý je v ňom ukrytý.

Vyššia tráva, ponechaná na kúsku záhrady, poskytne úkryt pre množstvo hmyzu, najmä lienky. Ak môžete, nechajte 1 až 4 štvorcové metre trávnika nepokosené.

Domček pre ježka v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Ak ste na pestovanie používali aj vrecia so substrátom, nevysypte ich na konci sezóny na záhon, ale uložte do rohu a mierne zvlhčite. Žaby majú rady takéto vlhké podmienky a môžu sa pred zimou do použitého substrátu zahrabať.

Kopy kompostu poskytujú suché stanovište bez mrazov pre mnohé živočíchy, od čmeliakov až po ježka. Kompost preto neobracajte ani nevyprázdňujte až do apríla. Ak ho potrebujete prehodiť, urobte tak rukami v hrubých rukaviciach a nie vidlami, ktorými by ste mohli zimujúceho živočícha zraniť.

Prečítajte si tiež
Všetko, čo potrebujete vedieť, kým začnete s kompostovaním

Keď sem-tam do záhrady zavíta ježko, je možné, že si domček všimne a bude ho využívať. Umiestnite ho do najtichšej časti záhrady, ideálne do tieňa, a vyplňte senom alebo slamou. Obložte ho polienkami dreva, bude pôsobiť prirodzene.

Text: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: záhrada záhradné jazierko zvieratá
Zdieľať článok

Diskusia