31. 07. 2009
Zdieľať

Leto je časom relaxu a naberania nových síl. Iste aj preto patrí k obľúbeným ročným obdobiam väčšiny ľudí. Majitelia záhrad majú pritom výhodu: môžu si užiť odpočinok (či už aktívny alebo pasívny) aj vo svojej záhrade – na trávniku, pod pergolou, pri jazierku... možností je naozaj dosť. A ak vám nejaká chýba, aj v júli môžete urobiť niečo preto, aby ste sa vo svojej záhrade cítili ešte lepšie.

Slnečné leto
Leto je v plnom prúde a kvetinové záhony sa predbiehajú v množstve kvetov a farieb. Túžite po záhone, ktorý bude zakvitnutý po celé leto, bude žiariť typickými letnými farbami a nebude potrebné sa oň denne starať? K bohato kvitnúcim a veľmi efektným trvalkám patrí helénium (Helenium amarum). Je snáď tým najkrajším, čo môžete na kvetinovom záhone pestovať. Kvety tejto dlhovekej trvalky, ktorá pochádza z Ameriky, môžu mať rôzne odtiene od žltej a oranžovej až po takmer bordovú a na rastline sa udržia po celé leto. Majú rady slnečné miesta a pôda kde rastú, musí byť stále mierne vlhká. Ak im budete chcieť predĺžiť kvitnutie, jednoducho odstrihnite odkvitnuté kvety. Helénium (na obrázku dole) možno s úspechom pestovať aj v nádobe na balkóne či terase.





V júli nezabudnite
– Druhýkrát prihnojiť trávnik a počas horúcich dní ho aj intenzívnejšie zavlažovať.
– Zalievať a odburiňovať záhony s ružami, z ruží odstraňovať odkvitnuté kvety.
– Zalievať trvalkové a letničkové záhony, občas dodať rastlinám zálievku s hnojivom, pozrieť či ich netreba podoprieť a priviazať alebo ošetriť proti chorobám a škodcom. Odstránením odkvitnutých kvetov docielite ďalšie kvitnutie.
– Zavlažovať a prihnojovať treba aj výsadby v nádobách, aj tu je potrebné odstraňovať odkvitnuté kvety.
– Prihnojiť vresy a vresovce. Pozor, používajte len hnojivo určené na tieto, respektíve na kyslomilné dreviny.
– Strihať a tvarovať živé ploty zo vždyzelených drevín.
– Rozsadiť kosatce a na jar kvitnúce trvalky, presadiť narcisy.
– Vysadiť lekná do jazierok – na túto činnosť je najvhodnejší práve začiatok leta.
– Mulčovať záhony drvenou kôrou.
– Rozmnožiť ihličnany z odrezkov. Pri príprave odrezkov nezabudnite použiť stimulátor.




Júl v záhrade

210836

Ovocie z malej záhrady

Aj v menšej záhrade môžete zberať chutnú úrodu. Kry ríbezlí nezaberú veľa miesta, nie sú náročné na pôdu ani stanovisko a každoročne bohato rodia. Horšie je to však s egrešmi, lebo v posledných rokoch ich napádajú hubové ochorenia, s malinami, ktoré sa zvyknú priveľmi rozrásť, a čučoriedkami, ktoré potrebujú kyslejšiu pôdu (ideálne sú pre ne podhorské oblasti s častejšími zrážkami). Koncom mesiaca môžete začať sadiť do záhrady jahody, ktoré taktiež  nezaberú veľa miesta. Trendové sú aj rôzne zakrpatené ovocné dreviny – napr. jablone (možno ich pestovať aj v úzkych špalieroch).




Júl v záhrade

210837

Mozaika

Ak chcete svoju záhradu ozvláštniť alebo jej dodať na exkluzívnosti, umiestnite do nej umelecké dielo. Vybrať si môžete napríklad zaujímavú plastiku alebo si môžete nechať vytvoriť na niektorom z múrov originálnu mozaiku. Výhodou mozaiky je, že upúta v pôvodnom aj v modernom prostredí, a rôzne typy budú ladiť s rôznymi štýlmi záhrad. Podľa farebnosti mozaiky si potom môžete namiešať farby kvetov a listov v jej okolí. Nič nepokazia ani vždyzelené či popínavé dreviny, ktoré pekne zarámujú tento umelecký prvok.






Júl v záhrade

210842

Tam, kde je veľa slnka

Ak máte v záhrade suchú alebo kamenistú pôdu a miesta, na ktoré po celý deň svieti slnko, nemusíte zúfať. Aj takéto extrémne podmienky majú „svoje“ zaujímavé rastliny. Porastie tu napríklad juka (Yucca filamentosa). Táto reprezentatívne pôsobiaca rastlina pochádza zo Severnej Ameriky; netreba sa o ňu nijako špeciálne starať (dokonca jej nebude vadiť ani to, ak ju občas zabudnete poliať) a čo je dôležité, je mrazuvzdorná. Juky kvitnú nádhernými bielymi kvetmi, ktoré sú zoskupené na vysokých stonkách, veľmi pekný je aj mexický druh juky (Yucca filifera), a najmä jej kultivar so žltozelenými listami (Golden Sword). Možno ich pestovať napríklad v predzáhradke spolu s mrazuvzdornými kaktusmi a tiež vo vegetačných nádobách.



Júl v záhrade

210843

Bylinkový ostrovček

Ani jednoduchá vydláždená plocha pri dome nemusí pôsobiť fádne. Práve naopak. Pekne ju dokáže oživiť napríklad ostrovček, do ktorého vysadíte bohato kvitnúce letničky alebo bylinky. Ak bude bylinkový ostrovček v blízkosti záhradného sedenia, budete sa môcť za vlahých letných podvečerov nadchýnať nádhernými vôňami. Ešte stále sa dajú vysadiť bylinky s koreňovými balmi – levanduľa, rozmarín, šalvia, medovka, materina dúška, mäta, pamajorán a ďalšie. O bylinkový ostrovček sa netreba nijako zvlášť starať. Stačí pravidelne polievať, občas prerezať príliš rozrastené rastliny alebo niečo dosadiť.




Júl v záhrade

210851

Dekorácie z hortenzií

Hortenzie sú obľúbené záhradné rastliny, ktoré kvitnú práve v tomto období. Okrem toho, že sú nádherné na záhonoch aj vo vegetačných nádobách, môžu byť zaujímavé aj vo vlastnoručne vyrobených dekoráciách. Ich kvety sú trvácne, na pohľad atraktívne, vhodné do vidieckeho aj mestského prostredia. V tomto prípade sú malé sklenené vázičky zamaskované hrubšími stonkami rebarbory a nakoniec omotané prírodným lykom (môžete použiť aj niečo ešte naturálnejšie – napríklad stonky popínavého divého viniča). Vytvorte si skupinku niekoľkých takýchto aranžmánov a umiestnite ich na nízky konferenčný stolík alebo do exteriéru.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: júl v záhrade záhrada
Zdieľať článok

Diskusia