Práce na záhonoch
Zdroj: Shutterstock

Pustite sa do výsadby živého plota, malín či vysejte nový trávnik. Na aké záhradné práce je ešte vhodný október?

12. 10. 2022
Zdieľať

Jeseň hrá všetkými farbami, tešíme sa z neskorej úrody a posledných kvetov na kríkoch, v skalkách a záhonoch.

Bylinky na zimu

Najneskôr začiatkom októbra si môžete rozdeliť a zmladiť príliš rozrastené druhy byliniek, napríklad ligurček. Ostatné už teraz nerozsádzajte ani nevysádzajte, počkajte na jar. Ak je suchšie, bylinky, najmä tie vlhkomilné, zavlažte a postupne ich môžete pripraviť na zimu, a to tak, že do porastu nahrniete suché lístie.

V tomto období už bylinky neprihnojujte. Odstráňte odkvitnuté kvety, no príliš radikálne zostrihávanie neodporúčame. Majorán záhradný a bazalku zlikvidujte. Časť z trsu pažítky zo záhona si môžete vysadiť do črepníka s kyprou pôdou.

Tri druhy byliniek na drevenom lopáriku

Zdroj: Shutterstock

Vysádzame maliny

Tieto ovocné kríky sa dajú na jednom mieste pestovať 8 až 10 rokov. Potrebujú slnečné miesto s bohatou a hlbokou pôdou, ktorá nezadržiava zbytočne vodu.

Rastlinky vysádzajte tak, aby ste k nim mali dobrý prístup pri zbere zo všetkých strán. Neodporúča sa výsadba tesne pri plote. Maliny vysádzajte do jamiek s rozmermi 30 × 30 cm. Korene zasypte kvalitnou kyprou zeminou, pritlačte a v prípade jesennej výsadby k sadeniciam prihrňte pôdu na ochranu pred vymrznutím.

Po vysadení nadzemnú časť zrežte na 2 až 3 púčiky, aby sa rastliny neoslabovali vytváraním kvetov a plodov, ale dobre sa ujali. Vďaka tomu vytvoria bohatý koreňový systém ako základ pre množstvo silných výhonkov v ďalšom roku.

Plody červených malín na kríku

Zdroj: Shutterstock

Čas na nový trávnik

Pokiaľ potrebujete obnoviť starý trávnik alebo chcete založiť úplne nový, máte teraz ideálnu príležitosť. Na budúci rok sa tak môžete tešiť na krásny a hustý porast. A dobrou správou je, že vás to vyjde lacnejšie, než keď budete so zakladaním nového trávnika otáľať až do jari.

Pôda je na začiatku jesene ešte príjemne vyhriata, takže osivo bez problémov a rýchlo pri správnom zavlažovaní vyklíči. Najlepšie je naplánovať si výsev trávnika počas pekného dňa predtým, ako sľúbia meteorológovia niekoľkodňové dažde.

Pozor, prívalové lejaky nie sú vítané – osivo by „spláchli“. No ak má nastať obdobie osviežujúcich dažďov, máte o starosť menej. Čerstvo vysiaty trávnik nebudete musieť dennodenne zavlažovať, vybaví to za vás priaznivé počasie.

Detail trávnika

Zdroj: Shutterstock

Zelené plochy

Na jeseň si môžete vytvoriť pomocou popínavých rastlín aj netradičné zelené deliace steny – treláže –alebo si zazelenať fasádu. Stav fasády najprv skontrolujte, prípadne pripravte pevnú konštrukciu.

V tomto období môžete založiť aj porasty pôdopokryvnej zelene na miestach, kde neporastie trávnik alebo kde chcete mať plochu zazelenanú inak než trávnikom. Zvoľte jeden, maximálne dva druhy a vysádzajte ich s kompaktným koreňovým balom vo vhodných rozstupoch. Porast sa zakrátko zapojí a na tomto mieste už nebude mať šancu vyrásť neskôr ani burina.

Zelené deliace steny - treláže

Zdroj: Shutterstock

Práce v záhonoch

V záhonoch poodstraňujte trváce buriny. Po prvých mrazoch povyberajte hľuzy montbrécií, kán aj georgín. Uskladnite ich, na jar ich môžete opäť vysadiť. Príliš rozrastené druhy rozdeľte na niekoľko menších častí. Tie si následne môžete vysadiť opäť do humóznej pôdy, ideálne na nové miesto.

Rozsadiť si v tomto období môžete aj paprade. Okrasné trávy treba vysadiť najneskôr začiatkom mesiaca. Záhony doplňte cibuľovinami a hľuznatými rastlinami, ktoré rozkvitnú na jar. Jeseň je tiež vhodná na výsadbu ruží, aj jedincov bez koreňového balu.

Práce na záhonoch

Zdroj: Shutterstock

Nenáročná arónia

Aróniu je možné pestovať ako okrasnú kvitnúcu drevinu či ako súčasť živého plota a jej plody sa považujú za superpotravinu bohatú na antioxidanty a vitamíny. Tejto drevine sa darí v ľahkej priepustnej pôde, no prosperuje aj v ťažkých ílovitých pôdach.

Odolá kratším obdobiam sucha, ako jedna z mála rastlín vie prežiť aj v dlhodobo premočených pôdach a prežije aj tuhé mrazy. Arónia je samoopelivá, nie je potrebné vysádzať viacero rastlín, aby ste sa dočkali úrody.

Plody arónie v rukách

Zdroj: Shutterstock

Sadenice arónie je možné vysádzať počas celého roka okrem zimy a vrcholu leta: stačí vyhĺbiť výsadbovú jamu, ktorá je dvakrát hlbšia a širšia ako koreňový bal. Úroveň pôdy po výsadbe by mala byť rovnaká ako úroveň substrátu vo výsadbovom kontajneri. Po výsadbe ju pravidelne zalievajte počas niekoľkých týždňov, pokiaľ rastlina poriadne nezakorení. Následne si už vystačí s vodou zo zrážok.

Arónia je dostatočne odolná proti tuhým mrazom aj horúčavám, takže si nevyžaduje mulč a nie je ani náchylná na škodcov či choroby. Údržba sa obmedzuje len na udržiavanie v požadovanom tvare rezom. Strihanie v predjarnom období podporí aj jej rodivosť, no nie je nevyhnutné. Arónia nie je však až taká invazívna ako napríklad maliny, takže sa ľahko udržiava pod kontrolou.

Prečítajte si tiež
Záhradkári, pozor! Viete, čo všetko máte urobiť v záhrade na jeseň?

Najčastejšie pestované odrody arónie

  • Aronia arbutifolia x melanocarpa Nero – najznámejšia odroda arónie, dorastá do 1,7 m, jej plody sú stredne veľké. Jej chuť je považovaná za jednu z najlepších.
  • Arónia čiernoplodá Viking – dorastá do 2 m, má menšie plody vhodné na spracovanie, ale aj na pečenie. Odroda viking sa často využíva aj v okrasných záhradách, keďže jej listy sa na jeseň výrazne sfarbujú do červena.
  • Aronia arbutifolia x melanocarpa Hugin – menšie plody dozrievajú neskôr, sú menej horké.
  • Arónia červenoplodá Briliant – na jeseň sa sfarbuje do krásnych vínovočervených odtieňov, plody sú sladšie. Dorastá do 2,5 m výšky.
  • Arónia čiernoplodá Aron – dorastá do 2 m a produkuje priemerne veľké plody.
  • Arónia čiernoplodá Raintree select – odroda s veľkými šťavnatými plodmi a menej horkou chuťou vhodnou aj na priamu konzumáciu. Rastlina dorastá do 2 – 3 m a dosahuje bohatú úrodu.
  • Arónia čiernoplodá McKenzie – v priemere dorastá do 3 m a produkuje veľké chutné plody.
Kvety Veternice September Charm

Zdroj: Shutterstock

Čo ešte robiť v októbri?

  • Nezabudnite včas preniesť dnu oleandre, palmy, olivovníky a ďalšie druhy drevín a rastlín, ktoré pochádzajú z teplejších oblastí.
  • Pokojne sa pustite do výsadby živého plota, najskôr si však dôkladne pripravte miesto.
  • Naďalej môžete vysádzať sadenice vresov do voľnej pôdy aj do nádob. Dobre ich zavlažujte, rýchlo totiž presychajú.
    Vždyzeleným rastlinám doprajte výdatnejší prísun vlahy, a to najmä tým, ktoré boli nedávno vysadené. To isté platí aj pre ihličnany.
  • Naďalej môžete vysádzať aj presádzať trvalky, ktoré kvitnú na jar. Starším jedincom vždy pred zimou odstraňujte suché nadzemné časti.
Prečítajte si tiež
Čo by ste mali ešte stihnúť na jeseň v záhrade?

Text: Katarína Paukeje
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: bylinky maliny október v záhrade výsev trávnika záhony záhrada
Zdieľať článok

Diskusia