17. 10. 2005
Zdieľať

Záhrada by nemala byť záležitosťou jedného ročného obdobia. Mala by byť atraktívna po celý rok. To sa dá dosiahnuť nielen správnou starostlivosťou, ale najmä vhodnou kompozíciou a výberom rastlín – tak, aby bolo v každom ročnom období v záhrade niečo zaujímavé, aby sa tu dali obdivovať vždy iné kvety, vždy iné farby, vždy iné prvky. Záhrada je predsa krásna aj tým, že sa mení.

Táto záhrada upúta návštevníka hneď na prvý pohľad geometrickou usporiadanosťou, akoby ste vstúpili do typického francúzskeho parku. Prvý dojem podporuje aj biely umelecky kovaný plot.


Rok v záhrade

32215
Mária Vargová

Pravidelnej zelenej kompozícii vládnu ihličnany a vždyzelené dreviny (Thuja occidentalis Smaragd, Thuja occidentalis Danica, Cedrus atlantica Glauca, Picea pungens, Berberis julianae, Mahonia aguifolium a iné). Základné línie v usporiadanej zeleni určujú kontrastne červené dláždené chodníky. Lemujú ich zakrpatené druhy ihličnanov a nízky živý plot z krušpánu vždyzeleného (Buxus sempervirens), ktoré tvoria hranicu medzi chodníkom a dokonalým trávnikom. Záhradu spestrujú farebné vankúše nízkych trvaliek (Phlox subbulata, Thymus serpyllum, druhy rodu Sedum, Helianthemum a ďalšie), strapaté okrasné trávy, vyššie trvalky a kvitnúce kríky premyslene rozmiestnené v blízkosti chodníkov (Lavandula angustifolia Mill, Iris sibirica, Dicentra spectabilis, Aster dumosus a iné).

Zelená kulisa


Rok v záhrade

32213
Mária Vargová

Majitelia majú veľký zmysel pre poriadok, o čom svedčí aj usporiadanosť ich záhrady. Rad smrekov pichľavých (Picea punges) zakrýva plot s hospodárskymi budovami, rad tují zasa susediaci dom a pozemok. Od okrasnej časti oddeľuje produkčnú záhradu rozrastený živý plot zo vždyzeleného vtáčieho zobu (Liguster ovalifolium). Rastliny tak vytvoria celoročne zelenú kulisu, ktorá poskytuje súkromie a tvorí rámec okrasnej záhrady. Zároveň zjednocuje okrasnú zeleň pred domom a za ním do jedného celku.

Záhrada na štyri ročné spôsoby


Rok v záhrade

32210
Mária Vargová

Každá rastlina tu má svoje miesto a všetky sú vysadené tak, aby záhrada bola príjemná a zaujímavá v každom ročnom období. Základné kompozičné prvky záhrady – geometria, zeleň vždyzelených rastlín a červeň chodníkov – dávajú záhrade základný charakter po celý rok. Geometrickosť však vynikne najmä v zime, keď sa farebnosť záhrady zjednoduší na nevyhnutné minimum. Biele vločky vtedy premenia upravenú zeleň na zimnú rozprávku s nádychom francúzskej elegancie.


Rok v záhrade

32211
Mária Vargová

Skoro na jar oživuje zelenú stenu z tují svojimi žltými kvietkami zlatovka (Forsythia) – krík ostrihaný do tvaru gule. Pri chodníku kvitne červená vajgela (Weigela hybrida) či zemolez (Lonicera tatarica). Za domom pri terase má miesto tavoľník (Spirea van houtei), ktorý na jar poteší bielymi kvetmi, a briežok pod terasou lemuje rožec plstnatý (Cerastium tomentosum), ktorý po celý rok zdobia striebristozelené lístočky. Biele vankúše jeho kvetov sú ďalším dôkazom jari. V lete vládnu v záhrade červené ruže – okrem krov na kmienku a polyantiek zdobia husto zakvitnuté šľahúne popínavých ruží aj pergolu nad terasou. Bohato zakvitne aj ľubovník (Hypericum calycinum Hidcote), tavoľník (Spirea bumalda) a rúrkovec (Campsis radicans). Na jeseň prinesú teplé farby do záhrady listy viacerých rastlín – hnedastá patrí hrabu (Carpinus betulus Fastigiata), červená zas okrasnej čerešni japonskej (sakure, Cerasus Japonica) a paviniču trojlaločnému (Parthenocissus tricuspidata Weitchii).

Farby a tvary rastlín upútajú náš zrak, ale záhrada môže byť potešením aj pre ostatné zmysly – v každom ročnom období a v každom počasí tu cítiť iné vône a počuť iné zvuky.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: záhrada zahrok
Zdieľať článok

Diskusia