14. 03. 2008
Zdieľať

Priveľká pracovná vyťaženosť, starostlivosť o deti a domácnosť, časté cesty do zahraničia, zdravotné problémy či lenivosť. To sú len niektoré faktory, pre ktoré nemôžete venovať svoj voľný čas záhrade. Túžba však býva silnejšia ako prekážky. Čo teda treba urobiť pre to, aby ste sa mohli tešiť zo záhrady aj pri minimálnej starostlivosti?





Záhrada, ktorá šetrí čas

138916

Zásada číslo 1: Záhrada nenáročná na údržbu neexistuje

O všetko živé v záhrade sa treba starať. Ak tak neurobíte, postará sa o to príroda a s výsledkom nemusíte byť spokojní. Ak teda nemáte čas na záhradníčenie, skúste sa zamyslieť nad tým, čo je vo vašej záhrade jeho najväčším požieračom. Celé hodiny môžete stráviť starostlivosťou o skalky, suché múriky, jazierka, letničkové záhony, živé ploty či trávnik (ten totiž musíte, ak ho chcete mať ukážkový, raz týždenne pokosiť, priebežne prihnojiť, prevzdušniť a zarovnávať okraje). Náročné na starostlivosť sú aj niektoré okrasné kry a stromy (najmä rýchlejšie rastúce a opadavé druhy), žiadajú pravidelný rez. Navyše, na jeseň budete mať veľa práce aj s opadanými listami. Ani kvetinové záhony nie sú výnimkou – treba ich zavlažovať, odburiňovať, okopávať a často aj obstrihávať. A čo ovocné stromy? Alebo zeleninové záhony? Aj tie si vyžadujú istú dávku pozornosti, najmä ak ide o chúlostivé a proti škodcom a chorobám menej odolné odrody. Možno práve v tejto chvíli sa zahrávate s myšlienkou, že vlastne ani nechcete záhradu alebo že jedným z riešení by bola zabetónovaná plocha. Nemajte však obavy. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si vytvoriť záhradu, ktorá nezhltne všetok váš voľný čas.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138906

Zásada číslo 2: Prvé kroky sú vždy tie najdôležitejšie

Mať peknú záhradu a ešte aj dostatok voľného času, to chce dobrý plán a niekoľko zásadných zmien. Zamerajte sa na pestovateľsky nenáročné rastliny, ako sú dlhoveké trvalky, pomalšie rastúce a zakrpatené dreviny, ihličnany a vždyzelené dreviny či niektoré menej náročné cibuľoviny. Pri prechádzke záhradným centrom sa sústreďte na novšie druhy a kultivary okrasných aj úžitkových rastlín – tie totiž majú nielen atraktívnejší vzhľad, ale sú aj odolnejšie proti chorobám a škodcom. Prácnou a nepopulárnou činnosťou je odburiňovanie záhrady. Ako obmedziť rast buriny? Stačí, ak záhony namulčujete aspoň päťcentimetrovou vrstvou drvenej kôry (obnovuje sa raz za tri-štyri roky). Navyše, zabránite tým vyparovaniu vody z pôdy, čiže záhradu nebudete musieť tak často zavlažovať.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138907

Okrem drvenej kôry môžu vyparovanie vody z pôdy obmedziť aj niektoré pôdopokryvné trvalky a nízke dreviny (skalník, plazivé borievky, brečtan). Mulčovaciu kôru môžete využiť aj na vysypanie záhradných chodníkov, budú si vyžadovať menej pozornosti ako trávnaté chodníky. Čo sa týka zavlažovania, veľa času aj námahy vám ušetrí automatická závlaha – po príchode z práce nebudete musieť myslieť na to, že ešte treba zaliať trávnik či rozkvitnuté záhony. Pre atraktívny vzhľad záhrady je dôležité aj pravidelné prihnojovanie. Rátajte však s tým, že aj táto činnosť stojí istý čas. Zjednodušiť si ju môžete pomocou hnojív s postupným uvoľňovaním živín. Stačí, ak ich na jar zapracujete do záhonov.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138910

Zásada číslo 3: Vždyzelené dreviny dodajú záhrade šmrnc

Napriek všetkému vybrať nenáročné rastliny do záhrady nemusí byť zložité. V okrasnej záhrade by určite nemali chýbať dreviny – kry alebo stromy. Najmä vždyzelené dreviny sú celoročne atraktívne a často nie sú pestovateľsky náročné. A ktoré sú to? Napríklad skalníky (Cotoneaster), vresovce (Erica), brečtan (Hedera helix), cezmíny (Ilex aquifolia), bršleny (Euonymus), vavrínovce (Laurus nobilis), skimie (Skimia), mahónie (Mahonia). Rododendrony sú síce atraktívne, ale aj náročnejšie na prípravu a údržbu pôdy, preto ich výsadbu dobre zvážte. Z ihličnanov si radšej vyberte zakrpatené a pomalšie rastúce druhy, napríklad cyprušteky (Chamaecyparis), borievky (Juniperus), tuje (Thuja), rôzne druhy a kultivary borovíc (Pinus). Do tieňa je vhodný tis (Taxus). Veľmi pekné sú aj zakrpatené druhy tsúg (Tsuga canadensis ‚Jedeloh‘) a smrekov (Picea abies ‚Nidiformis‘).

A živé ploty? Vhodnejšie sú voľne rastúce, o tvarované formy sa treba dôkladnejšie starať (treba ich strihať aj trikrát ročne, prihnojovať a počas horúceho leta aj denne zalievať). Ešte lepšou voľbou môže byť plot obrastený nenáročnými popínavými drevinami, napríklad brečtanom. Dreviny by nemali chýbať v nijakej záhrade. Prečo? Netreba ich každoročne vysádzať ani zalievať (s výnimkou obdobia po zasadení). Pri ich vysádzaní však pamätajte na to, aby mali okolo seba dostatočný priestor, inak budete musieť často siahnuť po pílke.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138902

Zásada číslo 4: Kvetinové záhony – menej je viac

Kvetinový záhon je síce atraktívny (najmä počas kvitnutia), ale náročný na celoročnú údržbu. Ak chcete ušetriť čas, vybudujte si menšie či vyvýšené záhony. Najviac práce je s letničkami – treba ich každoročne vysádzať, denne zalievať a priebežne prihnojovať. Niektoré letničky, ako napríklad nechtík, slncovka či náprstník, sa môžu v záhrade objavovať každoročne – vďaka samovýsevu. Preto s týmito druhmi nebude toľko práce. Náročné na pozornosť sú aj dvojročné rastliny, pretože podobne ako letničky vyžadujú predpestovanie a sú krátkoveké. Čas môžete ušetriť, ak si kúpite hotové priesady. Naopak, s trvalkami je menej práce.

Týka sa to najmä dlhovekých a kompaktne rastúcich druhov, ktoré netreba každé dva-tri roky presádzať. Vyhnite sa rýchlo sa rozrastajúcim a odnožujúcim trvalkám. Ani tieto rastliny sa však nezaobídu bez zalievania, odstrihávania odkvitnutých kvetov, vyväzovania k oporám a v prvých rokoch po výsadbe aj zazimovania. Do kvetinového záhona môžete zakomponovať aj cibuľoviny, ktoré môžete nechať niekoľko rokov v pôde bez vyberania (okrasné cesnaky, jesienky, korunky, ľalie, narcisy, botanické tulipány). Veľmi pekné sú v záhradách bylinky. Ak im doprajete slnko a priepustnú pôdu, budete sa z nich pri minimálnej starostlivosti tešiť niekoľko rokov. Len niektoré druhy sa rýchlo šíria do svojho okolia (mäta) a tie by vám mohli časom pripraviť kopu práce.

























Záhrada, ktorá šetrí čas

138899


Záhrada, ktorá šetrí čas

138900

Stračia nôžka (Delphinium) upúta svojimi vzpriamenými súkvetiami, pozor však, lebo rastlina je jedovatá! Astilba Arendsova (Astilbe x arendsii ‚Show Star‘) najlepšie rastie vo vlhkej pôde.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138901


Záhrada, ktorá šetrí čas

138903

Okrasnému cesnaku (Allium) neprekážajú suchá pôda ani priame slnko. Kocúrnik záhradný (Nepeta faasenii ‚Six Hilla Gigant‘) doslova pozýva mačky, aby sa vyváľali v záhone. Táto trvalka kvitne celé leto.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138904


Záhrada, ktorá šetrí čas

138908

Heuchera (Heuchera ‚Amethyst Myst‘) má okrem výrazných listov aj zaujímavé kvety. Znesie slnko i polotieň. Volá sa kráska praslenová (Coreopsis verticilata ‚Moonbean‘). Trvalka, ktorá zaplaví záhradu citrónovožltými kvietkami.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138905

Funkie (Hosta) tvoria bohato olistené trsy, z ktorých v lete vyrastajú farebne svieže kvety.






Nenáročné trvalky
Myší chvost (Achillea), Astilby (Astilbe), bergénia (Bergenia cordifolia), kráska (Coreopsis), kamzičník (Doronicum orientale), čemerica (Helleborus), heuchera (Heuchera brizoides), flox (Phlox paniculata), kocúrnik (Nepeta), pakosty (Geranium), rudbekie (Rudbeckia fulgida), čistec (Stachys byzantina), helénium (Helenium), stračia nôžka (Delphinium), kotúč (Eryngium), zvončeky (Campanula), funkie (Hosta), rozchodník (Sedum spectabile), udatník (Aruncus), pivónie (Paeonia).



Zásada číslo 5: Trávnik? Môže a nemusí byť

Ak je čas vaším hlavným kritériom pri vytváraní záhrady, dobre si zvážte, či si v nej vybudujete trávnaté plochy. Ako sme spomínali v úvode, o trávnik sa treba starať a kosenie zďaleka nestačí. No ak sa predsa len nechcete vzdať zeleného koberca, zvoľte prírodnejší (lúčny) typ trávnika, ktorý treba kosiť najviac dvakrát ročne. Mal by mať oblé okraje (pravouhlé si žiadajú pravidelnejšiu údržbu). Pravda, taký trávnik je vhodnejší na vidiek ako do mesta. Ak potrebujete zazeleniť súvislé plochy, prípadne svah, môžete si vypomôcť aj pôdopokryvnými trvalkami a drevinami. Tie sa časom rozrastú, vytvoria súvislú zelenú plochu a niekedy dokonca aj kvitnú.


Záhrada, ktorá šetrí čas

138909

Na takejto ploche nerastie burina a aj vlaha sa v pôde udrží dlhšie. Vhodné na tento účel sú zimozeleň (Vinca minor), pachysandra (Pachysandra terminalis), krpčiarky (Epimedium), brečtan (Hedera helix), poliehavé druhy borievok (Juniperus) a ďalšie. Trendom v súčasnej záhradnej tvorbe sú plochy vysypané štrkom. Ide o efektné a pre nenáročné záhrady veľmi vhodné riešenie. Vrstva štrku by mala byť vysoká aspoň päť centimetrov (pod ňu treba dať fóliu, aby neprerastala burina). Vrstvou štrku môžete vysypať aj výsadby nenáročných suchomilných trvaliek. Nie veľmi náročné na údržbu sú aj okrasné trávy (kostrava sivá, perovec, ozdobnica). Ak im doprajete slnečné miesto a priepustnú pôdu, budete sa z ich krásy tešiť mnoho rokov.










Záhrada, ktorá šetrí čas

138913


Záhrada, ktorá šetrí čas

138917

Skôr než začnete s vysievaním rastlín do záhonov, jemne prekyprite pôdu – bude lepšie zadržovať vodu, ktorú mladé rastlinky potrebujú. Ideálnym pomocníkom je záhradný kultivátor od WOLF-Garten DK-M, cena 1 350 Sk (predáva EUROGREEN-Slovensko). Najmä v období, keď mladé rastlinky rastú, treba ich okolie pravidelne kypriť – tak ich koreňovému systému zabezpečíte viac vzduchu, vlahy a živín. S kombinovanou plečkou iE-M to bude hračka, cena 650 Sk (predáva EUROGREEN-Slovensko).






10 pravidiel nenáročnej záhrady
1. Vyberajte dlhoveké a kompaktne rastúce trvalky a okrasné trávy.
2. Z cibuľovín zasa tie, ktoré netreba každoročne vyberať z pôdy.
3. Atraktivitu záhrady zvýšia vždyzelené dreviny, pomalyrastúce a zakrpatené ihličnany.
4. Trávnik môžete nahradiť pôdopokryvnými trvalkami.
5. Nezabúdajte na štrkové a namulčované plochy.
6. Nenáročné popínavé dreviny na plotoch nahradia tvarované živé ploty.
7. Ak chcete pestovať zeleninu, vyberte si kultivary odolné proti chorobám a škodcom.
8. Automatický zavlažovací systém ušetrí čas aj námahu.
9. Kvetinové záhony by mali byť vyvýšené a užšie.
10. Neviditeľnými dobrými pomocníkmi sú hnojivá s pomalým uvoľňovaním živín.

Kategória: Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: dreviny kvety trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia