Okenný manuál pre začiatočníkov
Umožňuje kontakt s okolím bez toho, aby ste museli vystrčiť päty z domu. Plnými priehrštiami rozhadzuje po interiéri svetelné lúče, ktoré prepúšťa cez zasklenie. Keď ho otvoríte, pošle vám na revanš čerstvý vzduch. Správne namontované a dobre vybrané vie ušetriť značnú sumu za energiu. Dobré okno je, skrátka, základ. Len ako ho správne vybrať?
{R1}
Misia č. 1: Plast, hliník alebo drevo?
Niet pochýb, že denné svetlo je nenahraditeľné. V modernej architektúre, ktorá si obľúbila veľké zasklené plochy a otvorené priestory, to platí dvojnásobne. Časy, keď projektanti do fasády sekali okna ako mliekari diery do švajčiarskeho syra, sú už minulosťou. Výrobcovia na trend zareagovali a ponúkajú veľkoformátové výplne otvorov, vďaka ktorým nebudete musieť behať od jedného okna k druhému ako myš k syrovým dieram…
Súčasným trendom je čo najtenší okenný rám, ktorý podporuje ilúziu prepojenia stavby s exteriérom. To možno dosiahnuť najmä hliníkovými profilmi. Prvé hliníkové okná sa na trhu objavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia a stali sa výrazným konkurentom oknám z dreva, ktoré vtedy hrali prím. Okná z hliníka ponúkli nižšiu cenu, vyššiu pevnosť a odolnosť. V osemdesiatych rokoch, keď až 60 percent okien so zdvojeným zasklením bolo z hliníka, im začali konkurovať okná plastové, ktoré zákazníkov presvedčili nižšou cenou a zlepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Dnešné hlinkové okná sa im však už vyrovnajú.
Najrozšírenejšími zostávajú plastové okná. Ich popularita vyplýva z množstva predností – sú trvácne, odolné proti premenlivým poveternostným podmienkam a ľahko sa ošetrujú. Ich dizajn môžete prispôsobiť interiéru – od klasických bielych až po imitáciu drevených povrchov.
Najstarším materiálom na výrobu okien je drevo. Zabudnite však na masív, dnešné eurookná sa skladajú z hranolov zlepovaných zvyčajne z troch alebo štyroch vrstiev dreva. Táto metóda vylučuje krútenie drevených profilov a zaručuje tvarovú stálosť. Výhodou dreva oproti iným materiálom je vysoká životnosť a nižšia hmotnosť, než majú napríklad hliníkové rámy. Životnosť dreveného okenného rámu závisí od použitého druhu dreva. Najtrvanlivejšie rámy sú vyrobené z dubového dreva, ktoré môže vydržať až tristo rokov. Oproti tomu rám okna vyrobený zo smrekového dreva môže vydržať zhruba sto rokov. Musíte počítať s ich náročnejšou údržbou. Výrobcovia sa však snažia, aby vám prácu čo najviac uľahčili, preto drevo špeciálne ošetrujú. Hĺbkovo ho impregnujú (až do stredovej vrstvy) a vďaka tomu ho chránia pred prenikaním vlhkosti. Ošetrujú sa tak všetky povrchy, a najmä čelné drevo. Výnimkou nie je ani nástrek elastickej lazúry s UV ochranou pod vysokým tlakom.
V záujme dobrých úžitkových vlastností spojil svoje sily hliník s drevom. Výsledkom sú drevohliníkové okenné profily. Drevohliníkové okná v sebe spájajú výhody oboch materiálov – prírodný vzhľad dreva v interiéri, moderný dizajn a vysokú životnosť z exteriéru. Krytým hliníkovým opláštením z vonkajšej strany je zaistená odolnosť proti pôsobeniu vonkajších vplyvov.
Misia č. 2: Výber a nákup
Opýtali sme sa odborníkov zo spoločnosti Oknoplast, na aké hlavné kritériá by sme sa mali zamerať pri výbere okien, a vyrazili sme spolu na nákup. Dozvedeli sme sa, že sa vyplatí pamätať na kvalitu a okennú triedu, druh zasklenia a izolačné vlastnosti. Dôležitý je aj výrobca, najmä dĺžka jeho pôsobenia v odbore, renomé, certifikáty a atesty. Často záleží na konkrétnych potrebách. Ak bývate napríklad na piatom poschodí, je pre vás okno so zvýšeným zabezpečením proti vlámaniu úplne zbytočné. Zjednodušene povedané: neplaťte za doplnky, ktoré nepotrebujete, a radšej si doprajte tie, o ktorých viete, že ich naozaj oceníte. Berte do úvahy to, že nákup okien nie je malá položka, preto z rodinného rozpočtu ukrajujte rozumne.
A čo by vás malo zaujímať? V prvom rade okenný profil, sklo, súčiniteľ prechodu tepla a prípadné doplnky a ich variabilita.
Povedzte NIE hluku z ulice!
Okno môže zaistiť účinnú ochranu proti vonkajšiemu hluku a doma tak nastoliť oázu pokoja, do ktorej sa budete radi vracať po únavnom pracovnom dni. Najdôležitejší je akustický útlm okna Rw, z ktorého vyplýva informácia o tom, ako okno izoluje miestnosť proti zvukom zvonka. Protihluková ochrana okien je do veľkej miery závislá od druhu skiel, kombinácie hrúbky skiel, použitej fólie, vzdialenosti medzi sklami, prítomnosti plynu v dvojskle, ako aj od precízneho namontovania. Normy pripúšťajú úroveň hluku v obytných miestnostiach v rozsahu od 25 do 35 dB v noci a od 30 do 40 dB počas dňa.
Na lepšiu orientáciu v uvedených údajoch sa môžete zoznámiť s približnými hodnotami úrovne hluku, ktoré človek citlivo vníma:
• šum listov: 20 dB
• tikot hodín: 30 dB
• hlasitý rozhovor: 70 dB
• kosačka na trávu: 80 dB
• ulica s rušnou dopravou: 90 dB
• zbíjačka: 100 dB
• prúdové lietadlo: 140 dB
Vhodný profil
Čo by ste mali vedieť o okenných triedach? V prvom rade to, že plastové okná vznikajú z profilov, ktoré môžu byť vyrobené v rôznych triedach (A, B, C a tak ďalej). Najvyššia možná trieda profilov je trieda A. Toto označenie znamená, že vonkajšia stena okenných profilov má hrúbku 3 mm. Tým je zaručená stabilita a pevnosť okien aj väčšia ochrana proti hluku a teplotným zmenám. Profily s tenšími stenami, ktoré sa zaraďujú do nižších tried B a C, nie sú až také odolné proti poškodeniu a môžu byť omnoho náchylnejšie na praskanie rohov alebo prípadné deformácie.
Svoju úlohu hrajú aj takzvané komory, teda oddelené vzduchové bubliny v rámci profilu, ktoré sa spolupodieľajú na vytváraní tepelnoizolačných vlastností okna. Počet komôr v profile sa počíta v smere prevažujúceho prúdenia tepla, to znamená z interiéru do exteriéru. Ešte v nedávnej minulosti boli v ponuke okná troj- alebo maximálne štvorkomorové, ktoré väčšina výrobcov dnes už ani neponúka. Najčastejšie sa môžete stretnúť s oknami päť – alebo šesťkomorovými. Niektorí výrobcovia sa pýšia dokonca ôsmimi komorami. Pamätajte však na to, že kvalita tepelnej izolácie okenných rámov nie je vždy daná priamou úmerou k počtu komôr. Niektoré z nich sú totiž také úzke, že na zlepšenie tepelnej izolácie nemajú ani pri zvýšenom počte nijaký vplyv.
Sklá
Ďalším dôležitým prvkom sú sklá. Dnes sa všeobecne používajú dvojsklá, prípadne trojsklá. Sú zložené z dvoch (v prípade trojskiel z troch) sklenených tabúl, ktoré sú oddelené dištančným rámčekom vyrobeným napríklad z hliníka. Medzi sklenené tabule môže byť navyše umiestnený takzvaný termorámik, ktorý znižuje tepelné straty až o 10 percent a zároveň obmedzuje rosenie skiel.
Súčiniteľ prechodu tepla
Zásadný vplyv na pohodlie pri používaní okien má súčiniteľ prechodu tepla U, ktorý však treba vypočítavať pre celé okno, a nie len pre zasklenie. Súčiniteľ U nám udáva, koľko tepla „uteká“ jedným štvorcovým metrom plochy okna. Čím je nižší, tým je to pre vás lepšie – tým menšia je tepelná strata. Súčiniteľ U by sa mal vypočítavať individuálne pre každé okno.
Treba pamätať aj na to, že premyslené vpúšťanie denného svetla a slnečného svitu do domu môže okrem estetických a zdravotných hľadísk efektívne podporovať vykurovanie budovy. V perspektíve dlhšieho časového obdobia tak môžete prispieť k zníženiu platieb za vykurovanie. Ak použijete v dome veľké zasklené plochy na južnej strane, na ktorú dopadá najviac slnečného žiarenia, pomôžete tak pri vykurovaní domu v zime. Toto riešenie vám prinesie ešte väčšie výhody v spojení s roletami, ktoré vás budú v lete chrániť pred horúčavou, a počas zimných nocí vytvoria ďalšiu prekážku proti úniku tepla z miestnosti.
Ďalšie súčasti
Pohodlie pri používaní okna možno zvýšiť, ak si zvolíte ďalšie príslušenstvo, napríklad zablokovanie chybnej polohy kľučky, ktoré pri jej nepresnej polohe zabráni vypadnutiu krídla z rámu, ďalej sieťky proti hmyzu alebo vetráky, ktoré automaticky vyrovnávajú zvýšenú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Ďalším zaujímavým riešením je napríklad nízky balkónový prah, ktorý umožní vyjsť na balkón bez zakopnutia, a tiež západka umožňujúca zavrieť dvere na balkón alebo terasu z vonkajšej strany bez použitia kľučky. Pri ochrane domu proti vlámaniu sa oplatí použiť na oknách ďalšie bezpečnostné opatrenie, ako sú bezpečnostné čapy alebo kľučky s kľúčom. Najlepším riešením však bude namontovanie certifikovaných bezpečnostných okien, ktoré majú okrem uvedených prvkov aj sklo so zvýšenou odolnosťou, ktoré sa skladá z dvoch trvale spojených sklenených tabúľ a štyroch bezpečnostných fólií s vysokou odolnosťou proti roztrhaniu.