mladý pár sedí na sedačke pod oknom
Zdroj: iStock

6 jednoduchých tipov, ako dosiahnete, aby okná vo vašom dome či byte vyzerali väčšie

28. 02. 2023
Zdieľať

Veľké okná dávajú interiéru veľa svetla, dostatok vzdušnosti a pôsobia moderne. Dalo by sa priam povedať, že zlepšujú náladu. Lenže v panelákoch a v mnohých domoch nemôžeme len tak zväčšiť okenné otvory a umiestniť do nich väčšie okná. Dobrá správa je, že existuje zopár trikov, ako aspoň opticky zväčšiť okná, aby sa stali dominantou interiéru.

Vyberte si vhodné okenné rámy

Ak je vaším cieľom presvetliť tmavú miestnosť a v rámci rekonštrukcie si nechávate inštalovať nové okná, venujte čas výberu okenných rámov. Dôležitým poznatkom je, že materiály ako oceľ a hliník sú pevnejšie ako drevo a plast, čo znamená, že okenné rámy môžu byť tenšie. Viac skla sa rovná viac svetla a intenzívnejší pocit vzdušnosti. A tiež – ak máte to šťastie – aj pekný výhľad.

Prečítajte si tiež
Deväť najlepších trikov interiérových dizajnérov, ako opticky zväčšiť priestor v stiesnenom interiéri

Pridajte k oknám sedenie

Ďalší spôsob, ako nechať okná vyniknúť, je rozmiestniť pri nich nábytok alebo ešte lepšie – sedací parapet vyrobený na mieru. Priestor pod sedením využite ako úložný a budete mať multifunkčnú novinku, ktorá sa postará o vaše pohodlie i poriadok v izbe.

sedací parapet s kvietkovanými vankúšmi na modrej pohovke

Okná vyniknú aj vďaka sedaciemu parapetu. Zdroj: iStock

Okolo okna umiestnite rastliny

Izbové rastliny vedia výrazne umocniť atmosféru. Interiéroví dizajnéri ich umiestňujú popri oknách nielen kvôli ich potrebe svetla, ale aj preto, že tento trik pomáha zmazať hranicu medzi interiérom a exteriérom. Pravdaže, ak nemáte výhľad priamo na križovatku či iné paneláky. V každom prípade aj nepríjemné výhľady rastliny pri oknách zjemnia a vytvoria bezpečný priestor na relax.

Prečítajte si tiež
Kondenzácia vody na oknách nie je len problémom zimy. Viete, ako jej zabrániť?

Natrite rámy okien

Pozornosť na okná zameriate jednoducho tým, že ich rámy natriete výraznou farbou. Napríklad tmavšia farba rámov ihneď upúta pohľad na to, čo je za oknom. V závislosti od farebnej schémy v miestnosti sa môžete rozhodnúť aj pre odvážny nápad so žiarivým náterom, ktorý dodá vášmu interiéru osobitosť. Ak nemôžete natrieť rámy okien alebo to nechcete riskovať, podobný efekt dosiahnete natretím iných pevných prvkov, napríklad parapetu alebo radiátorov pod oknami.

obývačka s výrazným oknom s tmavým rámom a modrou sedačkou

Pozornosť na okná zameriate jednoducho tým, že ich rámy natriete výraznou farbou. Zdroj: iStock

Závesy zaveste čo najvyššie

Jednoduchý spôsob, ako opticky zväčšiť okná a vytvoriť dramatický efekt, je umiestniť závesy čo najbližšie k stropu. Aj dĺžka závesov až po podlahu pomôže predĺžiť vnímanú výšku okna. Uvažujte aj do šírky – tyč na závesy alebo záclony by mala z každej strany presahovať okno o 20 až 30 centimetrov. Keď ich odtiahnete, mali by zakrývať okenný rám, ale nikdy nie samotné sklo.

obývačka s dlhým sivým závesom a bledou pohovkou

Aj dĺžka závesov až po podlahu pomôže predĺžiť vnímanú výšku okna. Zdroj: iStock

Rolety na okná – farby, textúry

Existuje množstvo dizajnových nástrojov, pomocou ktorých môžete pritiahnuť pozornosť k oknám a opticky ich zväčšiť. Kľúčom je vždy vytvoriť okolo nich scénu, ktorá dodá dramatickosť a zaujímavosť dizajnu.

Výborne fungujú rímske rolety s rôznymi vzormi alebo farbami, zvoliť si môžete tiež originálnu tapetu alebo maľovku na stenu s oknami. Mnohé robí aj textúra závesov, záclon či roliet na okná a výber žalúzií.

Klasické vodorovné interiérové žalúzie sú už dnes za horizontom, pretože interiér skôr separujú od exteriéru, ako by ho s ním spájali. Záleží aj na tom, čo je na druhej strane – za vašimi oknami a akú mieru otvorenosti si môžete dovoliť.

Mladá žena sťahuje roletu na okne

K oknám pritiahne pozornosť zaujímavá roleta, alebo žalúzia. Zdroj: iStock

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Okná
Tagy: okenné rámy rolety závesy
Zdieľať článok

Diskusia