Kúpeľňové armatúry
Mať doma dostatok vody už dávno nie je luxus, ale nevyhnutnosť, bez ktorej by bol náš život oveľa ťažší a nepríjemnejší. Rozvodom vody do domácností sa už pred stáročiami zaoberali starovekí Rimania i niektoré staré civilizácie v Amerike, ktoré mali dokonalú vodovodnú a kanalizačnú sieť. Vodovody a ich súčasti prešli najmä v poslednom čase výrazným rozvojom. Zvýšila sa nielen technická úroveň a vyhotovenie, ale aj dizajnérske spracovanie, ktoré predovšetkým z vodovodných batérií a kúpeľňových armatúr vytvorilo úžitkové predmety jedinečného vzhľadu a nenahraditeľnej funkcie na prívod vody.
Podľa spôsobu miešania a púšťania vody môžu byť batérie dvojvrškové (kedysi boli podobné dvojventilové a o oboch sa dodnes obrazne hovorí, že majú kohútiky, čo je síce terminologicky nesprávne, zato však oveľa známejšie), jednopákové, termostatické alebo na bezdotykové ovládanie.
Zastaraný kohútik
Aj keď časy, keď z kohútika neustále kvapkala voda, sú už preč, klasické kohútikové batérie sa postupne vytrácajú z obchodov i z našich kúpeľní. Kohútikové batérie si udržujú priazeň predovšetkým u zástancov retroštýlu ako aj u obdivovateľov módnych trendov. Moderné kohútikové batérie dosahujú vysokú kvalitu, pretože ventily s keramickými sedlami zaručujú výbornú tesnosť a ľahkosť pri ovládaní. Maximálny prietok vody z kohútika dosiahnete už pri otočení o 180°.
Nevýhodou však naďalej zostávajú vyššie straty vody a energie, pretože čas potrebný na namiešanie požadovanej teploty je niekoľkokrát dlhší ako pri pákových batériách, a to nehovoríme o termostatických. Výrazne je to cítiť najmä pri sprchovaní. Mierne zníženie spotreby vody kohútikových batérií pri súčasnom zvýšení umývacieho účinku sa dá dosiahnuť perlátorom osadeným na ústí výtokového ramienka armatúry.
Všade prítomná páka
Obľúbené pákové batérie sa vo všeobecnosti považujú aj za úspornejšie, aj za pohodlnejšie a postupne vytláčajú klasické kohútikové batérie. Umožňujú presné nastavenie požadovanej teploty vody a pohotové uzatváranie prietoku aj na krátku dobu. Ich ovládanie je veľmi jednoduché, jedným pohybom nastavíte teplotu aj prietok vody. Kvalita, funkčnosť a životnosť pákových armatúr závisí od kartuše, ktorá zmiešava vodu pomocou dvoch na sebe umiestnených keramických platničiek s otvormi. Ich vzájomným pohybom sa mení výstupná teplota vody a jej prietok. Kvalitná kartuša navyše zaručuje dokonalú tesnosť a tichú prevádzku pákovej batérie. Dobrá batéria môže byť vybavená tiež obmedzovačom teploty. S takýmto zariadením ušetríme až 50 % vody.
Trendový termostat
Špeciálne koncipované termostatické batérie určené predovšetkým na využitie pri vaniach a sprchách sú schopné vo výraznej miere ušetriť vodu i energiu. Poklesy teploty a tlaku sa vyrovnávajú. To zabezpečí nielen rovnomerný prúd vody, ale predovšetkým konštantnú teplotu, ktorú si možno nastaviť na stupnici ovládacej rukoväti. Od výrobcov sa batéria nastavuje na výstupnú teplotu 38 °C, pokiaľ ju chcete zmeniť, musíte najskôr zatlačiť tlačidlo bezpečnostnej poistky na ovládači teploty, nastaviť požadovanú teplotu na vyznačenej stupnici a ovládačom prietoku vody nastaviť jeho intenzitu.
Rovnako počas sprchovania či kúpania môžete zvýšiť teplotu vody až po zatlačení tlačidla, zmena požadovanej teploty nastane do dvoch sekúnd. Termostat si pomocou termoprvku – mechanizmu, ktorý pracuje na princípe tepelnej rozťažnosti špeciálnych materiálov – automaticky upraví prietok teplej a studenej vody a udržuje nastavenú teplotu vody s presnosťou ±1 °C. Vyrovná sa aj s kolísaním teplôt v prívodných potrubiach. Na náhly výpadok studenej vody termostat okamžite zareaguje uzavretím horúcej vody, čím odbúra hrozbu obarenia.
Kvalitný termostat býva zvyčajne sériovo vybavený bezpečnostnou poistkou proti popáleniu. Takzvaná brzda horúcej vody zabraňuje náhodnému nastaveniu vody s teplotou väčšou ako 38 °C. Aj povrch batérie nie je nikdy horúci, o rovnomernú teplotu povrchu jej tela sa stará termoizolačný materiál a dômyselná konštrukcia, ktorá zabezpečuje oddelenie pretekajúcej vody. Sprchový termostat býva taktiež vybavený tzv. eco-klick systémom. V princípe ide o obmedzovač prietoku, ktorý zníži spotrebu vody a energie až o polovicu. Jemný odpor pri ovládaní kohútika na nastavenie veľkosti prietoku vody zabráni tomu, aby bol prietok príliš veľký. Ak tento odpor prekonáte, začne z batérie pretekať maximálny prúd.
Pri niektorých typoch výroby teplej úžitkovej vody sa odporúča túto funkciu deaktivovať. Na záver treba ešte spomenúť zvýšenú citlivosť termostatov na kvalitu vody. Termostaty nesmú prísť do styku s hrubými nečistotami, preto k ich výbave patria filtračné sitká, ktoré treba udržiavať čisté. Ak máte príliš tvrdú vodu, hrozí zanesenie termostatu vodným kameňom, čím dochádza k spomalenejším reakciám na rozdielne teploty. V prípade tvrdej vody je lepšie investovať do zmäkčovača, ktorý oceníte aj pri práčke a iných spotrebičoch.
Termostatické batérie môžu byť zapojené do všetkých obvyklých teplovodných systémov. Pri jednoduchých plynových ohrievačoch bez stáleho plameňa môžu pri ich použití nastať problémy s udržaním plameňa, keď odber teplej vody klesne pod minimálny prietok odporúčaný výrobcom ohrievača. Pri kombinácii termostatickej batérie vybavenej obmedzovačom prietoku s prietokovým ohrievačom treba z batérie odstrániť dorazový krúžok na obmedzenie prietoku vody. Rovnako je nutné odstrániť obmedzenie prietoku, ak ho obsahuje, aj z ručnej sprchy. Výmena termostatickej batérie namiesto klasickej sa určite oplatí. V priemere sa pri používaní termostatických batérií zníži spotreba vody o 40 až 50 %, čo znamená návratnosť investícií do jedného až dvoch rokov.
Bez dotyku
Batérie s bezdotykovým ovládaním (so senzorom) sa používajú najmä vo verejných prevádzkach, kde by sa z hygienických dôvodov nemalo dotýkať armatúr, no praktické môžu byť napríklad aj na umývadle v hosťovskom WC alebo v detskej kúpeľni. Ovládanie využíva elektrický prúd s nízkym napätím, ako zdroj prúdu môžu slúžiť aj monočlánky alebo zabudovaný fotovoltický panel. Šetrenie, šetrenie a zase šetrenie Väčšina výrobcov kúpeľňových armatúr venuje svoju pozornosť nielen kvalitnému dizajnu a technickému vyhotoveniu, ale vo veľkej miere tiež úspore vody. Najbežnejším riešením je vodná brzda, vďaka ktorej môžete zredukovať spotrebu vody o 50 %. Podobný spôsob šetrenia ponúka páková batéria s eko-tlačidlom, kde sa do fázy maximálneho prietoku dostanete až po zatlačení tohto tlačidla. Rovnakým eko-tlačidlom sa obmedzuje aj teplota vody. Jej úsporu vám zabezpečia aj tzv. oválne prúdové perlátory, vyvinuté firmou Kludi. Perlátory vytvárajú jemný prevzdušnený prúd vody, ktorý aj pri menšom množstve vody ponúka rovnaký zážitok z kúpeľa alebo sprchovania.
Ak ste sa rozhodli šetriť vodou, mali by byť aj ručné sprchy a sprchové hlavice vyrobené z materiálov odolných proti usádzaniu vodného kmeňa, čím sa zvyšuje ich životnosť. Skôr ako začnete používať novú batériu, mali by ste kúpiť a namontovať do prívodného potrubia mechanický filter. Na našom trhu predávajú filtre s plastovým alebo s nerezovým sitkom. Pýtate sa, prečo treba filtrovať vodu z verejnej vodovodnej siete? Pretože napriek úpravám obsahuje množstvo prímesí, ako je piesok, hrdza, zlúčeniny horčíka, chlóru, vápnika a tiež rôzne mikroorganizmy. A keď sa dostanú do batérie, môžu poškodiť kartušu. Ak nemáte namontovaný mechanický filter, mnohí predajcovia batérií vám ani neuznajú reklamáciu. Filtre pritom nemusia výrazne ovplyvniť váš rozpočet, pretože ich cena sa pohybuje od 120 korún.
Kam s nimi
Kohútikové, pákové i termostatické batérie môžeme podľa spôsobu montáže rozdeliť na stojankové, nástenné nadomietkové a nástenné podomietkové. Stojankové batérie sú určené na montáž na kraj sanitárneho zariadenia a môžu byť riešené ako jedno- alebo viacotvorové. V kúpeľniach s väčšími rozmermi pôsobia veľmi elegantne stojankové batérie, ktoré sa montujú priamo do podlahy, zväčša k vani, aby svojim dizajnom dopĺňali celkový štýl kúpeľne. Nástenné nadomietkové armatúry sa montujú na dokončenú povrchovú úpravu steny.
Podomietkové, pákové alebo termostatické potrebujú priestor priamo v stene. Ich montáž vyžaduje buď zasekanie do steny, alebo použitie inštalačných stienok. Z tohto dôvodu sú vhodné do novostavieb a pri rekonštrukciách kúpeľní. Na zhotovený obklad sa osádza len úzka krytka s ovládačom teploty a prietoku, prípadne s prepínačom sprcha – vaňa. Okrem príjemného vzhľadu ponúka podomietková vaňová batéria aj rozličné možnosti napúšťania vody do vane. Vybrať si môžete výtokové ramienko ústiace zo steny alebo z okraja vane, ako aj napúšťací sifón, ktorý spája funkciu napúšťania i odtoku vody z vane. Aj pri sprchovaní môžete pri podomietkovom systéme skombinovať viacero spôsobov sprchovania, napríklad ručnú sprchu s hlavovou alebo vytvorenie kompletného masážneho sprchovacieho boxu.
Viac informácií: Všetko o kúpeľni