Rady odborníka
Sú moje plastové okná od výrobcu so sledovanou kvalitou?
Tak sme sa dočkali! Stali sme sa členmi Európskej únie, a keby sme mali veriť všetkému, čo sme počuli od našich vládnych predstaviteľov, tak zaznel štartovný výstrel k rozvoju a prosperite. Otvára sa nám európsky trh, a tým aj neobmedzená príležitosť na odbyt našich výrobkov v širšej miere, rozšírenie kapacít, zníženie nezamestnanosti, zvýšenie platov a životnej úrovne. Ale…
Ostatní členovia EÚ majú rovnaké možnosti, a tak sa všetko môže vyvíjať úplne ináč. V ostatnom čase sa nám ponúka nová výhodná príležitosť. Na náš trh zaútočili lacné okná, predovšetkým od našich severných a južných susedov. Sú dokonca „značkové“, tak sa niet čoho obávať. Ale…
V Slovenskej republike platia normy a predpisy, ktoré tieto lacné výrobky – veľakrát len trojkomorové – v mnohých prípadoch nespĺňajú. Vzniká tak nebezpečenstvo, že už krátko po zamontovaní stratia stabilitu, prehnú sa, nebudú tesniť a bude do nich zatekať. Po vstupe týchto lacných výrobkov na náš trh sa niekoľko vzorkových výrobkov rôznych značiek a od rôznych výrobcov podrobilo skúškam v našich akreditovaných skúšobniach. Výsledky boli v týchto prípadoch rovnaké – nevyhovujúce.
Väčšina zastúpení renomovaných výrobcov profilov pre okná a dvere v SR sa od takých nekvalitných výrobkov dištancuje, lebo – na rozdiel od slovenských výrobcov – nemajú nijaký vplyv na kontrolu kvality ich výroby podľa požiadaviek slovenských noriem a predpisov. Preto nemôžu na takéto výrobky poskytnúť záruku alebo servis.
Všetci výrobcovia okien a dverí v SR musia mať svoje výrobky odskúšané v akreditovaných skúšobniach v SR a garantovať zhodu vlastností bežnej výroby s certifikovanými hodnotami. O priebežnú kontrolu sa starajú SOI aj samotné skúšobne. Okná od slovenských výrobcov sú dnes v dôsledku našich prísnych noriem a predpisov jedny z najkvalitnejších v Európe. Slovenský výrobca nesie za ne dlhú, právne vymáhateľnú, záruku. Ručí aj za kvalitu uskutočnenej montáže a prípadné škody vzniknuté v dôsledku chýb pri výrobe okien či montáži. Toho všetkého sa nákupom okien „na trhu“ či od mnohých predajcov importovaných okien – často s nulovým kapitálom a so skúsenosťami – vzdávate a zodpovednosť za škody preberáte na svoje vlastné plecia.
Preto si vždy vyžiadajte doklad o značke CE na ponúkanom výrobku alebo certifikát (osvedčenie) platný pre tento výrobok v SR. Ak máte pochybnosti, krátka otázka u zástupcu profilového systému, z ktorého sú okná vyrobené, vám potvrdí, či ide o autorizovaného výrobcu so sledovanou kvalitou, alebo nie.
Plastové okná a dvere sú výrobky so životnosťou približne päťdesiat rokov. Je len na vás, koľkokrát za život si chcete zaobstarať nové, pretože tie staré sa rozpadli, tečie cez ne alebo prefukuje. A preto pozor! Na rozdiel od čínskych tenisiek tu nejde len o zdravie, ale aj o peniaze! O veľa peňazí a vašich.
Biele alebo farebné?
Farebnosť okien je záležitosťou podliehajúcou trendom doby. Azda preto sú najčastejším variantom univerzálne biele okná alebo okná s dekorom dreva. Slovenskí výrobcovia ponúkajú okrem štandardných dekorov so štruktúrou dreva riešenie farebného povrchu osvedčenou technológiou koextrúzie PMMA, vytvárajúcou na povrchu farebnú vrstvu s hrúbkou 0,5 až 0,8 mm, ktorá je veľmi odolná proti poškodeniu a svojimi vlastnosťami potláča ohrievanie profilov vplyvom slnečného žiarenia. Najdokonalejším vyhotovením je opláštenie profilov hliníkom AluClip. Vybrať si môžete ľubovoľnú farbu či elox, dostanete úplne dokonalý povrch hliníkových okien s tepelnotechnickými vlastnosťami prvotriednych plastových okien za cenu nižšiu než okná drevené. A potom že medzi plastovými profilmi nie sú rozdiely…