Zdroj: INCON

Okná, s ktorými máte istotu úspor energií za vykurovanie

27. 01. 2023 Zdieľať

Ako v súčasnosti efektívne minimalizovať náklady na vykurovanie? K najčastejšie spomínaným riešeniam patria výmena zdroja vykurovania, zateplenie domu, ale tou najjednoduchšou a najrýchlejšou cestou je výmena starých okien za nové. Aj keď okná môžu na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku, nemusí to tak byť.

Desiatky rokov staré, zle tesniace okná len ťažko dokážu plniť súčasné nároky na tepelnoizolačné vlastnosti a náklady na vykurovanie môžu výrazne navýšiť. Problém s nadmerným únikom tepla cez okná sa však netýka iba starších domov, ale aj novostavieb s nedostatočne tesniacimi oknami. Vymeňte okná za okná INCON a výrobca vám garantuje až 30 % úspory energií za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám INCON zaplatí.

Rosenie okien

Horšia kvalita okien sa môže prejaviť zarosením. S kvalitnými oknami INCON problémy s rosením mať nebudete. Zdroj: INCON

Žiadne problémy s rosením

Rozdiely medzi starými oknami, bežnými novými oknami a oknami INCON sú väčšie, než by ste si mysleli. „Overili sme si, že aj keď okná od rôznych výrobcov papierovo (certifikátmi) preukazujú rovnaké vlastnosti, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel. To sa týka životnosti, ovládania, ale hlavne úspor energie. Staré alebo nekvalitné okná spôsobujú veľké úniky tepla, krútia sa, majú nevyhovujúce kovanie aj tesnenia, a navyše sú často zle namontované. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj viac ako polovica tepla,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON.

Rozdiely medzi oknami dokáže odhaliť aj termokamera. Tú však doma nepotrebujete. Netesnosti a horšia kvalita okien sa prejaví ich zarosením. S oknami INCON však problémy s rosením mať nebudete! Navyše si s nimi zvýšite komfort bývania i celkovú energetickú efektívnosť stavby.

Okná cez termokameru

Termokamera zobrazuje rozdiely medzi jednotlivými oknami rôzneho roku výroby. Zdroj: INCON

Reálne úspory pri výmene okien

Rozdiely v úsporách si teraz ukážeme na konkrétnom príklade rodinného domu v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2. Majitelia ho postavili v roku 2005 a zvolili si plastové okná s profilom 70 mm a dvojsklom.

„Naše okná stále slúžili dobre, ale susedia tie svoje postupne začínali meniť. Najskôr sme si hovorili, že ide o zbytočnú investíciu, ale keď nám potom ukázali ich vyúčtovanie za elektrinu a plyn, zmenili sme názor. Dnes sme za to radi, pretože vzhľadom na súčasnú situáciu máme náskok, stavebný aj finančný,“ hovorí majiteľ rodinného domu.

Výmena okien

Po výmene okien z roku 2005 dosiahli majitelia rodinného domu úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %. Zdroj: INCON

Okná si dali vymeniť v roku 2021 a zvolili si plastové okná INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm a trojsklom. Toto okno obsahuje o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrúti a nedá sa ľahko vypáčiť. Uzavretá rámová výstuha zvyšuje pevnosť rámov a podporuje stabilitu okien, hlbšie uloženie skla obmedzuje rosenie. Jeho súčasťou je aj stredové tesnenie a tri tesniace roviny, vďaka čomu okno poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu. Majitelia výmenou okien dosiahli úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %.

Kedy okná vymeniť?

Výmena okien je nevyhnutná najmä vtedy, keď:

  • sú okná zničené alebo je ich profil prehnutý či inak poškodený,
  • chcete znížiť účty za vykurovanie,
  • sa cez staré okná šíri do interiéru priveľa hluku z exteriéru,
  • okná dobre netesnia,
  • sa okná ťažko otvárajú či zatvárajú,
  • sa staré okná rosia v medzisklennom priestore,
  • plánujete kompletnú rekonštrukciu staršej nehnuteľnosti.
Plastové okná INCON Komfort EVO

Plastové okná INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm obsahujú o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrútia a nedajú sa ľahko vypáčiť. Zdroj: INCON

Komplexnú ponuku okien, vchodových dverí a posuvných systémov z PVC, hliníka aj dreva značky INCON si môžete pozrieť a vyskúšať v showroomoch INCON po celom Slovensku, prípadne si môžete ponuku vyžiadať aj online. Nech sa s cenami energií deje čokoľvek, s oknami INCON za teplo vždy ušetríte.

Viac informácií získate na www.incon.sk.

Zdroj: PR článok INCON, spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: plastové okná šetrenie úspora energie úsporné okná výmena
Zdieľať článok