Altánky a pergoly
Pomocou pergol a altánkov si môžeme v záhrade vytvoriť príjemný tieň nad tými miestami, ktoré sú určené na oddych. Zároveň môžu tieto konštrukcie vymedziť výhľad na vybranú časť záhrady alebo ohraničiť vstup na voľné priestranstvo, v kompozícii záhrady pomocou nich doplníme alebo vytvoríme zvislé línie. Konštrukcie pergol a altánkov zvyčajne slúžia aj ako opora pre popínavé rastliny – prvé pergoly sa na pestovanie viniča využívali už v starovekom Egypte, oddávna boli obľúbené aj v japonských a čínskych záhradách.
Altánky aj pergoly majú v záhrade v podstate rovnakú úlohu – ochrániť miesto určené na odpočinok pred letným slnkom alebo nepriazňou počasia (vetrom, dažďom). Oba druhy konštrukcií sú veľmi podobné, zhotovujú sa z takmer rovnakých materiálov, často slúžia ako opora pre popínavé rastliny. Každá z nich sa však v záhrade umiestňuje na inom mieste.
Altánky
V kompozícii záhrady tvorí altánok dominantu a zároveň vytvára intímne zákutie. Preto je veľmi dôležité, kde ho umiestnime – najlepšie v časti záhrady určenej na odpočinok, ideálne je, ak je z altánka zaujímavý výhľad a zároveň chráni pred nežiaducimi pohľadmi napríklad z ulice. Ideálne je, ak je v blízkosti altánka jazierko alebo záhradný gril či kozub (pozor na prevládajúci smer vetra a horľavé materiály). Konštrukcia a materiál altánka by mali byť zladené s okolím – s domom, s ostatnými drobnými architektonickými prvkami v záhrade, s výberom rastlín. Možností je naozaj veľa – od vzdušných konštrukcií z ľahkých materiálov až po mohutné stavby z kameňa a dreva, s dlažbou a osvetlením.
Môžeme sa rozhodnúť pre hotový altánok z katalógu či z ponuky záhradníctva alebo pre stavbu na mieru – od jemnej bambusovej striešky cez zdobenú drevenú konštrukciu až po masívny altánok z dreva a tehál s pevnými základmi. Altánok môže byť voľne položený na trávniku alebo pevne zakotvený v zemi, so spevnenou podlahou či dlažbou. S tým súvisí aj príprava podložia (spevnenie, drenáž, odvodnenie pozemku a pod.).
Steny môžu byť plné alebo polootvorené, môžu tvoriť ochranu proti prevládajúcemu vetru alebo môžu byť vyplnené vzdušným lištovaním, po ktorom sa bude popínať zeleň. Altánok môže byť otvorený z viacerých strán alebo len z jednej strany – s výhľadom na konkrétnu časť záhrady, detail či solitér.
Pergoly
Pergoly sú ďalším vďačným spôsobom, ako si vytvoriť tieň napríklad nad terasou. Zároveň užšie prepoja dom a záhradu a prekryjú aj niektoré nedostatky architektúry. Dnešné pergoly a oblúky sa konštrukčne nelíšia od tých z minulosti.
Umiestňujú sa v tesnom kontakte s domom, často sú akoby pokračovaním strechy, samozrejmosťou je spojenie tejto konštrukcie s popínavými rastlinami alebo so zavesenými črepníkmi s previsnutými druhmi. Konštrukcia pergol a oblúkov by mala byť výrazná a pevná, aby vydržala nápor silných rastlín. Na ich budovanie sa používajú zväčša drevo a kov, ale aj bambus a pálená tehla, materiály možno aj kombinovať.
Materiál a proporcie pergoly treba vždy prispôsobiť domu a okolitej výsadbe v záhrade, aby nepôsobila priveľmi dominantne a hrubo.
Materiály odporúčané pre rozličné štýly záhrad
Vidiecka záhrada: pergoly z dubového dreva, tehlové stĺpy s dubovými trámami
Strešná záhrada: napnuté kovové drôty alebo plastová pergola
Záhrada pri vode, s jazierkom: pergoly z priemyselne opracovaných, morených drevených tyčí
Horská záhrada: stĺpy z lomového kameňa, hrubo otesané trámy
Mestská záhrada: tehlové stĺpy, hladké drevené trámy
Bežná prímestská záhrada: hladké kamenné stĺpy kombinované s tvarovanými brvnami
Najobľúbenejším materiálom na altánky a pergoly je drevo, ktoré môže mať veľa podôb. Mäkké drevo sa často dodáva len nahrubo opracované (narezané) a jeho povrch treba ešte upraviť, hobľované drevo je hladšie, môže sa priamo natierať farbou alebo moridlom. Záhradné stavby sú vystavené nepriazni počasia, kolísaniu teplôt a vlhkosti, preto by použité drevo malo byť kvalitné a vhodne povrchovo upravené.
Popínavé rastliny ku konštrukciám
Plamienok horský (Clematis montana) Pavinič (Parthenocissus tricuspidata) Mučenka belasá (Passiflora coerulea) Trúbkovec koreňujúci (Campsis radicans) Vinič hroznorodý (Vitis vinifera) Vistéria čínska (Wisteria sinensis) Brečtan (Hedera colchica) Zemolez japonský (Lonicera japonica)