Secesný byt nakazený kreatívnym nadšením
Byt v pražskom secesnom dome na nábreží Vltavy je zariadený jednoducho, s citom pre detail a funkčnosť a s rešpektom k pôvodnému zámeru staviteľa.
Byt je práve teraz vo fáze opúšťania a jeho majiteľ David Brada svoj krok nechať za sebou Prahu, zvonenie električiek pod oknami a známe zvuky mesta neľutuje. V Prahe má odžitých pár desiatok rokov, tak sa teraz rozhodol „upratať sa“ pre zmenu do ticha prírody neďaleko Liberca. Z bytu si ale odnáša to podstatné – nadšenie pre kvalitný, šikovne vymyslený nábytok, pre lahodné víno z hôr a dobrý jazz.
Jednoduchosť a účelnosť je hlavnou témou kuchyne. Švih jej dodáva červený lakovaný príborník so zasklenými dverami, drevená pracovná doska do nej zas vnáša teplo a jasný ľudský rozmer.
Jeho byt bol vždy svojský a zachoval si minimalistický a príťažlivý charakter. Tak, ako sa to stalo mnohým bytom, i tento dostal povinné socialistické úpravy v podobe linolea nalepeného priamo na drevené parkety, no našťastie sa mu vyhli ubíjajúce zásahy do dispozície.
David sa snažil zachovať, pokiaľ možno, čo najviac pôvodných prvkov, a kde sa to nepodarilo, adekvátne ich nahradil rovnako ako parkety vo veľkorysej predsieni, z ktorej sa vchádza do všetkých miestností v byte. V izbách sú zachované i pôvodné štuky, no čo sa týka voľby nábytku a zariadenia, siahol David po nadčasovom štýle a v byte „rozmaznával“ osvedčené ikonické kusy. Tie doplnil preglejkovým nábytkom od značky Nils Holger Moormann, ktorý v tom čase na českom trhu nebol.
Prečítajte si tiež:
Zrekonštruovaný trenčiansky byt, v ktorom vás prekvapenia čakajú na každom kroku (VIDEO)
Tu by sa dalo s malým významovým posunom použiť staré dobré príslovie: Tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, až sa ucho odtrhne. Tak dlho si chodil David do Nemecka po skladacie preglejkové kusy, až bol pristihnutý pri čine.
U Moormanna si všimli, že počet kusov nábytku predaných súkromnej osobe rastie, a začali sa domnievať, že David ich nábytok distribuuje ďalej. Ponúkli mu teda spoluprácu a David, ktorý si bol vedomý špičkovej kvality, ľahkej kompletizácie a výborného dizajnu nábytku, prikývol.
V spálni dominuje pôsobivá geometrickosť. Koberec s výrazným štvorcovým vzorom farebne korešponduje s ostatným vybavením a udáva rytmus. Posteľ je, neprekvapivo, od značky Nils Holger Moormann. Volá sa Siebenschläfer – Sedmospáč. Okrem toho, že na jej zloženie nepotrebujete takmer žiadne skrutky, bude asi aj dosť pohodlná.
Vráťme sa ale späť k zariadeniu bytu, kde prevažuje jednoduchosť a funkčnosť. Neutrálny základ dopĺňajú obrazy – niektoré také výrazné, že na seba okamžite strhnú pozornosť – a zaujímavé doplnky. Všetko je zariadené tak, aby priestor nebol zaťažený zbytočnými vecami. V obývačke je okrem pohovky, kresiel a zopár skriniek umiestnený aj veľký jedálenský stôl, ktorý nám David nadšene predvádzal v akcii – teda v procese premeny nastavenia podnože.
Izba je opticky rozdelená obojstranným regálom na relaxačnú a jedálenskú časť. Z obývačky vedú dvere do detského sveta, o ktorý sa delia tri deti. Tu sa David poradil s architektmi Davidom Maštálkom, Lenkou Křemenovou a Terezou Schneiderovou z ateliéru A1 Architects, ktorí očividne dokážu pracovať s priestorom. Izbu premysleli tak, že sa do nej pomestia dve dievčatká a dospievajúci chalan a vôbec sa navzájom nerušia.
Toto riešenie sa dá, samozrejme, použiť iba v bytoch s vysokými stropmi, no tam, kde je výška k dispozícii, predstavuje veľkú úsporu plochy. Architekti totiž navrhli horizontálne rozdeliť priestor tak, že starší Mikuláš sa môže po drevenom rebríku vyšplhať do svojho zázemia a dievčatká majú postele a veľký pracovný stôl umiestený vo výklenku pri okne oddelené vertikálnou preglejkovou stenou.
Cez kruhové otvory v nej sa svetlo dostáva aj do druhej časti izby, kde je dosť miesta aj na spoločné aktivity. Ani tu nie je nič navyše – všetko je funkčné, kvalitne zhotovené a s dostatkom úložných priestorov.
Detské kráľovstvo rozdeľuje preglejková stena s kruhovými otvormi, ktoré slúžia nielen na presvetlenie zadnej časti izby, ale detská fantázia ich dokáže zahrnúť aj do svojich plánov.
Funkčnosť a nadčasovosť zariadenia, ktoré by vyzeralo dobre v interiéri v akomkoľvek štýle, sú spoločné pre všetky miestnosti bytu. Či už hovoríme o praktickej kuchyni, ktorá trochu pripomína dizajnové mäsiarstvo, kúpeľni s práčkou a sušičkou šikovne ukrytými vo vstavanej skrini a s vybavením vypočítaným na milimetre, alebo o spálni orientovanej do pokojného dvora, všade musíme spomenúť premyslený systém, ktorý však neutláča určitú ležérnosť a neokázalosť bývania.
Bonusom bytu sú aj dva užšie balkóny. Jeden, orientovaný do dvora, vyslovene láka na letné raňajky alebo posedenie pri víne, z druhého vidieť na rieku a krásy Prahy na jej ľavom brehu. Rašínovo nábrežie je samo osebe dobrá adresa, kde sa s citom pre detail a energiu miesta dá vytvoriť naozaj zaujímavé bývanie.
Dievčatká majú spoločný priestor s luxusným výhľadom. Zhodli sme sa, že by sa nám tu úlohy písali dobre, ale dlho. Pri stole majú každopádne dostatok prirodzeného svetla a dobre sa im sedí na stoličkách vylisovaných z jedného kusa plechu. Schválne, uhádnete značku?
Top tip
Horizontálnym rozdelením miestnosti môžete získať viac miesta a vytvoriť zóny s odlišnými funkciami. Takéto riešenie je však možné len pri dostatočne vysokých stropoch.
Profil
MAJITEĽ
David Brada pracoval dlho v reklamnej agentúre a v súčasnosti sa orientuje na vlastné podnikanie v oblasti dizajnového nábytku a extrémnych vín z horských oblastí. V Čro Vltava a v Rádiu 1 moderuje každý týždeň niekoľko jazzových programov.
NEHNUTEĽNOSŤ
Byt v bytovom dome na Rašínovom nábreží v Prahe
Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis Môj dom