Zdroj: WESTWING

Vzdušný a svetlý dámsky byt: Keď menej znamená viac

24. 08. 2020
Zdieľať

Týmto heslom sa riadila pri tvorbe svojho domova Antonina Samecka, zakladateľka značky RISK made in Warsaw. Jej byt v exkluzívnej časti Varšavy je zariadený so zmyslom pre estetiku a s úctou k dizajnu. To sú totiž zásady, ktorých sa drží aj ako dizajnérka módy.

Mali ste pri zariaďovaní bytu jasnú predstavu, ako bude výsledok vyzerať? Alebo to bolo postupné dolaďovanie?

Rozhodne to bolo postupné dolaďovanie. Usporiadanie miestností, odstránenie stien a tým pádom spojenie kuchyne s izbou a rozšírenie kúpeľne – to všetko sa odohralo na začiatku rekonštrukcie a ukázalo sa, že je to veľmi praktické riešenie. Ale iné veci, ako napríklad posuvné dvere do spálne z benátskeho zrkadla, obraz od Dariusza Fieta na celej stene v spálni alebo kuchyňa v tejto podobe, to všetko sa vytváralo postupne.

Ak máte problém s aranžovaním nábytku a doplnkov, uistite sa aspoň, že všetky vyzerajú krásne. Chaos totiž vždy vyzerá oveľa lepšie, ak sa skladá z krásnych predmetov.

rekonštrukcia bytu

Ak túžite v knižnici zahnať nudu a nebude vám prekážať mix žánrov, zoraďte knihy v nej podľa farieb. Na pohľad veľmi efektívne riešenie. Zdroj: Westwing

Interiér ste si navrhli sama alebo vám pomáhal architekt či dizajnér?

Najprv mi architekti pomohli vybrať podlahu vyrobenú zo starých dosiek a potom som sa už riadila len sama sebou.

rekonštrukcia bytu

Veľkorysý šatník v spálni sa tiahne zhora nadol cez dve steny. Majiteľka chcela, aby sa doň zmestilo jej nespočetné množstvo odevov a aby zároveň opticky nezaplnil celý interiér. Zdroj: Westwing

Ako by ste charakterizovali svoj byt tromi slovami?

Vzdušný, svetlý a ideálny na bývanie.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Moderný pánsky byt s rastlinnými dekoráciami

Aký štýl bývania vás oslovuje? Čo musí mať a čomu by ste sa, naopak, určite vyhli?

Je ťažké hovoriť o jednom konkrétnom štýle. Byt je súborom predmetov a riešení, ktoré sa mi páčia, i keď sú niekedy sú štýlovo protichodné. Nekúpila by som si do bytu veci, ktoré sa mi nepáčia.

rekonštrukcia bytu

V celom byte vás potešia najmä detaily, ako sú svietidlá, porcelán či živé kvety. Prilba v pozadí majiteľku denne sprevádza na motorke počas presunov rušným mestom. Zdroj: Westwing

Zaujala ma vaša knižnica. Nielen rozsiahlou zbierkou kníh, ale aj ich farebným zoradením. Na bielej ploche takýto „color blocking“ vyzerá omnoho efektnejšie. Aké knihy rada čítate? A čo tá helma? Patrí k nej aj motorka?

Knižnicu som naaranžovala okamžite počas rekonštrukcie bytu, ešte pred nasťahovaním. Mám rada pevné prvky. Sú rámcom pre neustále zmeny, ktoré rada a často robím. A knihy som zoradila podľa farieb, pretože som vizuálne založený človek. S potešením sa na ne pozerám, ľahko sa dajú odložiť na svoje miesto – žltá k žltej, ružová k ružovej, a keďže mám pamäť na obaly, viem všetky ľahko nájsť. Na poličkách sa nachádza mnoho albumov a kníh s rôznou tematikou, ktorá ma zaujíma. A prilba od Borsalina? Vždy ma sprevádza na mojej Vespe. Skúter je totiž najlepším dopravným prostriedkom vo Varšave.

rekonštrukcia bytu

Kúpeľňa je klasická, s prvkami retro štýlu. Vedú do nej viac ako storočné nájdené staré dvere, ktoré prešli obnovou. Toto je miestnosť z cyklu „nikdy sa tu nenudím“, vraví Antonina.
Zdroj: Westwing

Ikonické chladničky Smeg dodajú šmrnc každému interiéru. Prečo práve ružová?

Ten odtieň ružovej je totiž krásny. Dodáva kuchyni ľahkosť, je príjemné sa na ňu pozerať. Táto chladnička nie je len obyčajným spotrebičom, ale ozajstným umeleckým dielom.

Nechýba vám v spálni vyššia konštrukcia postele?

Je príjemné sa zobudiť a pozerať sa na oblohu namaľovanú na opačnej stene. Z nízkej polohy je lepšia perspektíva. 🙂

Prečítajte si tiež
Žiadne biele steny! Toto je úplne iný byt, ako ste zvyknutí

Máte ešte nejaký nesplnený sen, čo sa týka bývania?

Priala by som si lepší výhľad z okna. To je azda jediná vec, ktorá sa však nedá docieliť ani rekonštrukciou.

rekonštrukcia bytu

Stena s motívom oblakov oproti posteli je vlastne obraz od Dariusza Fieta – najcennejšia vec v Antonininom byte. Zdroj: Westwing

Veľmi sa mi páči dizajn, ktorý nie je len na jednu sezónu. V móde aj interiéroch oceňujem premyslené a nadčasové modely, ktoré sú krásne a zároveň funkčné,

rekonštrukcia bytu

Zdroj: Westwing

Profil

Antonina Samecka je návrhárka a zakladateľka značky RISK made in Warsaw, ktorú založila v roku 2011 so svojou kamarátkou Klarou Kowtun. Ich kolekcie odrážajú ich vkus, pohľad na svet a prístup k životu. Ale tiež všetko, čo je pre ne dôležité, od kultúry a vynikajúceho dizajnu cez pohodlnosť a podporu lokálneho trhu až po úctu k našej planéte.

www.riskmadeinwarsaw.com/pl

Text: Katarína Barošová
Foto: WESTWING
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia