Správny postup pri umývaní a údržbe okien
Asi sa zhodneme na tom, že okná treba umývať aspoň dvakrát za rok. Nestihli ste to pred Veľkou nocou? Nevadí, s našimi radami to teraz urobíte dokonale.
Začnite tým, že odstránite hrubé nečistoty, prach, prípadne zvyšky lístia. Môžete ich pozmetať metličkou alebo vysať bežným domácim vysávačom. Pri strešných oknách treba lemovanie okolo okna vyčistiť aspoň raz za rok, aby mohla dažďová voda voľne odtekať.
Najskôr rámy, potom sklo
Teraz sa môžete pustiť do umývania – vystačíte pri ňom s mäkkou handrou, vlažnou vodou a bežným saponátom. Nikdy nepoužívajte abrazívne prostriedky (napr. tekutý piesok) ani chemikálie (riedidlá, odlakovač a pod.), pretože by mohli okenné profily poškriabať alebo trvale poškodiť. Z rovnakého dôvodu sa vyhnite aj nástrojom s ostrými hranami, ako sú nože, kovové špachtle, oceľová vlna a pod. Ak je to nutné, použite drevenú alebo plastovú špachtľu.
Pri umývaní začnite s okennými profilmi (rámami) zvonka, pokračujte na ich vnútornej strane a nezabudnite ani na kľučky a hrany medzi krídlom a rámom. Až potom prejdite ku sklám. Vodu pravidelne meňte za čistú.
Neprehliadnite: Aký problém signalizujú zarosené okná a ako ho riešiť?
Čistenie skiel si môžete uľahčiť gumovou stierkou, nesmie však mať ostré kovové hrany. Ešte jednoduchšie je to s tzv. aku stierkou, s ktorou špinavá voda nesteká po skle a neznečisťuje okenný profil a parapet. S jej pomocou umyjete okno väčšinou tak dokonale, že ho už netreba leštiť. „Na čistenie okien určite nepoužívajte parné čističe, ktoré produkujú paru s teplotou vyššou ako 60 °C. Takáto vysoká teplota totiž poškodzuje tesnenia,“ upozorňuje Petr Sýs, technický a produktový manažér výrobcu PVC okenných profilov Deceuninck. Na záver môžete sklá preleštiť handričkou z mikrovlákna alebo špeciálnou handrou na sklo, ktoré nezanechávajú chĺpky, a leštiacim prípravkom na okná.
Nezabudnite na detaily
Pri umývaní okenných rámov by ste mali vyčistiť aj drenážne kanáliky a skontrolovať tesnenie. Vysávačom odstráňte nečistoty z priestoru medzi tesneniami a rámom. Potom vyčistite odtokové kanáliky napríklad pomocou vatovej tyčinky. Ich priechodnosť je dôležitá, aby sa v drážke rámu nehromadila voda – či už skondenzovaná, alebo zatečená pri nárazovom daždi.
Gumové tesnenie časom stráca pružnosť, preto je dobré ho aspoň raz za rok skontrolovať. Čierne tesnenie medzi krídlom a rámom utrite a prezrite, či nie je zdeformované. Stlačením si overíte, či je stále pružné. „Všetky tesnenia potrite na to určeným prípravkom, ideálne silikónovým olejom. Zachová sa tým ich pružnosť a zabráni sa lepeniu. Stuhnuté, poškodené alebo nepriliehajúce tesnenie je nutné vymeniť – túto prácu však už zverte odborníkom,“ odporúča Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku. Toto odporúčanie sa však netýka strešných oknien, pri ktorých sa tesnenie nenatiera.
Skontrolujte rámy
Plastové okná stačí pravidelne umývať, na záver ich môžete pretrieť antistatickým prípravkom, ktorý bráni usádzaniu prachu (aspoň na nejaký čas). Každopádne sa pri ich čistení vyhnite chemikáliám (kyselinám a rozpúšťadlám) – na odstránenie odolného znečistenia z PVC profilov, napr. stôp po fixke, existujú špeciálne čističe (Deco-clean). Podobne jednoduchá je aj údržba tzv. bezúdržbových rámov strešných okien VELUX, ktoré majú drevené jadro kryté vodotesnou polyuretánovou vrstvou – stačí ich len utrieť.
Na hliníkové rámy ponúkajú výrobcovia (napr. Schüco) univerzálne aj špeciálne čističe určené na rôzne povrchové úpravy, ktoré zachovávajú vzhľad povrchu (či už lesklý alebo matný), a tiež konzervačné prostriedky.
Pri drevených rámoch by ste mali pri umývaní skontrolovať lak (či už ide o fasádne alebo strešné okná) – jeho narušenie prezradia biele miesta. V takom prípade treba rám prebrúsiť brúsnym papierom a prelakovať jednou alebo dvoma vrstvami vodouriediteľného akrylátového laku. Ak zanedbáte prvé známky poškodenia, môže vlhkosť preniknúť do dreva a usadí sa tu pleseň, ktorá sa prejaví sčernením. Vtedy sa musí rám obrúsiť hlbšie a pred lakovaním ošetriť fungicídnym prípravkom. Výrobcovia drevených okien odporúčajú používať pravidelne tzv. ošetrovaciu sadu, ktorá predĺži životnosť laku – po tom, ako umyjete rámy, utriete ich ešte handričkou so špeciálnym prípravkom.
Premažte pohyblivé časti, dotiahnite skrutky
Aspoň raz za rok by ste mali tiež premazať všetky kovania, tj. všetky kovové časti, ktoré vidíte po otvorení okna. Zabezpečíte tým hladký chod pohyblivých častí, ochránite kovanie pred vlhkosťou a koróziou a predĺžite životnosť okna. Vhodný je napríklad mazací olej na šijacie stroje, vazelína (ideálne v spreji) alebo mazací sprej od výrobcu okien. Nepoužívajte prípravky obsahujúce kyseliny a živice, pretože by mohli poškodiť tesnenie. Vhodné nie sú ani kuchynské oleje.
Skontrolujte aj upevnenie pántov a skrutky na vonkajšom oplechovaní strešného okna, používaním sa zvyknú uvoľniť i kľučky – povolené skrutky dotiahnite, opotrebované alebo poškodené diely nechajte vymeniť.
Nastavenie okien
Nastavenie okien sa robí len vtedy, ak je to nutné – napríklad, keď sa zle zatvárajú alebo nedoliehajú. Na túto prácu sa však odporúča pozvať si odbornú firmu, ideálne tú, ktorá okná dodávala. „Existuje veľké množstvo kovaní a s každým typom sa zaobchádza trochu inak. Pri neodborných pokusoch o nastavenie sa môže funkčnosť okna naopak ešte zhoršiť,“ varuje Petr Sýs. Nastavenie okien by mohol zručný a poučený laik zvládnuť (na internete nájdete mnoho videonávodov), no pri dverách je to zložitejšie. A pri strešných oknách sa o nastavenie ani nepokúšajte, rovno kontaktujte zákaznícke centrum.
Prečo sa nemajú umývať okná, keď mrzne?
Okno je vonkajší prvok a musí vydržať aj nižšie teploty a mráz. V mraze však neumývajte okná horúcou vodou, sklo by mohlo prasknúť. Taktiež mokré tesnenie by sa vplyvom mrazu mohlo „prilepiť“ a pri ďalšom otvorení okna by ste ho mohli poškodiť – odtrhnúť alebo roztrhnúť.
4 kroky k dokonalej údržbe okien
1. Základné očistenie
Najskôr odstráňte hrubé nečistoty, prach, prípadne zvyšky lístia. Dôležité je najmä vyčistiť lemovanie okolo strešných okien, aby mohla dažďová voda voľne odtekať.
2. Umývanie
Začnite rámami zvonka, pokračujte zvnútra a nakoniec umyte sklo, ktoré po umytí ešte preleštite. Používajte mäkkú handru, vlažnú vodu a bežný saponát, čistenie skla vám zjednoduší aku stierka. Vyčistite aj drenážne kanáliky a skontrolujte a ošetrite tesnenie.
3. Kontrola rámu
Plastové rámy stačí bežne umyť, na hliníkové je dobré použiť špeciálne čistiace a konzervačné prostriedky. Viac pozornosti (ošetrenie, kontrolu, prípadne obnovu) si vyžadujú drevené rámy.
4. Dotiahnutie a premazanie
Premažte kovanie, skontrolujte skrutky a povolené dotiahnite. Pánty sú väčšinou bezúdržbové, takže ich olejovať netreba. Pri pivotových a vertikálne otočných oknách nikdy nemažte otočný mechanizmus, inak by sa mohlo krídlo okna nekontrolovane pohybovať!
Tip redakcie
Údržba strešných okien nie je o nič náročnejšia ako pri fasádnych oknách. Z vonkajšej strany sú strešné okná chránené plechom a oproti fasádnym majú menej kovaní, ktoré treba premazávať. Aj napriek tomu je potrebné venovať im aspoň raz za rok pozornosť – pravidelná údržba totiž predĺži ich životnosť. Ak chcete mať istotu správnej starostlivosti a žiadne starosti, využite sieť kvalifikovaných servisných technikov VELUX, u ktorých si môžete vybrať jeden z troch balíčkov servisných služieb: Základný, Plus alebo Premium.
Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: DECEUNINCK, SCHÜCO, VELUX
Zdroj: časopis Môj dom