Zdroj: Schiedel

Aké výhody prináša vykurovanie krbom alebo krbovými kachlami

05. 10. 2020
Zdieľať

Pre krb alebo krbové kachle sa najčastejšie rozhodujeme srdcom. Jednoducho sa pri ohni cítime príjemne, radi doň hľadíme... Aké sú však praktické benefity tohto typu vykurovania?

Vďaka krbu alebo krbovým kachliam môžete mať veľmi príjemné sálavé teplo aj svetlo, a to navyše ekologicky a úsporne. „Iste, sú aj iné úsporné a ekologické zdroje energie, no skúste si s pohárom červeného vína užívať pohľad na tepelné čerpadlo. Alebo ležiac na teplej podlahe výhľad na biely strop,“ vraví Maroš Plško z firmy Schiedel.

Emocionálne argumenty v prospech tohto spôsobu vykurovania sú bezpochyby veľmi silné. V prospech krbu hovorí aj to, že ide o zdroj tepla nezávislý od dodávok plynu či elektrickej energie. A ako je to s jeho ekologickosťou či úspornosťou?

Ekológia a legislatíva

Ak máte krb, kachle alebo pec a kúrite drevom, šetríte životné prostredie. Drevo je totiž nielen obnoviteľný zdroj energie, ale je aj CO2 neutrálne – aj keď sa pri jeho spaľovaní uvoľňuje oxid uhličitý (CO2 ) je to plyn, ktorý sa v dreve naviazal pri jeho raste a pri svojom raste ho spotrebuje ďalší strom.

Ekologické správanie sa pri vykurovaní navyše už dnes nie je len otázkou osobnej zodpovednosti či názoru. Núti nás k nemu aj platná legislatíva. V zmysle zákona je na Slovensku totiž povinná energetická certifikácia, pri ktorej sa každá budova zaradí do energetickej triedy (dnes je povinná trieda A1), a to z hľadiska celkovej potreby energie (na vykurovanie a prípravu teplej vody) a primárnej energie.

Prečítajte si tiež
Namiesto štyroch zariadení jedno: Ako vyriešili vykurovanie domu moderne a úsporne

Podstatné je pritom zaradenie podľa primárnej energie, teda hodnoty globálneho ukazovateľa, pri ktorom sa zohľadňuje aj ekologické hľadisko, to znamená emisie CO2 pri vykurovaní aj pri výrobe paliva. Preto sa potreba energie vynásobí príslušnými faktormi podľa energetických nosičov (plyn, elektrická energia a pod.).

Napríklad pri dreve a drevených peletách sa tento faktor blíži k 0, pri elektrickej energii je vyšší než 2,5, pretože jej výroba predstavuje vysokú ekologickú záťaž. Ak teda kúrite elektrinou, aj pri veľmi nízkej potrebe energie sa s primárnou energiou dostanete na vysoké hodnoty. Ak kúrite drevom, vaša potreba primárnej energie bude, naopak, veľmi nízka, čo môže byť pri splnení čoraz prísnejších legislatívnych požiadaviek rozhodujúce.

krby a kachle

Zdroj: iStock

Vhodná kombinácia

Krb obvykle nebýva jediným zdrojom tepla v dome. Dôvody sú celkom pochopiteľné – kúrenie týmto spôsobom je omnoho prácnejšie, než je to napríklad pri plyne či tepelnom čerpadle, a vyžaduje si aj viac disciplíny. Keďže bežné krby a kachle sú lokálnymi zdrojmi tepla, najčastejšie slúžia ako doplnkové kúrenie, v dome s vhodnou dispozíciou však môžu byť aj hlavným spôsobom vykurovania.

V ponuke sú rôzne typy (teplovzdušné, sálavé, s teplovodným výmenníkom), ktoré fungujú odlišným spôsobom, a dajú sa skombinovať v podstate s akýmkoľvek ďalším typom vykurovania. Možností je teda naozaj neúrekom. Aj v tomto prípade sa však dá na vec pozerať nielen z emocionálneho, ale aj praktického hľadiska.

Ak má byť krb iba doplnkovým či príležitostným zdrojom tepla, prípadne najmä dekoráciou, k hlavnému zdroju treba pristupovať tak, akoby bol jediný. Ak plánujete krb ako hlavný zdroj tepla, mali by ste ho považovať aj za podstatnú investíciu do vykurovania. Ako doplnok si potom môžete zvoliť systém, ktorý má síce drahšiu prevádzku, no je investične menej náročný, napríklad elektrické sálavé vykurovanie (či už elektrickú podlahovku, alebo sálavé panely).

Ak máte doma krb, môžete každý večer pozerať ten najúžasnejší‚ televízny program na svete. V ohnisku nikdy nebudete mať rovnaký obraz.

Maroš Plško, Schiedel

Správny výber

Najmä ak majú byť krb alebo kachle hlavným zdrojom tepla v dome, určite by ste nemali šetriť na kvalite výrobku, na návrhu vykurovania ani na realizácii. Ak totiž počítame so životnosťou spotrebiča asi 30 rokov, prevádzkové náklady za obdobie životnosti ďaleko prevýšia tie investičné. A práve voľbou kvalitného spotrebiča s vysokou účinnosťou môžete ovplyvniť nákladnosť prevádzky.

Liatinové peletové kachle Alea

Liatinové peletové kachle Alea, ktoré sú súčasťou novej série Easy od značky MCZ, sú vďaka malej hĺbke (menej než 28 cm) ideálne tam, kde nie je miesta nazvyš. Odvod dymu môže byť buď zozadu, alebo zvrchu, čím sa nároky na priestor ešte znížia. Zdroj: MCZ

Dôležité je tiež vybrať si krb alebo kachle so zodpovedajúcim tepelným výkonom, ktorý sa stanoví na základe tepelných strát a objemu vykurovaného priestoru. Ak bude totiž výkon prinízky a krb budete dlhodobo preťažovať, výrazne skrátite jeho životnosť.

Naopak, ak bude výkon príliš vysoký, budete musieť mať neustále stlmený prívod vzduchu a menej prikladať, aby ste neprekurovali. Výsledkom bude zadymené sklo a zadechtovaný krb aj spalinové cesty. Optimálne je, ak krb pracuje na tzv. nominálny výkon, teda na 60 až 70 % maximálneho výkonu. Vtedy funguje tak, ako má, dosahuje najvyššiu účinnosť aj najdlhšiu životnosť.

Prečítajte si tiež
Najmodernejšie vykurovanie: Aké riešenia vás môžu prekvapiť?

Keďže dnešné novostavby majú nízke tepelné straty, treba do nich dodávať len málo tepla, na čo obvykle postačuje spotrebič s výkonom maximálne 6 až 8 kW (presný výpočet sa robí na základe konkrétnych tepelných strát a objemu vykurovaného priestoru).

Takýto tepelný výkon je však na bežný kozub či kachle pomerne nízky, preto je potrebné primerane ho znížiť. To sa obvykle rieši akumulačnou hmotou – tá počas horenia teplo akumuluje a potom ho postupne sála do miestnosti, a to aj po vyhasnutí ohňa. Tým sa tepelný výkon rozloží na dlhší čas, zníži sa na vhodnú hodnotu a miestnosť sa nebude prehrievať. Navyše stačí priložiť len raz za 6 až 12 hodín.

Krbové vložky Romotop DYNAMIC 3G

Krbové vložky Romotop DYNAMIC 3G sa síce na prvý pohľad nelíšia od klasických, sú však určené do akumulačných krbov a kachlí. Sú vyrobené z masívneho a veľmi odolného materiálu a konštruované ako na príležitostné, tak aj na každodenné vykurovanie. Dosahuje sa v nich vyššia teplota spalín, ktoré ešte pred vstupom do komína prechádzajú akumulačným systémom, kde odovzdajú veľkú časť tepelnej energie. Tým sa tepelný výkon rozloží v čase a do miestnosti sa teplo uvoľňuje postupne, čo je ideálne pre moderné dobre zateplené domy – interiér sa neprekuruje a teplo sála z akumulačného krbu či kachlí aj niekoľko hodín po vyhasnutí plameňa. Zdroj: Romotop

Čím sa dá ušetriť?

Čím všetkým sa vlastne dajú ovplyvniť náklady na kúrenie krbom? Okrem už spomenutého výberu kvalitného vykurovacieho spotrebiča s primeraným výkonom a vysokou účinnosťou je to aj jeho vhodné umiestnenie a dobre vyriešená kombinácia s ďalšími systémami vykurovania v dome. A, samozrejme, dôležité je aj to, ako a čím budete kúriť a za akú cenu získate palivové drevo.

Ak nepočítate vlastný čas a úsilie pri príprave dreva, tak sa podľa údajov firmy Romotop môžete dostať až na polovicu nákladov v porovnaní s plynom alebo elektrinou. Pri porovnaní dreva a zemného plynu v trhových cenách bude vykurovanie drevom o 30 až 40 % lacnejšie. Drevo by pritom malo byť suché a horenie by ste mali správne regulovať.

„Ak necháte naplno otvorený prívod vzduchu, drevo bude horieť veľmi rýchlo, a teda menej úsporne,“ dodáva Maroš Plško.

grafy

Radí odborník

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Nepodceňujte výber realizátora – remeselníka. Mal by byť vyškolený výrobcom, mať dostatok skúseností a dobré referencie, aby dokázal správne navrhnúť optimálne riešenie pre konkrétny dom.
  • Dôležitý je nielen kvalitný krb či krbová vložka, ale aj servis a zázemie seriózneho výrobcu. Rozbité sklo v sezóne, na ktoré budete čakať niekoľko týždňov, alebo ho nebudete vedieť zohnať, je naozaj nepríjemná udalosť.

Vhodným krbom alebo krbovými kachľami sa dá vykurovať v podstate akýkoľvek priestor. S istým zjednodušením možno povedať, že pre domácnosti, chaty alebo chalupy neexistuje jednoduchšia, nezávislejšia a lacnejšia možnosť vykurovania.

Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: kozub kozubové kachle
Zdieľať článok

Diskusia