13-ročný dom po „šikovnom“ majstrovi postupne odhalil svoje nedostatky. Ako dopadla rekonštrukcia?
Nie vždy máme možnosť postaviť si svoj dom snov na ideálnom pozemku v rozprávkovom prostredí. Realita, s ktorou sa bežne stretávame, je skôr opačná.
Architekti z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS opäť raz ukázali, že vysporiadať sa so stavbou a pozemkom, ktoré ani zďaleka nespĺňajú kritéria vysnívaného bývania, je predsa len možné.
V čase, keď matka kúpila pre seba a svojho syna tento trinásťročný dom, nevidela na ňom veľké nedostatky. Tie sa však ukázali postupne – a nebolo ich málo. Oslovila architektov zo štúdia OK PLAN ARCHITECTS, ktorí si po obhliadke hneď všimli viacero negatív.
Najdôležitejšie bolo, že dom a záhrada neboli dispozične usporiadané. Architektúra bola v roku 2006 veľmi rozpačitá, ruku k dielu pridal aj pôvodný majiteľ, ktorý bol podľa všetkého veľký kutil.
V rodinnom dome a v záhrade bolo zastúpené takmer všetko, čo sa dalo zohnať. Takže pôvodný pozemok i dom pôsobili vcelku chaoticky.
Gýčová zmes farieb a štýlov
Chaos vládol aj v interiéri. Maľovka v rôznych krikľavých farbách, rôzne druhy povrchov, nefunkčný barový pult a krbová vložka obmurovaná v historickom štýle… V neveľkej záhrade ste mohli nájsť bahnité jazierko bez vhodnej filtrácie, plastový bazén a prístrešky, ktoré zbytočne tienili plochu. Okolo bazéna i domu bola masívna dlažba. Architekti po zhodnotení stavby reálne zvažovali demoláciu. Tá by však bolo finančne náročnejšia, preto sa nakoniec s majiteľkou dohodli na zásadnej rekonštrukcii.
Zmeniť bolo treba všetko – od technológií až po fasádu
„Samotnú rekonštrukciu sme rozdelili na štyri základné okruhy: 1. technológie, 2. hmota a vonkajšie tvaroslovie domu, 3. interiérové riešenie, 4. záhrada. Prvý bod bol veľmi dôležitý z hradiska úspor, pretože pôvodný dom konzumoval veľa elektrickej energie. Celé kúrenie domu zabezpečoval elektrický priamo-vykurovací kotol, ohrev vody zase elektrický bojler. Toto riešenie sme nahradili tepelným vzduchovým čerpadlom. Zredukovali sme aj ďalšie energeticky náročné technológie, a to predovšetkým bazén s jeho silne nehospodárnou prevádzkou. Bazén sme odstránili aj z dôvodu extrémnej spotreby pitnej vody,“ vysvetľuje architekt Luděk Rýzner.
Akých zmien sa dočkal interiér?
Bez búrania by to nešlo. Dispozíciu domu bolo potrebné zjednotiť a zjednodušiť. Podarilo sa to vybúraním nefunkčných zákutí, šikmých rohov priečok, vytvorením niekoľkých prierazov. Všetky obytné miestnosti dostali jednotnú drevenú podlahu, v zádverí a kúpeľni je epoxidová stierka. Biele steny a stropy spolu s novými interiérovými dverami v krémovobielom odtieni presvetľujú miestnosti. Je priam citeľné, ako sa dom opticky nadýchol.
Nábytok získal podobu vstavaných stien. Na novú obytnú zónu nadväzuje vonkajšia terasa, ktorá predtým neexistovala. Záhrada má niekoľko funkčných zón (detský kútik, stromy, okrasná záhradka, bylinková a zeleninová záhradka, výbeh pre psov, parkovacie státie), život v nej sa však točí okolo terasy a pobytového trávnika.
Biela strecha, múry aj sokel
Premeny sa dočkala aj fasáda. Múry, sokel aj strechu zabalili do jednotného bieleho rúcha. Neutrálna farba a zjednotenie prispieva k upokojeniu celkového pôsobenia stavby a pomáha spojiť „rozhádané“ proporcie domu.
RD „Žluťák“
architektonický ateliér: OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o., Humpolec
záhradná architektúra: ATELIER PARTERO s.r.o., Brno
lokalita: Humpolec, ČR
realizácia: 2019-2020
Zastavaná plocha dom: 120 m2
Zastavaná plocha garáž: 60 m2
Plocha záhrady: 880 m2
Sabína Zavarská
Foto: Lukas Zentel