Zo starého dvojizbového bytu presvetlený trojizbák. Čo dokázala zmena dispozície?
Byty z prvej polovice minulého storočia, mali úplne iný charakter ako dnešné moderné domácnosti. Požiadavky ich obyvateľov a predstavy o pohodlí a funkčnosti sa odvtedy zmenili.
Kým v minulosti bolo zvyčajne potrebné byty členiť na menšie miestnosti, dnes ich otvárame a presvetľujeme. Za príjemnou rekonštrukciou bytu z 30. rokov na pražských Vinohradoch stoja architekti z českého 0,5 Studia.
Dom, v ktorom sa historický byt nachádza, je postavený vo funkcionalistickom štýle a je dielom Ing. Františka Troníčka. Keďže objekt nebol prakticky od vzniku výraznejšie rekonštruovaný, dodnes má veľa pôvodných prvkov, povrchov a detailov. Úlohou architektov bolo prispôsobiť vybraný byt súčasným potrebám a vybaviť ho zabudovateľným nábytkom. Úloha bola splnená na jednotku.
Zmena dispozície priniesla viac svetla
I keď sa byt rozkladá na ploche 88 metrov štvorcových, pôvodne bol dvojizbový s kuchyňou. Investor si želal na tomto priestore trojizbový byt s obytnou kuchyňou. Kuchyňa sa pôvodne nachádzala v severnej časti dispozície. Presunom do južného priestoru získala lodžiu a viac svetla. Spálňa je dnes v miestnosti orientovanej do pokojného vnútrobloku.
Výhodou novej dispozície je, že všetky miestnosti bytu sú prístupné a presvetlené zo vstupnej haly. Zaujímavosťou v hale sú pôvodné vstavané skrine. Svetlo do haly dopadá cez presklené dvere kuchyne a obývačky.
Na halu nadväzuje aj séria menších obslužných miestností. Jednou z nich je pôvodná izba pre slúžku. Nachádzala sa uprostred dispozície a presvetlená bola iba oknom na spoločnú chodbu domu. Dnes je tu šatník.
Reštaurovaný nábytok, okná i dvere
Čo sa dalo opraviť, to architekti pri rekonštrukcii aj použili. V spálni nájdete pôvodnú xylolitovú podlahu. Všetky dvere a okná sú repasované, sklenené tabule vo dverách sú doplnené novými sklami spracovanými podľa dobovej technológie.
Na historický pôvod poukazujú aj moderné materiály – v kúpeľni sú jednotné biele obklady, ktoré svojim rozmerom 15 x 30 odkazujú k pôvodnému obkladu. Drobná mozaika dlažby zase pripomína pôvodnú dlažbu. Všetko je zdôraznené antracitovou škárovačkou.
Podarilo sa zachovať väčšinu pôvodných prvkov, ktoré boli starostlivo reštaurované: mosadzné kľučky, ovládanie kúrenia, napríklad sklo leptané glejom – ľadové kvety. V byte je tiež pôvodné podlahové vykurovanie, ktoré je od postavenia domu stále funkčné.
Nezvyčajne veľké okná, biela farba a štýlové detaily
Autori premeny zabudovateľný nábytok zjednotili bielym matným povrchom. Vytvára tak jednotný vstup rekonštruovanej „obálky bytu“. Majiteľ bytu oživil interiér kultovými kusmi od 50. rokov po súčasnosť a doplnil funkcionalistickými detailmi (svietidlá, vešiak a podobne).
Dominantu bytu tvoria pôvodné repasované okná, ktoré majú nezvyčajne veľký formát. Vďaka tomu je celá strana bytu orientovaná na juh prakticky presklená a tvorí doslova obraz ulice s korunami stromov.
Napriek modernej atmosfére, ktorú z rekonštruovaného bytu jednoducho cítiť, boli všetky dispozičné zmeny navrhnuté citlivo a nový byt pôsobí veľmi autenticky. K finálnemu výsledku pomohol aj erudovaný prístup investora a dôvera pri spolupráci s architektmi. Nakoniec, tá je vždy základom úspechu – kvalitného výsledku.
Byt Vinohrady
Architektonický ateliér: 0,5 Studio
Autori: MgA. Pavel Nový, MgA. Vít Svoboda
Lokalita: Praha, ČR
Plocha bytu: 88 m²
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: František Svatoš