Znovuzrodenie vlhkého bytu na prízemí: Vysoký strop, priznané trámy a farebný interiér

05. 03. 2021
Zdieľať

Byt na pražskej Kampe bol rekonštruovaný pre mladú slečnu, ktorá študuje v zahraničí. Byt bol v pôvodnom stave nevyhovujúcom po stránke technickej a estetickej.

Sami majitelia majú skúsenosť s výraznými farbami vo svojom vlastnom dome a nebáli sa ísť do výraznejších farebných akcentov. Týmto sa otvorili dvere na vytvorenie výrazného farebného konceptu interiéru. Plánom bola optimalizácia dispozícií a s tým spojené stavebné zásahy.

Byt sa skladá z dvoch miestností a malej kúpeľne

Hlavná miestnosť s výškou stropu 380 cm mala vybudované poschodie na spanie. Prvou myšlienkou v prípade trstinového stropu bolo jeho strhnutie a odhalenie zaujímavého trámového stropu, čo sa potvrdilo. Prínosom boli nielen krásne priznané pôvodné ošetrené trámy, ale predovšetkým zvýšenie svetlej výšky stropu na poschodí o dodatočných 30 cm.

Prečítajte si tiež
Vzdušný a svetlý dámsky byt: Keď menej znamená viac

Masívna drevená konštrukcia na spanie niesla stopy nežiadúceho odtieňa dreva v súvislosti s oxidáciou pôsobením svetla. Pretrením na biely odtieň došlo k výraznému odľahčeniu hutnej hmoty spacieho poschodia v hlavnom priestore a zároveň k pohľadovej unifikácii rôznych použitých materiálov a dreva. Byt bol vzhľadom na umiestnenie na prízemí domu výrazne vlhký. Rozhodli sme sa preto vlhkosť izolovať podrezaním najviac exponovaných múrov.

Spacia časť nad obývačkou

Cieľom bolo nielen vytvoriť atraktívny a výrazný interiér, ale aj myšlienka ako preniesť architektonickú krásu a náladu malebnej Kampy do interiéru. Zdroj: Mirka Došlá, Sellafurniture

Optimalizácia dispozícií

V rámci zlepšenia dispozícií v hlavnej miestnosti sa premiestnilo najmä objemné výhrevné teleso z pôvodného miesta pri hlavnej stene pod okno a vytvoril sa priestor pre rozložiteľnú sedačku a komfortný jedálenský stôl pod poschodím na spanie. V časti s kuchynskou linkou bolo potrebné vybudovať novú priečku medzi kúpeľňou a linkou. V skromnom priestore bolo zároveň potrebné vybudovať zasúvacie dvere.

Trámy v byte a spacie poschodie

Pretrením na biely odtieň došlo k výraznému odľahčeniu hutnej hmoty spacieho poschodia v hlavnom priestore a zároveň k pohľadovej unifikácii rôznych použitých materiálov a dreva. Zdroj: Mirka Došlá, Sellafurniture

Nová kuchynská linka s indukčnou varnou doskou rešpektuje štýl pôvodných špaletových okien. Prepísanie šesťuholníkovej dlažby z hlavnej verejnej chodby domu do interiéru bytu bola už len logická voľba k nepravouhlým stenám. Šesťuholník sa využil na dlažbe a na obklade kúpeľne a kuchyne.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Kuchyňa

Nová kuchynská linka s indukčnou varnou doskou rešpektuje štýl pôvodných špaletových okien. Zdroj: Mirka Došlá, Sellafurniture

Prečítajte si tiež
Architekt si v Bratislave vytvoril malý loftový byt zo skladových priestorov

Cieľom bolo nielen vytvoriť atraktívny a výrazný interiér, ale aj myšlienka ako preniesť architektonickú krásu a náladu malebnej Kampy do interiéru. Podarilo sa vypátrať vzácne pôvodné fotografie z roku 1962 zachytávajúce bežný život ulíc a výhľadov z bezprostredného okolia bytu. Vytlačené a zarámované fotografie na mieru tvoria obrazovú galériu, ktorá je mixovaná so súdobými grafikami. Štýl glamour pre mladú slečnu dotvárajú zlaté akcenty a jungle vzor na vankúšoch a lampe, ktoré vznikli na mieru pre tento projekt.

Štýl glamour v interiéri

Štýl glamour pre mladú slečnu dotvárajú zlaté akcenty a jungle vzor na vankúšoch a lampe, ktoré vznikli na mieru pre tento projekt. Zdroj: Mirka Došlá, Sellafurniture

Autor interiéru: Mirka Došlá, Sellafurniture

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené trámy glamour historické byty malé byty malý priestor moderné bývanie vintage štýl
Zdieľať článok

Diskusia