Zdroj: RDTH architekti, s. r. o

Byt v panelovom dome zo 70. rokov v pôvodnom stave? Výsledok rekonštrukcie prekvapil úprimnosťou

10. 03. 2021
Zdieľať

Mladá rodina zdedila byt v panelovom dome zo 70. rokov, ktorý pred zásahom architektov v roku 2020 neprešiel žiadnou zmenou. Pôvodné bytové jadro bolo natoľko autentické, že sa po dohovore architektov s Moravskou galériou v Brne stalo súčasťou jej stálej expozície.

Prianím klientov bolo zrekonštruovať byt s plochou 68 m² tak, aby umožňoval slobodné využitie obytného priestoru a súkromia v dvoch spálňach členov rodiny. Rekonštrukcia mala byť úprimná, nemala potlačiť utilitárny charakter bývania panelovej výstavby.

Prečítajte si tiež
Typický panelákový byt v dezolátnom stave po radikálnej premene od podlahy
Obývacia časť oddeliteľná závesom

Obývacia časť je oddeliteľná závesom. Zdroj: RDTH architekti, s. r. o

Nové dispozičné riešenie je radikálne, čisté. Hlavne obytná miestnosť po novom zaberá skoro polovicu plochy bytu a otvára sa cez celú 12-metrovú šírku budovy. Uprostred sa nachádza kuchyňa a skladovacie priestory, na východnom konci je priestor pre jedáleň a na západe obývacia časť oddeliteľná závesom.

Využitie tohto veľkorysého priestoru s plochou 37,8 m² je však v rukách majiteľov bytu. Za kuchyňou sa nachádza kúpeľňa. Tá je osvetlená denným svetlom cez otvor nad kuchynskou linkou, ktorý zakrýva mliečne sklo.

Biela linka vchod na toaletu

Za kuchyňou sa nachádza kúpeľňa. Zdroj: RDTH architekti, s. r. o

Materiálovo sa v byte prelínajú vrstvy pôvodných hrubých povrchov a nových minimalistických prvkov interiéru. Pôvodné steny sú očistené na betón, v niektorých miestnostiach prekryté jedným náterom bielej farby, aby bol zachovaný zjavný charakter panelových stien.

Prečítajte si tiež
Škandinávia v Petržalke: Vydarená rekonštrukcia panelákového bytu

Na podlahe je nanovo položené marmoleum, ktoré je svojou povahou blízke panelovej výstavbe. Hygienické zázemie je obložené sieťou ružových obkladov s rozmermi 20 × 10 cm.

Kuchyňa s obývačkou nakonci

Z jedálne prejdete do kuchyne a priestor končí obývacou časťou. Zdroj: RDTH architekti, s. r. o

Osvetlenie bytu riešia LED profily v tvaroch, ktoré umocňujú charakter jednotlivých miestností. Všetok vstavaný nábytok je biely a matný. Podobu bytu dotvára voľne stojaci nábytok českých výrobcov, izbové kvety, biele závesy a bežné predmety dennej potreby.

Ružový gauč v interiéri

Podobu bytu dotvára voľne stojaci nábytok českých výrobcov, izbové kvety, biele závesy a bežné predmety dennej potreby. Zdroj: RDTH architekti, s. r. o

Projekt: Byt dlhý 12 metrov

Autor: RDTH architekti, s. r. o

Návrh a realizácia: Praha 4, ČR, 2020

Prečítajte si tiež
Bývanie snov v paneláku? Kompletná premena bytu po starých rodičoch vám odpovie

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe historický byt LED osvetlenie panelák panelové domy praktický priestor
Zdieľať článok

Diskusia