Zdroj: Petra Chromek

Typický panelákový byt v dezolátnom stave po radikálnej premene od podlahy

27. 02. 2021
Zdieľať

Všedný byt v panelovom dome mal už svoje najlepšie roky za sebou. Narodenie detí tiež ukázalo, že existujúce usporiadanie bytu 3 + 1 je značne nevyhovujúce. Pristúpili sme preto k radikálnejšej premene, ktorá však veľmi jednoduchým spôsobom priniesla funkčný, presvetlený a otvorený priestor.

Prechod medzi vonkajším (spoločné časti panelového domu) a vnútorným súkromným prostredím tvorí vstupné a hygienické priestory, ktoré sú minimalizované do jedného pásu pri vstupnej stene. Na tento pás nadväzuje spoločný obytný priestor – kuchyňa, jedáleň a oddychová časť –, z ktorého je vstup do spálne a veľkorysej detskej izby s balkónom.

Prečítajte si tiež
Úplne odlišná rekonštrukcia panelákového bytu, napriek tomu inšpiratívna
panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Prírodné materiály

Naším hlavným zámerom bolo vytvoriť príjemný domov, kde budeme radi žiť a kam sa budeme radi vracať. Preto sme sa zamerali na použitie najmä prírodných materiálov. Materiály, ktoré sme použili, sú prispôsobené funkčnému využitiu miestností, a snažili sme sa ich zredukovať na minimum. V prvom rade je využitá ich prirodzená kresba (dubové drevo, hlina s levanduľou, vzorovaná dlažba a iné), ktorú príjemne dopĺňa biela farba prestupujúca celým interiérom.

panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Levandule v omietkach

V spálni a detskej izbe sme na stenách v odpočinkových častiach použili hlinené omietky. Do týchto omietok sme pridali kvety levandule, ktorú sme si vypestovali sami v záhrade. Hlinené omietky boli nanášané „nahrubo“, aby zanechali stopy a viditeľnú štruktúru. Záľubu v maľovaní po stenách, ktorú v sebe spolu s deťmi nájdu aj dospelí, sme uspokojili aplikáciou „šikovného múru“ na voľnú stenu v detskej izbe. Táto tvorivá plocha je korunovaná lankom na prezentáciu ďalších výtvarných činov či fotiek. Na stenu voľne nadväzuje stena v obytnom priestore, ktorá je určená pre „galériu“ a bude postupne zapĺňaná obrazmi vytvorenými rodinou.

panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Podlahy všetkých obytných miestností sú tvorené drevenou dubovou podlahou, ktorá je zakončená klasickou plochou dubovou lištou. Podlaha vo vstupnom páse je zo vzorovanej dlažby. Prechody jednotlivých materiálov sú riešené opäť jednoducho a čisto. Keramický obklad či sokel sú zalícované s omietkou, obklad či omietka sú zalícované s oceľovou zárubňou. Rovnako je s omietkou a keramickým obkladom zalícované aj bezrámové zrkadlo v kúpeľni. Prechod drevených podláh obytných miestností je riešený bezprahovo v jednej úrovni. Dubové prahy sú iba vo vstupnom a hygienickom deliacom páse, a to najmä na vytvorenie pevnej hranice.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia panelákového bytu v severskom štýle trvala iba 2 mesiace
panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Nábytok a prvky v interiéri

Vstavaný nábytok je riešený vo všetkých priestoroch jednotným materiálom – brezovou preglejkou s bielymi čelnými plochami a priznanou multiplexnou hranou. Pracovná doska v kuchyni, rovnako ako doska a odkladacia polica v kúpeľni, je vyhotovená z masívnej dubovej škárovky. Gauč a postele tvoria jednoduché drevené rámy, na ktorých sú položené japonské futony. Obytný priestor ďalej dotvára voľný nábytok (jedálenský stôl, stoličky a nízka komoda), ktorý bol zhotovený ako typové kusy.

panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Minimalizovať sme sa snažili aj použité prvky v interiéri. Preto sú vo všetkých miestnostiach rovnaké prisadené stropné svietidlá z opálového skla, len ich rozmer je prispôsobený konkrétnej miestnosti. V spálni i detskej izbe je použitý rovnaký typ lampičiek pri posteliach. Vešiaky na bundy v zádverí aj háčiky na utierky v kuchyni sú riešené jednotne, drevenými kolíkmi.

panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Zjednodušenie dispozície

Ako hlavný prínos rekonštrukcie vnímame zjednodušenie celej dispozície, čo umožnilo lepšie presvetlenie obytných miestností aj ich väčšiu optickú a funkčnú previazanosť. Umiestnenie kúpeľne do netypickej pozície umožňuje napríklad krásny výhľad z najvzdialenejšieho kúta detskej izby cez kuchynské okno až na vežu kostola. Novoobjavené priehľady vo vnútornom priestore dostávajú ďalší rozmer večer pri umelom osvetlení vďaka preskleným dverám.

Prečítajte si tiež
Premena panelákového bytu na priestranný a svetlý priestor za 35 000 €
panelákový byt po rekonštrukcii

Zdroj: Petra Chromek

Prínosom pre nás osobne je zistenie, že aj v typizovanej výstavbe sa dá vybudovať príjemný domov.

Autor interiéru: Ing. arch. Petra Chromek

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty panelák rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia