Zdroj: Tomáš Dittrich

Súťaž Interiér roku: Takto sa dnes navrhujú a zariaďujú kvalitné byty

02. 03. 2021
Zdieľať

Výrazné červené detaily, minimalistický dizajn a interiér, ktorý vás na prvý pohľad zaujme. Nová realizácia ateliéru archicraft ukazuje vysoký štandard nájomného bývania. Takto sa dnes tvoria kvalitné byty.

Navrhovať súkromné bývanie je pre architekta vždy veľká výzva: stáva sa na celkom dlhý čas členom rodiny, niekedy aj psychológom. A v každom prípade musí pochopiť dynamiku rodiny, ktorá v novom interiéri bude bývať.

Otvorený priehľad zo spálne do obývacieho priestoru

Byt má otvorený priehľad zo spálne do obývacieho priestoru. Zdroj: Tomáš Dittrich

Bývanie so sebou pre architekta vždy prináša veľa požiadaviek: musí vyhovieť osobnému vkusu členov domácnosti, vojsť sa do stanoveného rozpočtu (čo, napokon, platí o všetkých zadaniach) a nároky na výsledok sú pri privátnych interiéroch tie najvyššie.

Prečítajte si tiež
Z tmavého bytu vytvorili svetlom rozjasnený príjemný priestor s priznaným kameňom

Tento pražský byt mal byť trochu „výstredný“ a ďalšou požiadavkou investora bol aj pohľad zo spálne do kúpeľne. A posledným bodom zadania bola knižnica na veľké knihy. Klient mal predstavu, že si v antikvariáte zaobstará krásne veľké knihy o Prahe, o autách, o veciach, ktoré má rád. „V ostatnom nám už nechal dosť voľnú ruku. Navrhovali sme pre neho už dva byty, a tak máme jeho dôveru, dopĺňa Tomáš Ciesla.

Jedáleň s kuchyňou

V byte je použitý jednoduchý nábytok a klasické porcelánové vypínače a zásuvky. Zdroj: Tomáš Dittrich

V byte Red Dot sme použili veľa netradičných prvkov – napríklad červené batérie na umývadlách, červené vypínače a ďalšie výrazné detaily. To isté platí o dispozícii – otvorený priehľad zo spálne do obývacieho priestoru presne splnil nárok klienta.

moderná kúpeľňa so sprchovým kútom s prechodom do spálne

Pohľad zo spálne do kúpeľne, bola požiadavka investora. Zdroj: Tomáš Dittrich

Tlmená farebnosť v kombinácii s klasickou parketovou podlahou z duba dávajú bytu charakter útulného, domáceho prostredia. Jednoduchý nábytok a klasické porcelánové vypínače a zásuvky: kombinácia pôvodných repasovaných dverí s modernými prvkami dáva bytu charakter neokázalej jednoduchosti.

Prečítajte si tiež
Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus

Byt Red Dot, Praha

Autori architektonického riešenia: Ing. Arch. Jan Tomáš Ciesla, Ing. arch. Lenka Bartoňová/archicraft

Realizácia: 2020

Foto: Tomáš Dittrich

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe dubové parkety farebné trendy historický byt minimalizmus moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia