9 kreatívnych nápadov, ako vniesť do interiéru rastlinné motívy
Interiérový dizajn miluje rastliny. Popustite uzdu fantázii, vyberte ich z váz a kvetináčov a nájdite im originálnejšie umiestnenie.
1. Makramé
Makramé je technika, ktorá spočíva v ručnom viazaní uzlíkov do rôznorodých geometrických vzorov. Robí sa z prírodných priadzí bez použitia háčika alebo ihlíc. V súčasnosti sa stretnete s rozmanitými predmetmi vyrobenými touto technikou – od závesných dekorácií cez bytový textil až po tašky a bižutériu. Pomocou makramé si môžete vyrobiť aj krásne závesné držiaky z prírodného špagátu, do ktorých vložíte sklenené poháre s vodou a naaranžujete vetvičky zelene.
2. Plávajúce
Kvety nemusíte zakaždým aranžovať do váz, kytíc alebo do iných zložitých dekorácií. Stačí zmeniť uhol pohľadu. Veľkokvetým chryzantémam odstrihnite stonky na pár centimetrov a vložte ich do nízkej priehľadnej misy. Pekne ukážu položené kdekoľvek a aj dlho vydržia. Misku BERÄKNA za 7,99 € predáva IKEA.
NÁŠ TIP
Sklenené nádoby sú veľmi vďačné, pretože cez ne vidno, čo je vnútri, a obsah môžete ľubovoľne vymieňať.
3. Fľaštičky na stene
Plastové úzke fľaštičky zo známeho jogurtového nápoja nevyhadzujte do smetí. Majú ideálny tvar na rozličné trávy, kvety či na iné byliny a konáriky. Ak máte k dispozícii stenu, ktorú chcete ozvláštniť, prilepte na ňu biele fľaštičky v jednom rade. Na prilepenie použite obojstrannú penovú pásku, ktorá dobre drží a po odlepení nepoškodí omietku. Obsah vo vázičkách môžete meniť podľa aktuálneho ročného obdobia.
4. Dokonalý trik
Plávajúce listy sú natoľko detailné, že vyzerajú ako skutočné. Nedajte sa však zmiasť, ide len o dokonalý trik. Séria botanických fotografií je vytlačená za prítomnosti ultrafialového svetla, vďaka ktorému atrament zaschne takmer okamžite, ako dopadne na tlačený povrch. Táto technika v kombinácii s akrylom umožňuje hrať sa s priehľadnosťou novým spôsobom.
5. Papraďové podložky
Týmito podložkami zabijete dve muchy jednou ranou. Okrem toho, že si budete mať na čo položiť svoj obľúbený nápoj, nemusíte ich nikdy odkladať, pretože budú štýlovou ozdobou každého stola. Vyrobiť si ich môžete podľa postupu v stĺpčeku. Ak nemáte listy paprade, môžete ich nahradiť aj inými druhmi, ktoré najskôr vylisujte. Postup nájdete nižšie.
6. Girlanda zo sukulentov
Chystáte malú letnú oslavu či večeru s blízkymi priateľmi? Naaranžujte si zelenú girlandu zo sukulentov. Tie sú obzvlášť vďačné, pretože dlho vydržia bez vody a ak ich aj pár odtrhnete, za krátky čas si viete namnožiť nové. Na stred stola rozložte čerstvý mach a povkladajte doň ružice sukulentov spolu s väčšími kameňmi. Pridajte k nim kvety hortenzie, astilby alebo iné drobné kvetiny. Nakoniec celý pás posypte malými kamienkami. Po oslave môžete sukulenty darovať svojim priateľom.
7. Netradičný domov
Tillandsie sú veľmi nenáročné rastliny, ktoré môžete mať kdekoľvek v byte. Ide o epifyty z čeľade broméliovité. Ich typickým znakom je, že rastú na iných rastlinách, o ktoré sa prichytávajú vzdušnými koreňmi. Nie sú to však parazity. Na svoj rast nepotrebujú pôdu, vystačia si len s vodou. Preto ich môžete umiestniť takmer všade, kde sa môžu uchytiť. Pekne ukážu zavesené alebo ich položte do rozličných prírodných predmetov. Ak im však chcete dať originálnejší domov, z polymérovej hmoty si vyrobte držiaky s drôtikom. Tie môžete pomaľovať ľubovoľným vzorom a tillandsie umiestniť v hornej časti.
NÁŠ TIP
Tillandsie roste niekoľkokrát do týždňa mäkkou prevarenou vodou. Keďže znášajú aj väčšie výkyvy teplôt, môžete ich ľubovoľne premiestňovať.
8. Ako v pavučine
Originálnu nástennú dekoráciu si vyrobíte z 20 drevených kolíkov a obyčajného špagáta. Na stenu si pomocou metra, vodováhy a maliarskej pásky prípadne washi pásky rozvrhnite štvorec rozdelený na menšie štvorce (v jednom rade po tri štvorce). V miestach, kde sa štvorce stretávajú, vyvŕtajte dierky na rozperky a pásku odstráňte. Do kolíkov navŕtajte kombi skrutky a tie zaskrutkujte do rozperiek. Špagát uviažte o jeden kolík a ľubovoľnými smermi vytvárajte sieť. Špagát na konci uviažte na uzlík. Nakoniec na stôl, komodu alebo na poličku položte prevísajúcu črepníkovú rastlinu a jej stonky omotajte okolo špagáta a kolíkov v prirodzenom smere rastu rastliny.
9. Šup do šuflíkov
Drevený kancelársky organizér nemusí mať len jednu funkciu. Použite ho ako originálny stojan na črepníkové rastliny. Ideálne sú kaktusy a sukulenty, ktoré nemusíte často polievať. Zásuvky pootvárajte tak, aby ste do nich rastliny zmestili a aby vrchný rad nepridusil ten spodný. Prednú stranu zásuviek môžete ozdobiť nápismi s názvami jednotlivých druhov.
Vyrobte si podložky pod poháre
Na podložky pod poháre budete potrebovať polymérovú hmotu (Fimo), živicu a vylisované listy paprade.
Bielu polymérovú hmotu vyvaľkajte na mastnom papieri a pohárom vykrojte kolieska s priemerom cca 9 cm.
Zvyšnú hmotu znova vyvaľkajte. Narežte 1 cm široké pásiky. Prilepte ich okolo koliesok a konce spojte.
Podložky upečte v rúre a po vychladnutí do nich povkladajte lístky paprade tak, aby neprečnievali.
Roztok živice si pripravte podľa návodu na balení a zalejte ním lístky asi do polovice výšky podložiek. Nechajte schnúť 6 hodín.
Predošlý krok znova opakujte. Tentoraz už živicu dolejte úplne povrch a podložky s hmotou nechajte schnúť do nasledujúceho dňa.
Text: Miroslava Maceková
Foto: IB Laursen, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom