Rodinný dom ako horská chata? Ekonomicky riešená stavba, v ktorej vládne drevo
Pôvodný rodinný dom bol zmesou viacerých štýlov a popri moderných stavbách pôsobil dosť chaoticky.
Bol postavený v dvoch etapách – suterén vznikol ešte pred druhou svetovou vojnou. Jeho pevná konštrukcia bola určená pre veľký dom. Avšak horné poschodia s drevenou konštrukciou nezodpovedali pôvodným plánom. Boli postavené po skončení vojny a oveľa menšie a jednoduchšie ako mali byť. Ako vyzerá stavba po premene?
Rakúski architekti z ateliéru MWArchitekten sa po dôkladnom preskúmaní pôvodnej stavby s investormi dohodli na vytvorení novej nadväzujúcej stavby.
Stará drevostavba mala zlú štruktúru. Pevný suterén zrekonštruovali a posadili naň nový jednoduchý objem, ktorý vyhovuje potrebám majiteľov a plne akceptuje miestne stavebné pravidlá. Nová stavba, ktorej dominuje smrek, je teda pokračovaním histórie pôvodnej stavby. Vďaka použitému materiálu pripomína príjemnú alpskú chatu.
Tmavá fasáda, svetlé rámy, červené okenice
Pôvodný dom mal tmavú fasádu, svetlé okenné rámy, červené okenice a interiér plný dreva. Všetky tieto charakteristické vlastnosti architekti preniesli aj do novostavby postavenej na rekonštruovanom suteréne.
Robustná čierna fasáda interaguje so svetlými oknami, ktoré umožňujú výhľad do teplého interiéru. Na štítových stranách sú nepravidelne umiestnené okná rôznych veľkostí, ktoré vnášajú svetlo vždy práve tam, kde je najviac treba.
Smrek zvonku aj zvnútra
„Pôvodná konštrukcia existujúcej budovy nám vnukla základnú myšlienku jednoduchej, ekonomickej výstavby nového domu. Stenovú konštrukciu tvorí odvetraná fasáda s krycou lištou zo smreku, po ktorej nasleduje drevená rámová konštrukcia vyplnená celulózou. Ďalej pokračuje vnútorná, konštrukčná, ako aj architektonická vrstva, pozostávajúca zo smrekových panelov. Konštrukcia podlahy je trámová s izolačnou výplňou. Aj podlaha je pokrytá smrekovými doskami. Všetky drevené materiály vrátane okien sú zo smreku a neošetrené,“ opisuje materiálovú jedinečnosť stavby hlavný architekt Lukas Peter Mähr.
Neošetrené drevo, terasa a červené stoličky
Jednotný povrchový dizajn a starostlivo spojené materiály vytvárajú priam sochársky interiér. Je kontrastne zdržanlivý, a tak pôsobí ako ideálne plátno – pozadie pre ďalšie použitie obyvateľmi. Stopy, ktoré časom pribudnú na neošetrenom dreve sú podľa architektov želanou súčasťou: „pokračujú v písaní histórie domu“.
Časť suterénu zostala zhora nezastavaná. Vytvára príjemnú terasu nadväzujúcu na hlavnú obytnú zónu, smerujúcu do súkromia záhrady. Spomienkou na niekdajšie červené okenice sú červené stoličky s vyrezaným srdcom pri jedálenskom stole i červené rolety. Všetok nábytok je zo smrekových dosiek, vrátane kuchynskej linky, ostrovčeka, jedálenského stola. Smrekové sú aj schody a ich zábradlie.
Dom zo smreku
Architektonický ateliér: MWArchitekten
Hlavný architekt: Lukas Peter Mähr
Lokalita: Bludenz, Rakúsko
Plocha: 110 m2
Realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Adolf Bereuter