Zdroj: Kamil Saliba

Dom ako súčasť lesa? Drevená fasáda, ktorá sa dá vyklápať!

02. 03. 2021
Zdieľať

V brnianskej mestskej časti Mokrá Hora, v lokalite „Skrejš“, vznikol zaujímavý rodinný dom od architektov z ateliéru Refuel. Skutočne pôsobí ako v skrýši – medzi stromami.

Spodné podlažie presklené, vrchné obalené do dreva zapadá do prostredia odrastených stromov na svahovitom pozemku. Domácim ponúka kvalitné bývanie – po všetkých stránkach. Podobne ako dom, aj oni sa stávajú súčasťou lesa.

rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

Pozemok, na ktorom moderný rodinný dom stojí, je príkry južný svah nad údolím riečky Rakovec. Toto údolie vniklo zlomom ešte v prvohorách. Celé údolie rieky poskytuje nádherné pohľady, bolo by škoda nevtiahnuť ich aj do vnútra stavby. Prízemie zahalené len do skla bolo preto jasnou voľbou.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

Horné podlažie sa vznáša v korunách stromov

Prízemie domu je celé presklené s otváracími posuvnými oknami. Vizuálne neexistuje žiadna bariéra medzi interiérom a exteriérom. Na presklenom prízemí stojí do dreva obalené prvé podlažie a pôsobí, akoby sa vznášalo nad svahom v korunách stromov. Celú novostavbu tvoria dva objekty – obytný a technický.

rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

Technický a obytný blok: Sklady, kotolňa a dielňa nerušia obytnú zónu

Na západ od obytnej časti stojí technický blok. Čo sa v ňom nachádza? Na vyššom podlaží je garáž pre jeden automobil, ktorá nadväzuje na prístupovú cestu k pozemku. Nižšie sa nachádzajú sklady, kotolňa a dielňa. Na sever od domu stojí oporná stena z pohľadového betónu, ktorá prechádza do interiéru. Z južnej strany na stavbu nadväzuje svah.

Prečítajte si tiež
Takto vyzerá sloboda bez hypotéky: Domček s vlastnou elektrárňou postavený svojpomocne
rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

Aj vstup do obytného bloku je z horného podlažia. Na zádverie nadväzuje šatňa, pracovňa a spálne s kúpeľňami. Jednoramenným schodiskom zídete do dennej zóny o poschodie nižšie. Ocitnete sa v otvorenom, voľne plynúcom priestore. Na kuchyňu nadväzuje jedáleň, sedenie pri krbe a salónik. Krb a zapustená lavica v jedálni sú interpretáciou tradičnej pece v miestnych chalupách. V centre priestoru sa nachádza jadro – WC, sprcha, sauna, miestnosť na domáce práce.

rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

Betón, vyklápací drevený obklad, kamenná bridlica

Aké materiály autori vybrali na túto stavbu? Už sme spomínali betónovú opornú stenu, ktorá je zaujímavým momentom realizácie už i preto, že prechádza z exteriéru do vnútra domu. „Sedí“ na nej spálňové podlažie, i vertikálna hmota garáže.

rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

„Oba celky sme zvonku obložili dreveným obkladom, ktorý je v miestach okien vyklápací. Fasáda obytného prízemia je presklená z čiernych hliníkových posuvných portálov. Kamenná podlaha z bridlice s prímesou oxidov železa prechádza z exteriéru do interiéru. Podhľad stropu nad prvým nadzemným podlažím je z drevených lamiel a odkazuje na analógiu s obkladom fasády,“ konkretizujú špeciality novostavby „ve Skrejši“ jej tvorcovia Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler.

Prečítajte si tiež
Moderná vidiecka drevenica, ktorou vás doslova prevedú traja škriatkovia
rodinný dom v Brne

Zdroj: Kamil Saliba

Dom „ve Skrejši“

Architektonický ateliér: Refuel s.r.o.

Autori: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler

Lokalita: Skrejš, Brno – Mokrá Hora, ČR

Realizácia: 2018 až 2020

Sabína Zavarská

Foto: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Kategória: Návšteva
Tagy: drevený obklad prírodné interiéry rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia