Máte mravce v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinne, lacno a bez chémie
Aj vám sa do domácnosti prvými horúcimi dňami dostali mravce? Nič príjemné. I keď na internete nájdete veľké množstvo návodov, ako s nimi vybabrať, nie všetky v skutočnosti fungujú. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých a lacných metód, ktoré neohrozia vaše prostredie a ochránia ho pred nepríjemnými spoločníkmi.
Ocot a voda
Dosky, skrinky a akékoľvek iné miesta, kde ste spozorovali mravce, utrite alebo postriekajte zmesou bieleho octu a vody v pomere 50 : 50. Postup opakujte viackrát denne, dovtedy, kým tam mravce budú. Ocot je okrem prirodzeného odpudzovača mravcov aj skvelým univerzálnym čistiacim prostriedkom. Takže máte dva v jednom.
Prečo a ako funguje ocot proti mravcom?
Mravce neznášajú pach octu a navyše – ocot odstraňuje pachové stopy, ktoré si mravce zanechávajú, aby poznali trasy. Keď mravce chvíľu sledujete, všimnete si, že všetci idú do vášho domu i z neho rovnakou cestou. Ak eliminujete ich pachové stopy, stratia orientáciu.
Nepoužívajte ocot na dosky z prírodného kameňa.
Krieda
Snáď najznámejšia metóda na ochranu domácnosti pred mravcami. Pred miestom, kde mravce vstupujú do vášho domova nakreslite čiaru kriedou. Pôsobí to ako bariéra, ktorú neprekročia. Pravidelne obnovujte kriedovú čiaru, aby fungovala aj naďalej.
Prečo a ako funguje krieda proti mravcom?
Neexistuje žiadne vedecké vysvetlenie. Niektorí si myslia, že je to preto, lebo mravcom sa nepáči uhličitan vápenatý v kriede. Iní predpokladajú, že je to preto, lebo kriedová línia prerušuje ich pachové stopy. Nech už je dôvod akýkoľvek, je veľa svedkov, že tento trik skutočne funguje. Takúto ochranu pred mravcami môžete zveriť do rúk aj deťom.
Borax
Zmiešajte rovnaké diely boraxu a sirupu alebo cukru. Potom zmes umiestnite na miesto, kde ju nájdu mravce. Ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, zabezpečte, aby k tomu nemali prístup. Zmes je síce prírodná, ale toxická.
Prečo a ako funguje borax proti mravcom?
Borax po konzumácii poškodzuje tráviaci systém mravcov a ich vonkajšiu kostru.
Byliny, korenie a éterické oleje
Na miesto, kde ste mravce videli, nasypte škoricu, mätu, chilli papričky, čierne korenie, kajenské korenie, klinčeky alebo cesnak. Rovnakým spôsobom potom ošetrujte základy svojho domu. Ideálne je chrániť prvý vstupný bod do vašej domácnosti. V panelákoch sa do bytov dostávajú často z balkónov, škárami pod oknami, ale aj cez stúpačky. Na odradenie mravcov pomáha aj umiestnenie bobkových listov do skriniek, zásuviek a nádob.
Aj niektoré éterické oleje sa tiež osvedčili proti mravcom. Stačí, keď na vatový tampón nanesiete niekoľko kvapiek mäty piepornej, citrusov, eukalyptu alebo škorice. Tampóny prilepte do problémových oblastí. Keď vôňa vyprchá, tampón vymeňte.
Prečo a ako fungujú bylinky, korenia a éterické oleje proti mravcom?
Silná vôňa niektorých rastlín odpudzuje mravce a iný hmyz vo voľnej prírode. Rovnako dobre fungujú aj v interiéroch. Ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, použite niečo iné ako papriku. Kapsaicín v paprike totiž dráždi sliznice. Éterické oleje by ste tiež mali uchovávať mimo dosahu detí a domácich miláčikov.
Kávová usadenina
Ste kávičkár? Využite použitú kávovú usadeninu na posypanie záhrady a okolia domu.
Prečo a ako funguje kávová usadenina proti mravcom?
Mravce sú odpudzované vôňou, ktorú kávová usadenina vydáva. To z nej robí skvelú ochranu pred škodcami. A keďže je plná minerálov, ako je draslík, fosfor a horčík, je dobrým pomocníkom aj pre pôdu vo vašej záhrade.
Šupky z uhoriek a citrusov
Keď uložíte na miesta častej aktivity mravcov šupky z uhoriek alebo z citrusov, dáte svojim návštevníkom jasný signál, že si majú hľadať inú domácnosť či záhradu.
Prečo a ako fungujú šupky z uhoriek a citrusov proti mravcom?
Uhorky a citrusové šupky sú toxické pre druhy plesní, ktorými sa mravce živia, takže mravce sa im všemožne vyhýbajú. Ak bojujete s mravcami v kuchyni alebo v kúpeľni, vyberajte si prípravky s vôňou uhoriek alebo citrusov. Najlepšie výsledky dosiahnete produktami, ktoré sú prevoňané skutočnými citrusovými alebo uhorkovými olejmi. Syntetické vône nebudú mať taký efekt, aký hľadáte.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com