Štartovacie bývanie bez nákladov na energie
Gildenhof je svojím spôsobom unikátny projekt a rozhodne prvý projekt v oblasti, ktorý dokáže byť energeticky sebestačný.
Na začiatku bola zmena
„V miestnom územnom pláne bola parcela, kde sa počítalo s výstavbou 93 bytov,“ spomína na začiatky projektu Frans van de Wetering z developerskej firmy IJsselland Ontwikkeling, „Ten projekt sa ale nikdy nezrealizoval. Vtedy nás miestna samospráva oslovila s ponukou, či by sme na tomto mieste nechceli realizovať nový projekt – namiesto bytoviek tu mala stáť radovka pre potenciálnych zákazníkov, ktorí premýšľajú o svojom prvom bývaní.“
Bývanie, kde sa neplatí za energie
Nakoniec padlo rozhodnutie postaviť 29 energeticky neutrálnych domov. Energeticky neutrálne sú z tohto pohľadu domy, ktoré dokážu vygenerovať toľko energie, koľko samy spotrebujú (počíta sa s typickou, „modelovou“ rodinou). Developer tieto nároky uvítal: „Z nášho pohľadu je energetická neutralita pre prípadných kupcov zaujímavé kritérium,“ opisuje Frans van de Wetering, „Fakt, že klienti nebudú musieť platiť za energie, je veľmi atraktívny.“
Denné svetlo v nulových domoch
Fotovoltické panely na strechách rodinných domov nie sú žiadnou vzácnosťou. V tomto prípade má každý dom hneď 23 panelov. Tie majú pre výrobu potrebnej energie zásadný význam, no môžu byť prekážkou, pokiaľ ide o zaistenie dostatočného prístupu denného svetla. Ako postaviť cenovo dostupný energeticky neutrálny dom, kde možno pohodlne žiť?
Stavebná firma, zodpovedná za projekt Gildenhof, sa preto obrátila na VELUX s prosbou o pomoc. Spoločne s technikmi z tejto dánskej spoločnosti navrhli vhodné riešenie pomocou strešných okien, ktoré sú osadené v streche v rovnakej rovine s fotovoltickými panelmi.
Príprava, spolupráca a koordinácia
Výstavba energeticky neutrálnych domov si vyžaduje i niečo navyše – z pohľadu návrhu aj inštalácie a zhotovenia stavby: „Okrem iného sme museli stavať vzduchotesné budovy. V priebehu prípravnej fázy musíte dôkladne vyriešiť všetky kritické detaily,“ vysvetľuje Thom Grevengoed zo stavebnej firmy Bouwbedrijf De Bruin-Putten. O tom, že rozhodujúcim faktorom úspechu projektu je efektívna koordinácia rôznych subjektov podieľajúcich sa na jeho realizácii, niet pochýb: „Pri budovaní energeticky neutrálnych domov musia všetky zúčastnené strany pracovať zároveň, zatiaľ čo tradične sa to robí postupne. Najprv architekt navrhne dom, potom nasledujú konzultácie s inými profesiami, potom prichádzajú na rad dodávatelia…“ opisuje proces realizácie Willem-Alex Jansen z ateliéru FIER architekti. „V tomto projekte celkovú podobu domu zásadne ovplyvnili tesnosť obálky a použité inštalácie, preto treba postupovať „ruka v ruke“.“
Domy teda majú vzduchotesnú obálku s vysokoúčinnou izoláciou a systémom rekuperácie tepla založeným na využití tepelného čerpadla. Energiu na chod tepelného čerpadla vyrába spomenutých 23 fotovoltických panelov. „Vďaka tomu, že pozemok nebol pred výstavbou rozparcelovaný, bolo možné realizovať ich ako otvorenú štruktúru napojenú na priľahlú obytnú zónu. Domy sú umiestnené tak, aby optimálne využívali slnko – jednak ako energetický zdroj a aj s ohľadom na maximálne presvetlenie denným svetlom. Vo chvíli, keď bolo jasné, koľko budeme potrebovať panelov, aby sme pokryli nároky domov, a koľko strešných okien, aby sme dostali do interiéru požadované množstvo denného svetla, začal som sa venovať samotnému dizajnu domov. Nakoniec strešné panely tvoria integrálnu súčasť radových domov, sú akýmsi ich poznávacím znamením,“ dopĺňa architekt Willem-Alex Jansen.
Okná na mieru
Strešné okná hrali v rámci projektu kľúčovú úlohu. Museli poskytnúť dostatočné množstvo denného svetla, umožňovať bezproblémovú integráciu do strešných panelov, disponovať vzduchotesným rámom, spĺňať náročné estetické, ale aj bezpečnostné kritériá. „Výhodou boli vonkajšie rolety, ktoré sú štandardnou výbavou týchto strešných okien a tiež prispievajú k pozitívnej energetickej bilancii projektu,“ dopĺňa zástupca stavebnej firmy Thom Grevengoed.
„Množstvo stavieb v nulovom štandarde prudko rastie. Naša radová výstavba je do určitej miery modelovým projektom a veľmi dobrou referenciou pre ďalších klientov. Osobne som veľmi rád, že sa tu všetky kúsky skladačky spojili do jedného funkčného a krásneho celku. Naším cieľom bolo postaviť komfortné domy s minimálnou spotrebou energie, ktoré ťažia s dostatočného prísunu denného svetla, atraktívnej architektúry a sú zároveň ekonomicky dostupné. Myslím, že sme túto úlohu splnili na 100 %,“ podotýka zástupca developera Frans van de Wetering.
Stavba v kocke
29 radových domov
Miesto: Gildenhof, Dronten, Holandsko
Architekt: FIER architecten, Nijkerk
Investor: IJsselland Ontwikkeling
Hlavný dodávateľ: Bouwbedrijf De Bruin-Putten
Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX
Foto: FIER architecten a Kasia Jackowska