Ruka utiera mokré okno
Zdroj: iStock

Kondenzácia vody na oknách nie je len problémom zimy. Viete, ako jej zabrániť?

17. 01. 2023
Zdieľať

Kondenzácia vody na oknách nie je rozhodne známkou zdravého bývania. Veľmi často vedie k zdraviu škodlivým a zákerným plesniam, ktoré zamoria váš obytný priestor, ani sa nenazdáte.

I keď je kondenzácia vody na oknách bežnejšia v chladnejších mesiacoch, keď vonkajšie teploty klesajú, môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas roka. Kondenzácia v zime je bežná a nepríjemná. Vzniká, keď sa vlhký vzduch v dome či v byte dostane do kontaktu s povrchom, ktorého teplota je nižšia ako teplota vzduchu. Vieme, že je škodlivá, a to nielen esteticky.

Prečítajte si tiež
Ako si na zimu preniesť bylinky do interiéru a čo urobiť, aby sa im vo vnútri darilo

Kvôli kondenzácii sa odlupuje farba alebo lak z rámov okien, škodí dreveným častiam. Potenciálne spôsobuje výskyt plesní. Ak chcete zastaviť kondenzáciu, musíte znížiť vlhkosť vo vašom byte.

Najjednoduchšie spôsoby, ako znížiť vlhkosť v domácnosti a zabrániť zahmlievaniu okien:

Často vetrajte

Vetranie je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť kondenzáciu na oknách. Otváranie okien, keď je vonku chladno, síce neznie veľmi lákavo, ale pri znižovaní vlhkosti takto dosiahnete veľa. Stačí dvakrát za deň otvoriť okno aspoň na dvadsať minút a hneď sa zmenia podmienky vo vnútri. Kondenzáciu môžete minimalizovať aj tým, že necháte okná otvorené počas činností, ktoré spôsobujú veľa vlhkosti – varenie, sprchovanie a sušenie oblečenia.

Káva na parapete pred oknom

Zdroj: iStock

Udržiavajte vo vnútri konštantnú teplotu

Ďalším spôsobom, ako znížite kondenzáciu vody na oknách, je udržiavať stabilnú teplotu v miestnostiach. Prudké vyhriatie a následné ochladenie nerobí dobrotu. Vďaka stabilnej teplote v domácnosti zabránite tomu, aby povrchy vychladli tak, že sa na nich kondenzuje voda.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Zabráňte prúdeniu pary v interiéri

Kondenzácia vzniká pri kontakte vodných pár vo vzduchu so studenými povrchmi. Ako zmenšiť množstvo vodných pár v interiéri? Najviac vlhkosti vzniká vo vzduchu pri varení. Už aj také jednoduché opatrenia, ako je prikrytie hrncov pokrievkami, zapnutie ventilátora, digestora alebo otvorenie okna, zabránia obávanej tvorbe kondenzácie na oknách kuchyne.

Pískajúci čajník na sporáku

Zdroj: iStock

Ak máte okno v kúpeľni, otvárajte ho po každom kúpaní a sprchovaní, aby mohol uniknúť teplý a vlhký vzduch preč. Používajte ventilátor a nechajte ho istý čas zapnutý, aj keď kúpeľňu opustíte. Ak sa na oknách objaví kondenzácia, jednoducho ich utrite, aby ste odstránili dodatočnú vlhkosť.
Dobrým zvykom je tiež zatvoriť dvere pri varení i sprchovaní, aby sa para nedostávala do ďalších miestností.

Investujte do lepšej izolácie

Sú to síce väčšie náklady, ale ak máte dlhodobý problém s kondenzáciou vody na oknách, je to potrebné. Kvalitná izolácia domu ponúka aj ďalšie výhody, napríklad pomáha ušetriť energiu a znížiť vaše účty. Oplatí sa tiež zvážiť inováciu okien na dvojité či trojité zasklenie.

Prečítajte si tiež
Najlepšie tipy odborníkov, ako sa rýchlo a účinne zbaviť molí v domácnosti

Pridajte vrstvu antikondenzačnej farby

Antikondenzačná farba je hrubšia ako priemerná farba a je navrhnutá tak, aby umožnila stenám absorbovať akúkoľvek vlhkosť v miestnosti. Tým sa zabráni vzniku plesní a kondenzácie na oknách. Väčšinou je určená do miestností s vysokou vlhkosťou, ako sú kuchyne a kúpeľne, ale funguje aj v iných miestnostiach.

Nakreslený domček na zarosenom okne

Zdroj: iStock

Nesušte oblečenie v interiéri

Nájsť miesto na sušenie bielizne v zimných mesiacoch nie je jednoduché, často ju sušíme v interiéri. Žiaľ, práve toto je jednou z najväčších príčin kondenzácie na oknách. Ak oblečenie nemáte kde sušiť, tak aspoň v miestnosti otvorte okno. Zvážte tiež investíciu do odvlhčovača.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Okná
Tagy: pleseň v byte vetranie vlhkosť vzduchu zdravé bývanie
Zdieľať článok

Diskusia