Ako správne servírovať kávu
Dobrú kávu robia hlavne kvalitné kávovary, ale aj suroviny. Dôležitú úlohu hrá aj spôsob prípravy tohto nápoja. Ako teda správne pripraviť kávové nápoje?
Návšteve ako prvé udrie do očí to, v akom materiáli servírovacieho servisu jej kávu ponúknete. Ak máte doma kvalitný kávovar prípadne im pripravíte Cappuccino, mali by ste zvoliť menšiu šálku z porcelánu. V tomto prípade platí, že by mal mať prednosť pred keramikou. Porcelán má totiž schopnosť udržať požadovanú teplotu, keďže dokáže pohlcovať teplo rýchlejšie. Ak pôjde o väčšiu hrúbku steny, teplota vydrží podľa vašich predstáv podstatne dlhšie. Vyššie poháre sa využívajú skôr pre náročnejšie kávové nápoje. Spomeňme napríklad viedenskú kávu, Caffé Latte, kávu s likérmi či rôzne ľadové prevedenia. Pred využitím nezabudnite porcelánové šálky dopredu nahriať. Objem šálky je obvykle 60-90 ml.
Ku káve zvykneme podávať aj menší pohár vody. Vďaka nemu môžeme neutralizovať chuťové bunky, čím sa môžeme tešiť na dokonalé vychutnanie si chutí kávy. Nič nepokazíte ani sladkou drobnosťou, väčšinou ide o čokoládky alebo sušienky. Odborníci cukor do kávy veľmi neodporúčajú, no mnohí kávičkári si ju bez nej vôbec neužijú. Vhodnou alternatívou je zdravší hnedý trstinový cukor.
Ak navštívite kvalitnú reštauráciu či kaviareň, určite vás nepoteší, ak vám donesú mlieko v podobe malej smotany v plaste. Mlieko by ste mali podávať najlepšie plnotučné v nahriatej konvičke. Ak má návšteva výhrady k vyššiemu množstvu kalórií, zvoľte odtučnené mlieko. Pozor na veľmi častú chybu pri cappuccine. Ani tie najlepšie pákové kávovary nezachránia tento nápoj v prípade, ak doň pridáte škoricu alebo kakao a nevyžiada si to samotný hosť. Cappuccino má tiež svoje striktné zásady podávania. Porcelánové šálky so silnou stenou s podšálkou v rovnakom dizajne by mali mať objem 150 až 180 ml. Oproti espressu zvoľte otvorenejší tvar šálky. Aj v tomto prípade podávame s nejakým sladkým prekvapením a malým pohárom vody.
Plnoautomatický kávovar dokáže vykúzliť skvelé Latte Macchiato. Pozor však na objednávky v Taliansku, v tejto krajine totiž „latte“ znamená mlieko. Ľudia si ho často mýlia s caffé latte, no medzi nimi existuje veľký rozdiel. Dôležité je využiť sklo, ideálne dvojstenné poháre, aby vynikla typická trikolóra objavujúca sa pri príprave. Pohár má objem viac
ako 250 ml, disponuje silnými stenami a je vysoký. Servírujeme tri
vrstvy – espresso, teplé mlieko a mliečna pena. Nezabúdajte na dve lyžičky. Tu už je na mieste ozdobiť penu škoricou alebo kakaom. Nejde o chuťovo veľmi výrazný nápoj, preto ho môžete dodatočne dochutiť. Najprv sa však s dotyčným poraďte.
Slovákov v zahraničí počujete najčastejšie objednávať Americano. Mnohí však netušia, ako ho doma správne pripraviť. Automatické kávovary pri ňom rozriedia veľké množstvo vody, teda je nutná aj veľká šálka.
Obľubujú ho kávičkári, ktorí si nápoj radi vychutnávajú o čosi dlhšie, no nemusí sa im dostať až tak ostrých chutí espressa. Radi po ňom siahnu
aj odporcovia veľkého pomeru mlieka v iných kávových nápojoch. Pri servírovaní ale veľa chýb nespravíte. Pripravte si cappuccino šálku s objemom 150-180 ml. Pomer horúcej vody a espressa by mal byť
približne 5 ku 1.
Vybrať si môžete z dvoch variantov podávania. Buď najprv nalejete do pohára espresso a potom horúcu vodu alebo naopak. Ak si zvolíte prvú voľbu, vodu doneste zvlášť, hosť si ju bude nalievať sám podľa zvyku. Druhý typ sa nazýva aj long black. Ak hľadáte o čosi silnejší chuťový zážitok, nebojte sa použiť dva shoty espressa. Konzumenti si tento kávový nápoj často sladia, vhodné je aj pripraviť lyžičku. Nezabudnite, že jedna z možností je aj spoľahnúť sa na nespressso kávovary, ktoré vám pripravia vašu kávu stlačením jedného tlačidla.
Zdroj: PR článok De’Longhi