Z hlavného mesta na vidiek? V prípade takejto usadlosti by ste sa neváhali presťahovať ani vy!
Bývanie vo veľkomestách má nesporné výhody, predovšetkým však pre mladých ľudí. Ak popritom vlastníte chalupu na vidieku, kam môžete odchádzať na víkendy, máte navrch. Majiteľom domu v malej dedine pod horou Říp, ktorí cez týždeň bývali v Prahe, víkendová lokalita tak prirástla k srdcu, že sa rozhodli odísť z hlavného mesta a presťahovať sa na vidiek natrvalo. Aby to mohli urobiť, bolo potrebné starú stavbu zrekonštruovať.
Oživenie staršieho domu v malebnom prostredí zverili do rúk architektom z DESTYL atelieru. Želaním majiteľov bolo zrekonštruovať stavbu tak, aby v čo najväčšej možnej miere spĺňala technologické i estetické požiadavky súčasnej doby, ale zároveň mal byť zachovaný dedinský charakter budovy a jej kúzlo. V interiéri si predstavovali kombináciu tradičných a moderných prvkov. Moderné prvky ruka v ruke s prvkami minulosti (napríklad tehlová klenba) mali vytvárať ucelený, útulný dojem. To sa aj podarilo.
Odhaľovanie pôvodných konštrukcií ukázalo problémy
Keď vidíte starší dom s nánosmi najrôznejších čiastočných opráv a vylepšení, ktoré pribúdali po desaťročia, nikdy si nemôžete byť istí, čo sa skrýva pod nimi. Podobne to bolo aj v tomto prípade. „Počas odhaľovania pôvodných konštrukcií, aj počas búracích prác, sme opakovane narážali na veľmi zlý stav budovy. Ako nevyhovujúci bol vyhodnotený pôvodný krov aj strop, statické trhliny mali aj pôvodné klenby.
Dom nemal základy, nosné steny neboli medzi sebou previazané a mali značné problémy so vzlínajúcou vlhkosťou. Rozsah plánovanej rekonštrukcie stále narastal a s miernym nadsadením nám zostala iba pôvodná červená pumpa,“ charakterizujú rozsah poškodení pôvodného domu architekti.
Namiesto rekonštrukcie novostavba
Nakoniec nezostávalo nič iné, len postaviť dom nanovo od základov. Napriek tomu, že šlo o novostavbu, nesie črty pôvodnej stavby. Dom má rovnaký tvar a dispozíciu. Dokonca sa podarilo zrealizovať aj klenby presne tak, ako boli v pôvodnej stavbe. Minulosť pozemku sa premietla i do zvolených materiálov.
Príjemná novostavba pôsobí ako vydarená rekonštrukcia pôvodného domu, je omietnutá, zachované je aj ostenie okolo okien. Časť stavby, kde sa nachádza hlavný vstup, je obložená kameňom so vzorom opuky, ktorá sa v tejto lokalite ťažila. Na strešný obklad a obklad vikierov autori stavby použili falcovaný plech v antracitovom odtieni.
Dobové a moderné = jedna k jednej
Interiér spája dobové prvky s modernými vo vyváženom pomere. Je farebne i materiálovo čistý, svieži, ako harmonizujúci prvok k bielym stenám používa svetlé drevo. Prirodzené svetlo vo vstupnej hale znásobujú starostlivo umiestnené zrkadlá. Zaujímavým prvkom je točité drevené schodisko s knižnicou osvetlené strešným oknom.
Spálňa aj pre hostí, vonkajšia kuchyňa, sauna
Na prízemí sa nachádzajú obývačka s pôsobivým murovaným klenbovým stropom namaľovaným nabielo a s priestrannou kuchyňou, technické miestnosti, schodisko. Na druhom kraji domu je umiestnená spálňa pre hostí.
Na obývačku smerom do hĺbky pozemku nadväzuje krytá vonkajšia kuchyňa s posedením na vydláždenej terase. Za ňou nasleduje sauna a vonkajší priestor s bazénom a svedkom minulosti – výraznou červenou pumpou. Na poschodí nájdete detskú izbu, pracovňu so šatňou a hlavnú spálňu.
Vidiecke bývanie s červenou pumpou
architektonický ateliér: DESTYL atelier
autori: Martin Poledníček, Radek Eis, Anna Línková, Stanislav Janíček
lokalita: pod Řípem, ČR
plocha: 229 m2
projekt: 2017 až 2018
realizácia: 2020 až 2021
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Sedlák/fotonotes