Zdroj: BoysPlayNice

Vila, ktorá prekvapuje svojim vlastným svetom, získala v Česku titul Stavba roka 2021

21. 11. 2021
Zdieľať

Zvonku nepravidelná hmota kombinujúca drevo a betón s výrazným čiernym vstupom a garážovou bránou. Zvnútra priestor, ktorý prekvapuje svojim vlastným svetom. Nedostatok súkromia na neveľkom pozemku, ako aj presvetlenie interiérom prirodzeným svetlom, rieši atypické oválne átrium.

Átrium poskytuje viacero funkcií – od vonkajšej kuchynky až po bazén nadväzujúci na saunu. To je výsledok práce architekta Mareka Jana Štěpána a jeho tímu. Sám o stavbe hovorí ako o „vile, kde sa svetlo i človek pohybuje ako ryba vo vode“.

Prečítajte si tiež
Novostavba v Marianke prekvapuje átriom i úrodnou záhradkou na streche

Átrium dokáže veľmi prakticky nahradiť nedostatok súkromia na menších pozemkoch. Keď ho osadíte do stredu dispozície, získate tiež prirodzené svetlo navyše. Pozemok má výhodnú polohu, nachádza sa kúsok od historického centra mesta Nový Jičín. Pozitívum je aj blízkosť veľkých parkov, ktoré priaznivo ovplyvňujú miestnu klímu. Negatívom zostal neveľký pozemok, ktorý len ťažko mohol plniť želanie klienta – tráviť veľa vonku, a pritom v súkromí. No nakoniec sa to aj na urbanisticky zložitom pozemku podarilo.

Geometrická vila z betónu s obkladom z agátových dosiek

Architekti zasadili dvojpodlažnú vilu do svahovitého terénu tak, aby ho využila ako svoju súčasť. Zdroj: BoysPlayNice

Vnútorná krajina – vlastný svet domácich

Architekti z Atelieru Štěpán zasadili dvojpodlažnú vilu do svahovitého terénu tak, aby ho využila ako svoju súčasť. Vzniká vnútorná obytná
krajina – vlastný svet domácich, ktorý je smerovaný do seba. Zároveň s okolitým svetom komunikuje priehľadmi, ktoré stavbu nerušia, ale ani neodhaľujú priveľa zo súkromia.

Dom s oválnym átriom a záhradou pohľad zvrchu

Horné platformy sú drevené a uložené kolmo na seba, aby zvierali trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. Zdroj: BoysPlayNice

Celkovo má stavba tri platformy: na úrovni ulice je vstupná betónová časť so zázemím. Hlavná obytná platforma so spoločenskou časťou je o necelé poschodie vyvýšená nad úroveň ulice. Súkromná nočná časť je ešte o pol metra vyššie. Horné platformy sú drevené a uložené kolmo na seba, aby zvierali trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. Naň nadväzuje aj objekt sauny s ochladzovacím bazénikom, ktorý funguje tiež ako oddelenie od ulice.

Bazénik pod zaoblenou strechou átria

Objekt sauny s ochladzovacím bazénikom funguje tiež ako oddelenie od ulice. Zdroj: BoysPlayNice

Kruhové strešné okno nad jedálenským stolom

Oválne a okrúhle výrezy nájdete aj v interiéri. Autor projektu ich umiestnil na miesta, ktoré chcel zdôrazniť. Slúžia zároveň ako svetelné komíny či strešné okná – vnášajú do interiéru prirodzené svetlo, ktoré vo vnútri vytvára čarovné akcenty. Takýto kruhový otvor sa nachádza aj nad jedálenským stolom a zvýrazňuje ho prirodzeným svetlom. Nechýba krb, ako symbol tepla domova. Spálňa je ozvláštnená rozmerným romantizujúcim motívom Lysej hory.

Prečítajte si tiež
Minimalizmus nemusí byť nudný! Premyslená prestavba radového domu s jasnými pravidlami

Železobetónový základ, CLT panely a agát

Fasády domu sú jednoduché, abstraktné, vyjadrujú jeho materiálovú podstatu. Namiesto predzáhradky sa popri ulici tiahne dlhý črepník. Suterén je riešený ako železobetónová vaňa z pohľadového betónu, tu sa nachádza pracovňa a garáž. Nadzemné podlažie je konštrukčne riešené ako drevené z masívnych krížom lepených CLT panelov. Vonkajší obklad stien je z agátových drevených dosiek. Podlahy v interiéri sú drevené dubové a betónové, vonkajšie terasy sú taktiež z agátového dreva. Čierne hliníkové okná sú zasklené izolačným trojsklom.

Dlhá chodba s drevenými stenami a schodiskom

Nechýba krb, ako symbol tepla domova. Zdroj: BoysPlayNice

Nízkoenergetický štandard a solárne panely

Celý dom je riešený v nízkoenergetickom štandarde. Vnútornú klímu podporuje nútené vetranie s rekuperáciou. Vykurovanie kombinuje podlahové teplovodné a nástenné telesá, vyhrievané plynovým kondenzačným kotlom. Teplá úžitková voda je dohrievaná solárnym panelom umiestneným na streche.

Čierna kuchyňa s jednoduchou jedálňou a svetlíkom

Kruhový otvor sa nachádza aj nad jedálenským stolom a zvýrazňuje ho prirodzeným svetlom. Zdroj: BoysPlayNice

Výnimočná domáca pohoda na antický spôsob

„Novojičínska vila je variáciou antického átriového domu. Konkrétne Atrium displuviatum, teda bezodkvapové átrium, ktoré opisuje Vitruvius vo svojich Desiatich knihách o architektúre. Je to átrium bez stĺpov a strešná voda je odvedená mimo neho. Chcel som vytvoriť vnútorné usporiadanie domu, v ktorom sa človek prirodzene pohybuje – v ktorom môže len tak plynúť ako ryba vo vode.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný dom s neopakovateľnou atmosférou ako alternatíva k nevkusným vilám, ktoré ukrajujú z prírody

Taký pohodový pobyt, kde podvedome všetko tušíte. Ide aj o prirodzenosť toku denného svetla, to dovnútra vchádza nielen veľkými oknami, ale aj kruhovými otvormi v streche. Keď som prišiel na prvú návštevu do už hotovej vily, moja jedenásťročná dcéra tam neplánovane zostala ďalšie tri dni. Proste sa jej tam páčilo,“ vysvetľuje svoje riešenie autor projektu Marek Jan Štěpán.

Terasa pod prístreškom vily

Vonkajší obklad stien je z agátových drevených dosiek. Zdroj: BoysPlayNice

Vila „Vnitřní krajina“

architektonický ateliér: Atelier Štěpán

autor: Marek Jan Štěpán

projekčný tím: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková

lokalita: Nový Jičín, ČR

projekt: 2012 – 2015

realizácia: 2020

zastavaná plocha: 330 m²

úžitková plocha: 351 m²

plocha pozemku: 505 m²

Vila „Vnitřní krajina“ v Novom Jičíně získala v Česku titul Stavba roka 2021. Titul bol udelený za dokonalú ukážku individuálneho bývania s vysokou účelnosťou, pôsobivou architektúrou, kultivovanosťou prostredia a nápaditým materiálovým spracovaním. Výsledkom práce architekta, dodávateľa a investora je prostredie s úplne výnimočnou domácou pohodou.

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevené fasády dvojpodlažný dom moderná architektúra nízkoenergetický dom novostavby svahovitý pozemok vily
Zdieľať článok

Diskusia